Що малюють діти війни? Арт-терапія допомагає подолати страх (частина друга)
Сьогодні знову поговоримо про дуже складну тему, про дітей війни. Як відомо, до останніх подій, було інше визначення «дітей війни».
Так, наприклад, Закон України «Про соціальний захист дітей війни» установлює правовий статус дітей війни і визначає основи їх соціального захисту та гарантує їх соціальну захищеність шляхом надання пільг і державної соціальної підтримки.
За законом, дитина війни - особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років.
Читайте також Що малюють діти війни? Арт-терапія допомагає подолати страх (частина перша)
Але з початком російсько-української війни, відтоді коли країна-агресор Росія анексувала Крим та розв’язала війну на Донбасі, з’явилися нові діти війни.
Два роки тому, українська громадськість запропонувала, щоб дітей-переселенців, дітей, які були в полоні, а також дітей військовослужбовців і волонтерів, які працюють в зоні АТО (ООС), автоматично визнавали постраждалими від війни.
Станом на 31 травня 2019 року на Луганщині майже 10 тис дітей отримали статус постраждалих від війни. Як повідомила прес-служба Луганської обласної військово-цивільної адміністрації, для отримання відповідного статусу до служб у справах дітей Луганщини звернулося понад 17 тисяч осіб. Документи 8 тисяч дітей наразі розглядають, ще 287 особам – відмовили.
"Це новий напрям у роботі служб у справах дітей. Постановою Кабінету міністрів України від 5 квітня 2017 № 268 "Про затвердження Порядку надання статусу дитини, яка постраждала в результаті військових дій і збройних конфліктів" визначено умови і підстави надання відповідного статусу. З них 9502 дітям – за фактами психологічного насильства в зв'язку з проживанням/перебуванням в умовах військових дій, збройних конфліктів, тимчасової окупації", - йдеться у повідомленні.
Серед дітей, які отримали відповідний статус, семеро були поранені та мають контузію і каліцтво. Найбільш активно статус постраждалих від війни надають дітям у Попаснянському (2079 дітей) та у Лисичанську (1482 дітей) районах.
Також відповідний статус потенційно можуть отримати внутрішньо переміщені діти. Зазначено, що в Луганській області 21 366 таких дітей. Найбільше внутрішньо переміщених дітей пребувать в Старобільському (3940 дітей) та Сєвєродонецьку (2577) районах.
Також постраждалими можуть бути визнані діти в населених пунктах, які включили до переліку населених пунктів, розташованих на лінії розмежування і діти військовослужбовців, які загинули під час участі в антитерористичній операції.
Держава, хоча і визнає, але не передбачає ніякої допомоги дітям, які постраждали від збройного конфлікту: пільг, оздоровлення, лікування або реабілітації. Далеко не всі потерпілі звертаються за статусом, так як не розуміють, навіщо він потрібен. Вони рідко звертаються і за цільовою допомогою, тому що не вірять, що мають на неї право.
Анастасія Медяник – керівник арт-студії «Твор-чудо» у Рубіжанському центрі «Моя мрія».
Анастасія Медяник розповіла про власну історію, історію, яка безпосередньо пов’язана з війною.
Унаслідок російської гібридної агресії на сході України з квітня 2014 року, за оцінками ООН станом на 31 грудня 2018 року, загинули від 12 тисяч 800 до 13 тисяч людей.
8 вересня 2019 року в Нью-Йорку була представлена інсталяція ЮНІСЕФ, яка наочно демонструє масштаби смертності дітей у зонах конфліктів у 2018 році. Це моторошна картина: 3758 шкільних рюкзаків розкладені рядами, неначе могили на кладовищі. Кожний рюкзак позначає безглузду втрату одного молодого життя через конфлікт.
Діти платять найвищу ціну в конфліктах – часто саме життя. Найбільше дитячих жертв у збройних конфліктах спричиняє постійне масштабне використання вибухової зброї, зокрема повітряних атак, мін, мінометів, саморобних вибухових пристроїв, ракетних атак, касетних боєприпасів та артилерійських обстрілів.
В Україні, за даними Моніторингової місії ООН, з 14 квітня 2014 року до 6 вересня 2019 року у зв’язку з конфліктом на Сході було зафіксовано 517 жертв серед дітей. Серед них – 147 дітей було вбито (98 дівчат і 49 хлопців) та ще 370 дітей було поранено (225 хлопців, 127 дівчат та 18 дітей, стать яких лишається невідомою).
Минулого року через конфлікт в Україні загинуло 8 дітей – 6 хлопців та 2 дівчат. Із них, три дитини - дві дівчинки і один хлопець – загинули від обстрілів, чотири хлопці загинули від мін, а ще один хлопець – від вибуху ручної гранати.
Як свідчать психологи, арт-терапія або «лікування мистецтвом» - досить новий, проте популярний засіб психотерапії.
Особливо актуальною арт-терапія є для дітей. Мистецтво – це чудова можливість для малюка «відкритися», поділитися своїми емоціями та страхами.
Адже іноді так важко висловити словами всі ті емоції, що вирують у дущі. Саме арт-терапія допоможе віднайти душевну гармонію.
Арт-терапія може використовуватись як окрема форма лікування при нервово-психічних розладах або стати доповненням до основної терапії. Вона є невід’ємним елементом лікування дітей з особливими потребами, а також дітей, які пережили війну.
Арт-терапії – окрема практична діяльність і скажімо так, наука, яка має чимало напрямків. А саме – ізіо-терапія (мова йде про малювання), піскова терапія, музична терапія, навіть - театр як терапія, бібліотерапія (писання на папері покращує концентрацію, координацію руки та ока).
Українські діти мають рости здоровими і сильними, виростати справжніми патріотами рідної землі. Але перш за все, українські діти мають право жити в мирі.
І хоча дитяча пам'ять назавжди запам’ятає війну, поки що є шанс хоч трошки поліпшити ситуацію. А арт-терапія – це чудова можливість «викричати» свої проблеми. І якщо спершу мистецтво буде для дитини терапією, то згодом воно може перерости у захоплення.
А потім, дорослі поступово будуть допомагати дитині пізнавати звичаї та обряди свого народу, збагачувати мову скарбами усної народної творчості, вчити державну символіку, любити гарну і милозвучну рідну мову. Саме тоді в Україні будуть мир та спокій, саме тоді ми будемо жити в щасливій та заможній країні.
Підготував Володимир Сидоренко, Паралель-медіа