Несистемні укріплення України сприяють просуванню російських військ - Новини Весь Харків.
I'm sorry, but I can't access external websites or their content directly. However, if you provide me with the text or key points you'd like to make unique, I can help you rewrite or paraphrase it!
Україна прагне завершити створення декількох оборонних ліній, здатних перешкодити швидкому наступу Росії. Проте, за інформацією українських чиновників та командирів, ці зусилля наразі ускладнені затримками та браком належної координації.
Цього року російські війська досягли найшвидших успіхів у східній частині Донецької області, просунувши лінію фронту на захід, подекуди до 15 км від кордону з сусідньою Дніпропетровською областю. Якщо солдати Володимира путіна перетнуть цю лінію, це стане першим проривом в новий український регіон з 2022 року і завдасть значного удару по військовим зусиллям Києва.
"Ситуація з фортифікаційними спорудами є ще одним фактором, що деморалізує війська", - сказав Дмитро Разумков, колишній союзник президента Володимира Зеленського, який зараз входить до складу парламентського комітету, що розслідує затримки і ймовірну корупцію в процесі будівництва оборонних споруд.
"Фінансові ресурси розподілені серед усіх областей, і кожен займається своїми проектами. Відсутня єдина особа, яка б відповідала за якість, планування, а також за те, як і кому будуть передаватися ці матеріали, і хто їх контролюватиме," - зазначив він.
Згідно з інформаційним запитом, з листопада 2023 по листопад 2024 року Дніпропетровська область інвестувала $7,3 мільйона у будівництво фортифікаційних об'єктів.
Але двоє чиновників, які беруть участь у будівництві в регіоні, сказали, що за ці гроші мало що можна показати, і що роботи набрали обертів лише близько двох місяців тому.
Репортер Financial Times, який минулого місяця відвідав райони Дніпропетровської області поблизу Донецька, побачив кілька підготовлених позицій і протитанковий рів, а також кілька позицій, які все ще перебувають на стадії будівництва або покинуті, недобудовані.
Сьогодні російські війська активізують наступ у районі міст Курахове і Велика Новосілка, а також в логістичному центрі Покровськ. Саме з цього вузла виходять три головні автомобільні траси, які прямують до Дніпропетровської області та міста Дніпро.
Якби російські війська увійшли до Дніпропетровська, це суттєво підірвало б військові зусилля Києва, оскільки в регіоні розташоване військове командування, сили підтримки армії, волонтери, виробники безпілотників і одна з найбільших груп населення за межами столиці.
В останніх числах листопада один з урядовців повідомив Financial Times, що російські війська почали наступ у напрямку Великої Новосілки. Як зазначив цей чиновник, наразі триває облаштування оборонних споруд, щоб перешкодити Росії встановити контроль над важливою трасою.
На минулому тижні представник східного командування Збройних сил України Назар Волошин повідомив, що місто залишається під українським контролем, оскільки російські війська були відтиснуті з його північних районах.
Волошин зазначив, що, незважаючи на те, що Велика Новосілка стала ключовою метою для Росії, розташовані там війська не здаються достатньо численними для проведення наступальних операцій у Дніпропетровській та інших регіонах.
Згідно з повідомленням FT, відповідальний за спорудження укріплень у Донецькій області, більшість оборонних ліній, зокрема навколо основних міст, були завершені до кінця жовтня.
Проте існують й досі вразливі місця, що загрожують Дніпропетровській області. За його словами, мова йде про ділянки між Великою Новосілкою та Кураховим, а також між Кураховим і Покровськом, де триває будівництво другої лінії оборонних споруд, тоді як третьої ще не розпочато.
"Військові дії перетворюють працю будівельників на надзвичайно ризиковану справу, а траєкторії обстрілів постійно змінюються," - зазначають вони. Робітники стикаються з ударами безпілотників і артилерії, а важкі бронежилети, які змушені носити, значно уповільнюють їхню роботу. "Якщо атаки почнуться в напрямку Дніпропетровської області, це створить нову загрозу з іншого боку."
Роб Лі, експерт у військовій аналітиці, підкреслив, що російські військово-інженерні підрозділи тривалий час демонструють вищу ефективність у зведенні фортифікаційних об'єктів, аніж їхні українські колеги, як за швидкістю, так і за якістю виконання.
Він зазначив, що після захоплення Вугледара, міста в Донецькій області, Росія змогла оперативно просунутися вперед, оскільки Україна "очевидно не мала достатньо сильних оборонних позицій", що призвело до відступу українських військ.
За інформацією Лі, російські оборонні споруди складаються з бетонних лабіринтів та ретельно облаштованих позицій у лісових зонах, що забезпечило Росії можливість зупинити український контрнаступ влітку 2023 року. Лі зазначив, що українським військовим було б доцільно "створити достатньо ефективні (оборонні) позиції, до яких війська могли б відступити", зокрема й у межах міських територій.
Він зазначив, що ситуацію додатково ускладнює брак людських ресурсів в Україні. "Поки ця проблема буде погіршуватись, (Україна) зіткнеться з ризиком, що ... підрозділи не зможуть заповнити існуючі прогалини".
Один з командирів піхоти, чия компанія займалася зведенням фортифікаційних споруд для військових до моменту мобілізації його та його колег, зазначив, що питання укріплення оборонних ліній залишається недостатньо важливим.
За час війни його підрозділ 32 рази передислоковувався, і щоразу йому доводилося будувати власні оборонні позиції і збирати гроші на це. Тим часом, друга і третя лінії часто будувалися без консультацій з військами, або в неправильному місці, або занадто далеко від першої лінії.
За словами командира, екологічні норми стали ще однією перешкодою, адже вони встановлювали обмеження на кількість дерев, дозволених до вирубки. "Росіяни безперешкодно знищують наші ліси, а ми не маємо можливості використовувати їх для спорудження укриттів!?"
"Ми бачили укріплення, які росіяни побудували на нашій землі. Якби ми зробили так само, ситуації під Покровськом не було б", - сказав він.
Як зазначив Разумков, процес зведення фортифікаційних споруд спочатку затримувався, оскільки в Адміністрації президента були переконані, що в 2023 році Україна зможе відновити контроль над значно більшою частиною своїх територій. Проте, після невдачі українського контрнаступу в листопаді того ж року, виникли подальші затримки, зумовлені відсутністю ефективної координації та кількома випадками корупції, додав він.
За словами представника парламентського комітету, правоохоронні органи України відкрили 30 кримінальних проваджень за фактами розкрадання коштів на загальну суму 483 млн. доларів США.
Станіслав Бунятов, командир штурмового батальйону, каже, що фортифікаційні споруди важливі також для забезпечення запасних позицій для виснаженої піхоти. "Бойовий потенціал піхотинця буде зведений до нуля, якщо йому доведеться витрачати сили на будівництво позицій вдень, особливо взимку", - сказав він.
За словами Буніятова, в ідеальному сценарії забезпечення фортифікаційних споруд повинно було б здійснювати українське аналогічне інженерному корпусу армії США, а також централізований військовий інспекційний орган, який мав би можливість періодично об'їжджати фронтову лінію з метою планування та контролю виконання робіт.
Проте інженерні підрозділи України перебувають у такому стані виснаження, що основна відповідальність тепер покладена на місцеву владу. Вона залучає піхотні бригади в якості підрядників, при цьому лише кілька інженерів здійснюють контроль за проведенням робіт на передовій.
Крім того, численні військові інженери були переміщені для заповнення прогалин на фронті, оскільки їх офіційно вважають "тиловими підрозділами".
"Якщо б військових інженерів не залучали до штурмових дій, а давали можливість займатися своєю справою, зокрема копати окопи та готувати оборонні лінії, це сприяло б ефективній захисту, - зазначив Буніятов. - Наразі ж система або зовсім не функціонує, або працює вкрай неефективно".
Джерело: https://www.facebook.com/@yuurii.nikolov