Шляхами краєзнавства – Культура у сільській глибинці (перша частина)
Ось і підходить до свого завершення поточний рік. Ці різдвяні та новорічні дні – добра нагода згадати про те, чим запам’ятався 2019 рік, поговорити про святкування та поділитися планами та мріями на Новий 2020 рік.
І я пропоную поговорити про розвиток культури у сільській глибинці, про стан справ, проблеми та перспективи їх вирішення. А допоможуть нам у цьому мешканці Біловодщини.
Що саме зараз відбувається в ці святкові дні у Біловодській громаді?
19 грудня в районному Будинку культури пройшло свято з нагоди Дня Святого Миколая. Цей святий прославився своєю добротою, чуйністю і допомогою нужденним.
Тому День святого Миколая – це завжди свято віри, світла і добра. Завітав Святий Миколай і до Євсузького старостинського округу.
Про урочистий та теплий прийом в резиденції Святого Миколая саме зараз розповість Крістіна Харченко – їй 26 років, вона працює фахівцем із соціальної роботи Центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді та є чи наймолодшим депутатом Біловодської селищної ради.
А тепер, оглянемо події 2019 року. Безсумнівно, найяскравішою подією у культурному житті Біловодщини став перший Всеукраїнський кінно-спортивний фольклорно-етнографічний фестиваль «Золота підкова». Фестиваль проводився на території іподрому Деркульського кінного заводу (село Новодеркул Біловодського району).
Фестиваль «Золота підкова» мав дві частини: кінно-спортивну та фольклорно-етнографічну.
В першій частині були організовані кінні перегони за участю трьох кінних заводів – Деркульського, Онуфріївського та Стрілецького. Театралізовану виставу для учасників заходу представлено Луганським обласним кінним театром. В перервах між перегонами та показовими виступами коней, працівники культури громади представили музичну програму.
У другій частині фестивалю музичні композиції прозвучали у виконанні кавер-бенду «Місто» (м. Харків) та дуету акордеоністів (м. Суми).
Прикрасою свята стали презентації старостинських округів Біловодської громади, майстер-класи народних умільців, виставка-продаж сувенірної продукції, конкурси та розваги для дітей і дорослих, тематичні фотозони.
Підприємці та організації громади забезпечували харчуванням гостей та учасників фестивалю.
До уваги гостей свята були представлені виступи кращих творчих колективів Біловодщини, кінний парад, перегони, виступ Луганського обласного кінного театру, показові виступи коней. По завершенні свята концертну програму представили артисти з Харкова.
Згадаємо, як це було. Говорить Світлана Олександрівна Джуніч - начальник відділу культури виконавчого комітету Біловодської селищної ради.
Організатори сподіваються, що фестиваль «Золота підкова», який започатковано в Біловодській об’єднаній територіальній громаді, буде сприяти розвитку туристичної галузі, в майбутньому фестиваль стане щорічним і брендовим.
Моя розповідь, мої замальовки про розвиток культури та мистецтва у сільській місцевості будуть не повними, якщо я не розповім про народних майстрів.
Під час вищезгаданого фестивалю, я познайомився з народний художником Луганщини, мешканцем Біловодщини Василем Миколайовичем Кувичкою.
Він – самобутній художник, який працює вчителем у Біловодській гімназії.
Василь Миколайович - лауреат Всеукраїнських фестивалів, він брав участь у багатьох обласних художніх виставках.
Улюблені жанри - пейзаж, натюрморт, портрет. Роботи, в основному, натурні. Деякі картини знаходяться в приватних колекціях у Швеції, Німеччині, США, а також у приватних колекціях Луганської області.
Культура на селі це ні тільки свята. Це і щоденна буденна робота, і проблем вистачає.
Юрій Вікторович Ніпрун виконуючий обов’язки старости у Плугатарському старостинському окрузі.
До округу входять села Плугатар, Новоспасівка, Узлісся. Загальна кількість населення близько 600 осіб.
Ми також познайомилися на святі «Золота підкова», але я хочу, щоб ви дізналися як не живе, а ледь животіє культура у Плугатарі.
Тільки факти – покрівля клубу завалилася, з 2002 році клуб в аварійному стані, на весь округ налічується лише один працівник культури – бібліотекар, яка працює на 0,25 ставки і отримує близько однієї тисячі гривень на руки. Чому так сталося, та що пропонує змінити Юрій Ніпрун та його команда? Зараз про це він і розповість.
Розповідь про культурне життя у сільській глибинці на Біловодщині я продовжу наступного разу.
А завершуємо нашу сьогоднішню зустріч на позитивній ноті, уривком з пісні «День Святого Миколая», яку виконують учні Євсузького закладу загальної середньої освіти.
Але сьогодні хочу додати, що у грудні, новий голова Луганської обласної державної адміністрації – керівник обласної військово-цивільної адміністрації Сергій Гайдай відвідав
Біловодську громаду. Сергій Гайдай ознайомився з місцевою медичною інфраструктурою (оглянув комунальні некомерційні підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги» та «Біловодська багатопрофільна лікарня»), відвідав Біловодський заклад дошкільної освіти № 4, КУ «Біловодська дитячо-юнацька спортивна школа Біловодського району Луганської області», відвідав коворкінг-центр на базі районної бібліотеки та ознайомився з виробничою діяльністю ТОВ «Племінний завод «Біловодський».
Загальний висновок, який зробив Сергій Гайдай і про це він сказав на зустрічі з активом Біловодської селищної ради: «Враження від поїздки позитивні. Біловодська громада бере участь у багатьох проєктах, активно залучаючи кошти від іноземних донорів і не тільки. Громада рухається. Це головне.
Можна сидіти і скиглити, що все погано: поруч війна, область погано фінансується… А можна робити так, як роблять тут – розвиватися. Історія Біловодської громади – це історія про розвиток».
Підготував Володимир Сидоренко, Паралель-медіа