Новини Івано-Франківська та області

Поки українські території окуповані, вибори там провести неможливо – Ольга Айвазовська

Ось і розпочався грудень - останній місяць 2019 року. Цей рік нам запам’ятається виборами – обранням нового президента України та нового парламенту.

До речі, 2020 рік також має стати роком виборчих перегонів, цього разу це будуть місцеві вибори. За законом, чергові місцеві вибори мають відбутися 25 жовтня 2020 року.

Між тим, на минулому тижні (20.11.2019 під час робочої поїздки в Запоріжжя) Голова Верховної Ради Дмитро Разумков сказав, що місцеві вибори в Україні пройдуть восени 2020 року, але не виключено, що на окремих територіях вони можуть відбутися раніше.

«Якщо ми говоримо в цілому про вибори, то вони відбудуться після того, як закінчиться реформа децентралізації - це перше. Друге - після того, як буде ухвалено так званий виборчий кодекс. Якщо ми говоримо про те, коли вони пройдуть, то це стовідсотково 2020 рік, швидше за все, осінь. Але не виключаю той факт, що на окремих територіях вибори можуть бути і раніше», - сказав Разумков.

Отже, ми маємо нагоду поговорити про вибори. Наша співрозмовниця -   голова правління Громадянської мережі «ОПОРА» Ольга Айвазовська.

Ольга Павлівна Айвазовська відома  українська громадська діячка.

У 2006 році вона стала співзасновником ВГО «Громадянська мережа «ОПОРА». З 2009 року — голова правління «ОПОРИ». За версією журналу «Фокус» неодноразово входила до списку 100 найвпливовіших жінок України. Вона користується повагою серед українського політикуму, часто виступає центральних ЗМІ, на «круглих столах» в Україні, в Європарламенті на тему непартійного спостереження за виборами та глобальних викликів для демократії.

Ми поспілкувалися нещодавно у Сєвєродонецьку, під час журналістського  тренінгу під назвою – «Кібербезпека особиста та редакційна: реальність загроз та практики захисту.

Неочевидні впливи дезінформації на формування порядку денного. Особливості виборчого періоду». Його проводив «Український кризовий медіа-центр».

Серед спікерів була Ольга Айвазовська, вона розповідала про дезінформаційну кампанію під час виборів в Україні, про роль та функції журналістів під час виборів.

Захід відбувався  у рамках спільного проекту «Українського кризового медіа-центру» (Київ) та Естонського центру Східного партнерства (Таллінн). Проект здійснюється за підтримки Європейського Союзу.

Ми поговорили про маніпуляції та дезінформацію, які пов’язані з виборчим процесом.

Для нас дуже цікавим було дізнатися думки експертки щодо електронного голосування.

Сьогодні багатьох людей, не тільки в Україні, а й в інших країнах цікавить тема кібербезпеки виборів. Як можна  подолати кіберзагрози в урядових установах та органах місцевого самоврядування, в тому числі під час виборів.

Варто зауважити, що вибори на Донбасі будуть однією з найскладніших тем «нормандської зустрічі». Про це неодноразово говорив Президент Володимир Зеленський.

Днями він говорив про вибори під час спілкування з журналістами у ході поїздки до Станиці Луганської у відповідь на запитання про його очікування від «нормандської зустрічі» 9 грудня.

За його словами, це має відбутися на вже звільненому від незаконних збройних формувань Донбасі.

"Є найголовніші речі, я про них говорив... Перш за все повне розуміння конкретного списку всіх українських полонених з термінами їх повернення - це перше важливе питання. Друге питання - не фейкове, а серйозне припинення вогню, коли немає жодних пострілів, теж із зрозумілими термінами", - сказав Зеленський.

У цьому контексті він додав, що хотів би також обговорити зобов'язання сторін стосовно припинення вогню.

"Що буде, якщо ми домовилися про припинення вогню, а вогонь знову почався - я би про це теж хотів говорити і мати результат", - зазначив глава держави.

Третьою важливою темою обговорення у "нормандському форматі" він назвав повернення Україні контролю над українсько-російським кордоном на Донбасі.

"Четверте питання - я думаю, що воно одне з непростих, тому що складається з багатьох складових, - це можливість проведення місцевих виборів вже на території України, а не на тимчасово окупованій території України. Це найголовніше питання", - резюмував Президент.

Що з цього приводу думає Ольга Айвазовська? Нас цікавила думка не тільки про відсутність окупаційних, а про сам процес підготовки до виборів, модальність (тобто можливість) виборів на Донбасі.

Вибори мають бути організовані відповідно до українського законодавства та стандартів ОБСЄ. Це зафіксовано в Мінських домовленостях та розтиражованій в дискусіях формулі Штайнмаєра. За словами експертки, території окуповані, тому це дефакто і деюре означає, що виборів там бути не може.

Ольга Айвазовська зауважує, що легітимізація «Формули Штайнмаєра» не означає проведення виборів на окупованій території Донецької та Луганської областей найближчим часом.

«Підготовка виборів в конфліктних зонах передбачає тривалий процес -  не менше, ніж два роки», – сказала Ольга Айвазовська.

Прийде час і  прагнення до повернення територій і людей стануть реальністю. І тоді постане питання щодо виборів.

Органи місцевого самоврядування не призначають зверху, ззовні чи з-за кордону, їх обирають жителі територіальних громад.

По-справжньому. З ідентичною виборчою системою для всіх регіонів України. 

Без тиску, погроз, залякування й обману.  І, варто погодитися з нашою співрозмовницею:  «Вибори – це  не розв'язання конфлікту, а лише кінцевий етап переходу тимчасово окупованих територій України в правове русло держави».

Підготував  Володимир Сидоренко, Паралель-медіа


 


Читайте також