Новини Івано-Франківська та області

Навіщо естонські журналісти допомагають українським колегам?

Сьогодні з вами поговоримо міжнародні справи, звичайно про ті, які торкаються Луганщини.

Як відомо, на цьому тижні відбувся  офіційний візит Президента України Володимира Зеленського до Естонії. Глава Української держави висловив президенту Естонії та уряду Естонії подяку за послідовну підтримку суверенітету й територіальної цілісності нашої держави та позицію щодо санкцій проти Росії.

Серед всього іншого, Володимир Зеленський відзначив актуальність вивчення провідного досвіду Естонії у сферах діджиталізації, е-урядування та кібербезпеки.

«У вас є чудові фахівці у цифровій сфері. Ми хочемо використати ваш досвід у трансформації нашої країни. Бо у нас є великий проект «Держава у смартфоні», – наголосив Володимир Зеленський.

Президент України Володимир Зеленський і Президент Естонії Керсті Кальюлайд за результатами зустрічі підписали спільну заяву щодо подальшої співпраці та взяли участь у роботі Цифрового форуму. 

Як повідомляє прес-служба Президента України, Володимир Зеленський заявив про важливість підтримки України з боку Естонської Республіки і висловив подяку естонським партнерам за готовність ділитися своїм успішним досвідом реформ.

«Для України дуже важливою є гуманітарна, фінансова, технічна та військова допомога з боку Естонії, за обсягами якої ваша країна з розрахунку на душу населення є світовим лідером. Ми вдячні за реабілітацію 182 українських військових у медичних закладах Естонії. Це дуже цінна підтримка», – сказав Володимир Зеленський Під час спільної зустрічі зі ЗМІ, український Президент повідомив, що на зустрічі з Керсті Кальюлайд також обговорив взаємодію двох країн у сфері діджиталізації та кібербезпеки, де Естонія є визнаним лідером.

Зі свого боку Керсті Кальюлайд зазначила, що Естонія надає підтримку у підвищенні адміністративної спроможності антикорупційних установ України, впровадженні електронного урядування, у сфері кібербезпеки, а також співпрацює з Україною в оборонній галузі.

А тепер я розповім як естонські журналісти навчали українських кібербезпеці, а відбувалося це саме на Луганщині.

Нещодавно, у Сєвєродонецьку проходив дводенний журналістський тренінг під назвою – «Кібербезпека особиста та редакційна: реальність загроз та практики захисту. Неочевидні впливи дезінформації на формування порядку денного. Особливості виборчого періоду». Його проводив «Український кризовий медіа-центр».

Читайте також Непросте завдання - навчаючи журналістів, навчати аудиторію (частина перша)

Непросте завдання - навчаючи журналістів, навчати аудиторію (частина друга)

Захід відбувався  у рамках спільного проекту «Українського кризового медіа-центру» (Київ) та Естонського центру Східного партнерства (Таллінн). Проект здійснюється за підтримки Європейського Союзу.

Нагадаю, що у вересні цього року відбувся перший з серії тренінг «Медіакомпетентість як відповідь сучасним інформаційним загрозам. Стандарти професії та відповідальність журналіста».

Проект передбачає проведення тренінгів для журналістів та студентів, круглих столів, дискусій та презентацій, організацію прес-турів та навчально-ознайомлювальних візитів для журналістів.

Тренерами були українські та естонські медіа-експерти та фахівці з безпеки в інформаційному просторі. Серед естонських гостей були  наші сьогоднішні співрозмовники –  Тііна Ілсен - програмний директор Естонського центру східного партнерства та  Ільмар Рааг - естонський кінорежисер, експерт з кризових комунікацій та кібербезпеки.

Під час тренінгу відбувалася жвава дискусія. Журналісти, серед всього іншого, говорили про досвід Естонії у захисті цифрового простору та протидії інформаційним загрозам.

Наша перша співрозмовниця - Тііна Ілсен. Ми розпочали нашу розмову про естонську допомогу Україні.

Ми докладно поговорили про російські загрози.

Тііна Ілсен розповіла про естонський досвід.

Поговорили ми також і про загрози демократичному розвитку ЄС та вплив Росії.

Наступний наш співрозмовник - Ільмар Рааг - естонський кінорежисер, експерт з кризових комунікацій та кібербезпеки.

Ільмар Рааг розповів про логіку зовнішніх інформаційних атак, вразливість аудиторії до пропаганди та аналіз її впливу.

Як все ж таки протистояти російському втручанню? Як це відбувається в Естонії.

Не оминули ми і тему війни.

***

А закінчити нашу сьогоднішню розмову я хочу таким фактом. Коли Естонія починала діджиталізацію, в естонських родинах ще не було комп’ютерів. Тоді, в далекому 1994-му, навіть стаціонарний ПК, не те що тоненький ноутбук чи планшет, був розкішшю. Тому рішення про цифровізацію всієї країни було аж надто небезпечним.

Але Естонія ризикнула і нині – одна з діджитал-лідерів у ЄС. 99% державних послуг тут отримують онлайн, а податкову декларацію оформляють менш ніж за 5 хвилин! Сьогодні ми теж почали цей шлях. І тому дуже важливо, що в Естонії ми підписали важливий документ – про співпрацю у сфері цифрових трансформацій. Все тільки починається!

За словами Володимира Зеленського - «Цифрові технології – це й наша безпека, і конкурентоспроможність України. З досвідом Естонії та нашими амбіціями результат не забариться… Естонія – маленька країна, але тут сильний дух перемог. А з такими друзями – тільки вперед!».

Варто погодитися з такими словами.

Підготував  Володимир Сидоренко, Паралель-медіа


Читайте також