Я щеплень не боюся. Доступно про календар щеплень
Реформування системи фінансування охорони здоров'я в Україні передбачає наявність безкоштовних видів медичної допомоги, які включають екстрену медичну допомогу, паліативну медичну допомогу, допомогу при допомозі породіллі і первинну медичну допомогу.
У Рубіжному цим опікується «Центр первинної медико-санітарної допомоги». Наш співрозмовник - Тетяна Валеріївна Цихач – завідувач амбулаторією № 2 цього Центру.
Ми говорили про вакцинацію, про те, як це може врятувати життя і дитини, і дорослої людини.
Повсюдна відмова батьків проводити дітям та підліткам обов'язкові щеплення від інфекційних хвороб почалася по тому, як в 2008 році 17-річний школяр вмер після вакцинації від кору.
За звітами створеної міністерством охорони здоров'я комісії, смерть школяра не була пов'язана із якістю вакцини. Пізніше індійську вакцину назвали "вбивцею", оголосивши про утилізацію дев'яти мільйонів її доз, а довіра до щеплень в суспільстві значно похитнулася.
Читайте також Лікар Тетяна Цихач розвінчує міфи про вакцинацію
Ситуація контрольована, але очікуємо спалах кишкових інфекцій – лікар Ольга Мартиненко
Зараз в Інтернеті є досить багато інформації як на користь щеплень, так і проти них.
Є дуже багато прикладів, що вакцина небезпечна, що діти після її введення хворіють, що є випадки інвалідності, смертності і так далі.
Після піку "антивакцинної" кампанії в 2010 році у Міністерстві охорони здоров'я заявили, що кількість відмов від вакцинації зросла у 2-3 рази.
Окрім цього, з'явилася проблема фіктивних довідок, які батьки купували у лікарів, аби не мати проблем з влаштуванням дитини до дитячого садка. Саме з цього ми і розпочали нашу розмову.
Тетяна Валеріївна розповіла нам від чого захищають нас щеплення і чому не варто нікого обдурювати, купуючи фіктивні довідки про щеплення. Ось така вийшла розмова.
Національний календар профілактичних щеплень передбачає вакцинацію дітей проти 10 захворювань. Держава закуповує вакцини у відповідності до Календаря і таким чином гарантує можливість українцям отримати безоплатні щеплення для профілактики цих хвороб і захистити своє життя і життя своєї дитини.
Сьогодні у Рубіжному вакцинація йде за календарем щеплень. Як це відбувається розповідає Тетяна Цихач.
Низка інфекційних недуг, які давно вважаються переможеними, через масові відмови від щеплень знову повернулася в суспільство - кажуть лікарі. В 2005-2006 роках лікарі України попереджали, що через 5-6 років прийде рік, коли кір до нас повернеться.
Сьогодні ми маємо ситуацію, яка в більшості випадків склалася саме через відмову вакцинуватися. Ми маємо спалах кору, який продовжує поширюватися.
Тетяна Валеріївна Цихач вважає, що негативну роль у тому, що батьки відмовлялися від щеплень були чутки та плітки в Інтернеті. Начебто вакцини вбивають. А от що насправді відбувається після щеплення.
Щеплення - це єдиний надійний захист від небезпечних хвороб: туберкульозу, гепатиту, поліомієліту, кору, краснухи, паротиту, дифтерії, кашлюку, правця, гемофільної інфекції. В Україні є достатньо вакцин проти всіх 10 захворювань за Календарем щеплень.
Тетяна Валеріївна вважає що відмова від щеплень – загрожує смертю дитини, і це жах у 21 сторіччі. І винні у цьому - батьки-відмовники.
За даними Департаменту охорони здоров’я Луганської облдержадміністрації, у 2018 році область досягла високого рівня охоплення імунізацією дитячого населення проти керованих інфекцій – 80-85%.
В тому числі: - проти туберкульозу – 75%; проти кору, паратиту, краснухи – 96%. Імунізація є питанням національної безпеки, оскільки здоров’я населення – всіх разом і кожного окремо – залежить від рівня охоплення вакцинацією в країні.
Для формування колективного імунітету необхідно, щоб рівень вакцинації населення досягав 95 – 98 %.
Вакцинація - це захист від 10 смертельно небезпечних хвороб. Вакцинація - єдиний надійний спосіб захисту від хвороб і важких ускладнень. Терміни вакцинації, визначені Календарем, гарантують максимальний захист. Дотримання цих часових проміжків гарантує найкращий захист.
Дорослі теж мають вакцинуватись. За національним Календарем профілактичних щеплень усі дорослі повинні вакцинуватись від дифтерії і правця. Вакцини проти цих хвороб формують імунітет на 10 років, тому важливо регулярно (кожні 10 років) робити щеплення.
В усіх областях України є безоплатна і якісна вакцина для профілактики дифтерії та правця, яку застосовують для дорослих.
Усі інші вакцини, що НЕ входять до Календаря щеплень - рекомендовані. Це, наприклад, вакцини проти грипу чи вірусу папіломи людини. Їх не закуповує держава за кошти Держбюджету. Їх можна купити за власний кошт в аптеці чи приватній клініці і пройти вакцинацію - у свого лікаря.
Всі вакцини за Календарем профілактичних щеплень отримують діти і дорослі безоплатно.
Дві основні причини, чому потрібно вакцинуватися – це власна безпека та захист людей навколо нас. Успіх програми вакцинації залежить від готовності кожної людини співпрацювати заради загального блага.
Вакцинація - це ваше право, гарантоване законодавством України, а також обов’язок, адже це - персональний захист і безпека для оточуючих.
Бажаю всім нашим слухачам міцного здоров’я, а лікарям на додаток натхнення та гідного фінансування.
Підготував Володимир Сидоренко, Паралель-медіа