Доктор Роман Пиж: «Робити щеплення необхідно. Крапка»
Сьогодні поговоримо про головне – про здоров’я. Наш співрозмовник – Роман Михайлович Пиж – головний лікар комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Рубіжанської міської ради.
Варто зауважити, що сам доктор Пиж дуже поважна людина, яка довгі роки працює у системі охорони здоров’я Рубіжного.
Він приїхав на Луганщину у 80-роки минулого сторіччя після закінчення Івано-Франківського медичного університету. С тих пір працює для мешканців Рубіжного. Поговорили ми з доктором про вакцинацію, тобто про щеплення.
Повсюдна відмова батьків проводити дітям та підліткам обов'язкові щеплення від інфекційних хвороб почалася по тому, як в 2008 році 17-річний школяр вмер після вакцинації від кору.
За звітами створеної міністерством охорони здоров'я комісії, смерть школяра не була пов'язана із якістю вакцини. Пізніше індійську вакцину назвали "вбивцею", оголосивши про утилізацію дев'яти мільйонів її доз, а довіра до щеплень в суспільстві значно похитнулася.
Зараз в Інтернеті є досить багато інформації як на користь щеплень, так і проти них. Є дуже багато прикладів, що вакцина небезпечна, що діти після її введення хворіють, що є випадки інвалідності, смертності і так далі.
Після піку "антивакцинної" кампанії в 2010 році у міністерстві охорони здоров'я заявили, що кількість відмов від вакцинації зросла у 2-3 рази.
Окрім цього, з'явилася проблема фіктивних довідок, які батьки купували у лікарів, аби не мати проблем з влаштуванням дитини до дитячого садка. Саме з цього ми і розпочали нашу розмову.
Низка інфекційних недуг, які давно вважаються переможеними, через масові відмови від щеплень знову повернулася в суспільство - кажуть лікарі.
В 2005-2006 роках лікарі України попереджали, що через 5-6 років прийде рік, коли кір до нас повернеться. Пройшло 5-6 років, і ми маємо ситуацію, яка в більшості випадків склалася саме через відмову вакцинуватися. Ми маємо спалах кору, який продовжує поширюватися.
Чи є вакцини безпечними? Вакцини безпечні. Будь-яка ліцензована вакцина проходить декілька етапів випробувань, перш ніж схвалюється для використання, та надалі її регулярно перевіряють.
У більшості випадків вакцина викликає незначну і тимчасову реакцію, наприклад, біль в руці або незначне підвищення температури. Серйозні побічні ефекти надзвичайно рідкісні та ретельно відстежуються і розслідуються.
Набагато ймовірнішими є серйозні наслідки захворювань, яким можна запобігти вакцинами.
Наприклад, поліомієліт може спричинити параліч, кір – викликати енцефаліт і сліпоту, а деякі інфекції, яким можна запобігти вакцинуванням, можуть навіть призвести до летальних випадків.
Хоча будь-які серйозні наслідки або смерть від вакцин є неприйнятними, користь від імунізації значно переважує ризики, адже без неї кількість хвороб та смертей буде збільшуватися.
Національний календар профілактичних щеплень передбачає вакцинацію дітей проти 10 захворювань: туберкульозу, поліомієліту, дифтерії, кашлюка (коклюшу), правця (рос. - столбняка), кору, гепатиту В, гемофільної інфекції, краснухи, епідемічного паротиту; дорослих - проти дифтерії та правця.
Держава закуповує вакцини у відповідності до Календаря і таким чином гарантує можливість українцям отримати безоплатні щеплення для профілактики цих хвороб і захистити своє життя і життя своєї дитини.
Всі вакцини за Календарем профілактичних щеплень отримують діти і дорослі безоплатно.
Навіть якщо дитина пропустила щеплення за Календарем, вона може надолужити його безоплатно до 18 років. Дорослим роблять планові щеплення проти дифтерії та правця кожні 10 років.
Такі щеплення в державних закладах охорони здоров’я також проводять безоплатно. Крім того, дорослі з груп ризику (медики, освітяни, студенти, військові, учасники ООС) в умовах спалаху кору можуть безоплатно вакцинуватись проти кору, паротиту і краснухи.
Вакцини, що входять до календаря щеплень, за угодою з МОЗ за кошти державного бюджету закуповує Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ).
МОЗ України передає закуплені вакцини департаментам охорони здоров'я областей, а ті в свою чергу – державним медичним закладам, щоб громадяни України могли отримувати необхідні щеплення безкоштовно.
Усі вакцини безпечні, ефективні та якісні, перекваліфіковані ВООЗ – найавторитетнішою організацією у сфері охорони здоров’я у світі.
Дві основні причини, чому потрібно вакцинуватися – це власна безпека та захист людей навколо нас. Успіх програми вакцинації залежить від готовності кожної людини співпрацювати заради загального блага.
Підготував Володимир Сидоренко, Паралель-медіа