Новини Івано-Франківська та області

Проживання пенсіонера на неконтрольованій території не є підставою для позбавлення його пенсії

Сьогодні у циклі «Народний юрист» поговоримо про переселенців, про їх біди та проблеми. Про головні проблеми внутрішньо переміщених осіб повідомляє Спільний дайджест БФ «Право на захист», БФ «Восток-СОС», ГО «КримSOS». 

Проживання пенсіонера на неконтрольованій території не є підставою для позбавлення його пенсії: апеляційний суд погодився з доводами юристів БФ «Право на захист». 

До Маріупольського офісу БФ «Право на захист» звернулася донеччанка Віра Григорівна.

Багато років жінка працювала оператором вентиляційного обладнання на шахті, аж поки не пішла на пенсію у 1984 році.

З початком бойових дій на Донбасі, побоюючись за своє життя, Віра Григорівна переселилася до міста Курахове. Але згодом жінка стала не в змозі оплачувати оренду квартири та була змушена повернутися додому, у Донецьк, де важко захворіла.

Перенесені інфаркт та інсульт призвели до того, що жінка ледь пересувається по квартирі, тож, зрозуміло, що наразі ні про яку поїздку на контрольовану Урядом України територію не може бути й мови.

Саме тоді, у березні 2016 року, коли Віра Григорівна тільки-но почала одужувати, їй було призупинено виплату пенсії за віком, нарахування та отримання якої передбачено чинним законодавством.

Управління Пенсійного фонду (УПФУ) у Мар’їнському районі у листі від 28.03.2017 року відповіло, що виплата пенсії була призупинена з березня 2016 року після обміну інформацією з Єдиною інформаційною базою про внутрішньо переміщених осіб та посилалося на постанову Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 року № 365 «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам», яким змінено умови та порядок отримання пенсій окремими категоріями громадян.

Вивчивши ситуацію та проаналізувавши можливі варіанти, юристи порадили пенсіонерці звернутися до суду та допомогли із підготовкою позовної заяви.

12.09.2017 року Мар’їнським судом було винесене рішення у формі постанови, яким суд повністю задовольнив позовні вимоги та визнав протиправними дії УПФУ в Мар’їнському районі Донецької області та зобов’язав відновити виплати пенсії з 1 березня 2016 року.

Водночас суд наголосив, що відповідач по справі не зміг довести, що стосовно громадянки України дотримався принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, а його бездіяльність не була наслідком тієї обставини, що позивач має зареєстроване місце проживання на території України у місті Донецьк.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції УПФУ була подана апеляційна скарга, яку, так само, суд апеляційної інстанції, залишив без задоволення.

БФ «Право на захист» неодноразово наголошував, що Постановою №365 Кабінет Міністрів України значно обмежив гарантовані законом права пенсіонерів. Отримання пенсії України не має залежати від комісій, довідок ВПО, чи ще якихось чинників, не передбачених відповідними Законами України.

Представники громадянського суспільства та міжнародних організацій підтримують ініціативи української влади щодо внесення змін до пенсійного законодавства. Спільно було розроблено конкретний механізм виплати пенсій громадянам, які проживають на непідконтрольній території. Такий механізм було включено до нещодавно зарєестрованого законопроекту «Про внесення змін до деяких законів України щодо права на отримання пенсій окремим категоріям громадян». Про цей законопроект поговоримо наступним разом.

Чи змініться ситуація на краще? Покаже час. А поки що, варто  нагадати: Пенсія – це власність особи, а не допомога від держави. А цю тему ми будемо продовжувати і надалі.

Підготував  Володимир Сидоренко, Паралель-медіа

 


Читайте також