Роман Пиж: «Декларацію з лікарями підписали 33 тисячі рубіжан, або 58 відсотка від загальної кількості населення»
Сьогодні поговоримо про головне – про здоров’я та… гроші. Саме так, бо про що б ми не говорили, про щоб не думали, ці речі справді найголовніші, та пов’язані між собою.
Читайте також Доктор Роман Пиж: «Реформа медичної галузі продовжується: пройшли «автономізацію»
В Україні триває медична реформа. Міністерство охорони здоров’я, яке відповідає за її розробку та впровадження, декларує, що метою є підвищення якості медичних послуг, які отримують пацієнти, та забезпечення гідної заробітної плати для лікарів.
Для цього потрібно чимало: і перехід на міжнародні стандарти лікування, і перерозподіл навантаження між різними ланками медичної допомоги, і нові навчальні програми для підготовки студентів-медиків, і системна просвітницька робота з пацієнтами, і багато іншого. Усі ці зміни потребують фінансового забезпечення.
Оскільки суттєво збільшити витрати на охорону здоров’я з Державного бюджету неможливо, основою реформи є зміна принципу фінансування: більше коштів отримуватимуть ті, хто більше і якісніше працює.
Замість того, щоб утримувати заклади охорони здоров’я через розподіл субвенції між органами місцевого самоврядування, які є власниками закладів охорони здоров’я, держава переходить на оплату наданих медичних послуг безпосередньо закладам.
Принципова різниця в тому, що до реформи заклади фінансувалися залежно від кількості ліжко-місць, медичного персоналу тощо, а після реформи – в залежності від того, хто скільки надав реальних послуг.
Наш співрозмовник – головний лікар комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Рубіжанської міської ради – Роман Михайлович Пиж.
З весни минулого року у рамках реформи охорони здоров’я розпочалася національна кампанія «Лікар для кожної сім’ї». Українці мали можливість підписати декларацію з сімейним лікарем, терапевтом чи педіатром. Підписання декларації – це, фактично, форма заяви. З її допомогою українці повідомлятимуть, що обрали саме цього лікаря і цей заклад.
Інформація про вибір лікаря міститиметься в електронній системі охорони здоров’я.
Декларація – це документ, який підтверджує, що пацієнт хоче обслуговуватись саме у цього лікаря. Так, підписуючи декларацію з конкретним лікарем, ви повідомляєте державу (в особі Національної Служби Здоров’я України), що оплата за ваше обслуговування має находити у цей медзаклад. Ось саме тому, я спочатку згадав про гроші.
Декларацію з лікарями підписали понад 33 тисячі рубіжан, або 58 відсотків від загальної кількості населення. Роман Пиж розповів що робити тим, хто не обрав свого лікаря і чому потрібно поквапитися.
Згідно з Порядком, оптимальний обсяг практики для сімейного лікаря складає 1 800 пацієнтів, терапевта – 2 000, педіатра – 900.
Декларація не є юридичним документом і не підписується «раз і назавжди»: ви зможете укласти декларацію з іншим терапевтом, педіатром чи сімейним лікарем. У такому випадку не треба скасовувати попередню декларацію – достатньо просто укласти нову декларацію з обраним лікарем, а зміни автоматично зафіксуються у системі.
Ви вільні у своєму виборі – не мусите підписувати декларацію за місцем прописки чи проживання.
Однак лікар може відмовити вам у підписанні декларації, якщо він уже набрав оптимальну кількість пацієнтів. Без медичної допомоги не залишиться ніхто. Це питання контролюватиме Національна служба здоров’я України.
Отже, наприкінці, ще раз нагадаю, що декларація з лікарем, як і загалом реформування медичної галузі – нагальна необхідність.
Для укладення декларації вам необхідні паспорт і ідентифікаційний код, а також мобільний телефон. Для укладення декларації з педіатром вам знадобиться і свідоцтво про народження вашої дитини.
Підготував Володимир Сидоренко, Паралель-медіа