Права і пільги переселенців: Сім найактуальніших запитань
Сьогодні у циклі Народний юрист поговоримо про переселенців, про їх біди та проблеми.При підготовки цього випуску були використані матеріали громадських організацій «Схід-SOS» та «Донбас SOS» та публікації в газеті «Вісті Марківщини».
Які є права переселенців в Україні, як їх отримати, у чому можуть виникнути труднощі і куди в такому випадку звертатися? Доступно відповідаємо на 7 найактуальніших запитань.
З чого розпочати?
Насамперед необхідно отримати довідку переселенця. Це можна зробити в управлінні соціального захисту населення. Шукати його варто за місцем фактичного проживання.
Єдиний документ, який вам знадобиться – український паспорт. Отримавши довідку (вона видається на місці), переселенець одержує низку прав. Перш за все держава відновлює всі соціальні виплати і пенсії переселенцям.
Для тих, хто залишився без роботи, передбачена спрощена реєстрація в центрі зайнятості та першочергове сприяння в наданні роботи. Поки ви безробітний – є можливість безкоштовно харчуватися, але не більше одного місяця. Ще – безкоштовна медична допомога, треба тільки стати на облік в будь-яку поліклініку незалежно від місця проживання.
Проблеми можуть виникнути лише при обстеженні на дорогому обладнанні на зразок УЗД і МРТ – за це треба платити. Також вимушені переселенці мають право на гуманітарну, благодійну і матеріальну допомогу. Для отримання останньої потрібно йти в «Ощадбанк» і відкривати там рахунок – туди будуть перераховуватися гроші.
Грошова допомога – про яку суму мова? Грошова допомога переселенцям буває двох видів – одноразова і щомісячна. Приводом для першої можуть бути ті чи інші захворювання, непрацездатність, інвалідність. Розмір допомоги визначається в кожному конкретному випадку.
Для отримання потрібно нести в орган соцзахисту медичну довідку про стан здоров’я або висновок про інвалідність, крім неї – довідку про облік вимушених переселенців, довідки про родичів (свідоцтва про шлюб, народження дітей), і паспорт з ідентифікаційним кодом та їхні копії.
Щомісячна грошова допомога може бути різною: для дітей і пенсіонерів вона становить 884 грн., для людей з інвалідністю – 1074 грн. Працездатні ж громадяни отримують 442 грн. При цьому такі виплати не можуть перевищувати 2 400 грн. на всю сім’ю.
Період виплати – не більше 6 місяців, після цього потрібно подавати нову заяву, де вказати, чи відбулися якісь зміни.
А можуть відмовити?
Можуть. Перш за все грошова допомога переселенцям не видається в тому випадку, якщо будь-який з членів сім’ї володіє житлом поза окупованим Кримом та районами АТО. Також не можна мати два і більше авто, тільки одне. А ще – якщо у вас або у кого-небудь із членів сім’ї рахунок у банку в 10 разів перевищує прожитковий мінімум (наразі 17 тис.грн.).
Що з кредитами та іпотекою? Закон України про переселенців із зони АТО гарантує на час бойових дій ненарахування пені і штрафів за кредитами та позиками з 14 квітня 2014 року.
Проте вони не звільнені від сплати відсотків і від погашення основної частини боргу. Також держава повинна допомагати переселенцям у придбанні житла, ділянок землі і будівництві для них будинків.
Однак тут складнощі – механізми рефінансування таких витрат або повернення відсотків по кредитах на законодавчому рівні належним чином ще не розроблені.
Також переселенці можуть отримувати довгострокові кредити для здобуття освіти.
Ці пільги для переселенців дійсні до 23-річного віку, за ними можна здобувати повну або частково безкоштовну вищу або технічну освіту; надаються соціальні стипендії, безкоштовне забезпечення підручниками і гуртожитком.
З житлом допоможуть?
Безкоштовне житло для переселенців в Україні надається в тимчасове користування, оплачувати потрібно тільки комуналку. Але на практиці складно навіть з тимчасовим, держава поки не розробила дієву програму допомоги з поселенням.
Також переселенці мають можливість отримати земельну ділянку. Її, по ідеї, можна одержати в будь-якому регіоні, для цього потрібно звірятися з кадастрами – чи є вільне житло без власника. Щодо цього питання варто йти в департамент архітектури.
Якщо переселенець орендує помешкання – чи можна отримати субсидію?
Окрема соціальна допомога переселенцям з надання субсидії не передбачена – для всіх громадян діють загальні закони і правила.
Однак Уряд дещо спростив процедуру нарахувань: якщо раніше ті, хто орендує житло, проходили реєстрацію і оформляли рахунок на орендаря, то тепер достатньо лише орендного договору.
Щоб отримати субсидію, потрібен вищезгаданий договір і декларація про доходи всіх, зокрема і тих, хто проживає в квартирі.
Термін дії субсидії – рік. Відмовити в ній можуть у тому випадку, якщо за цей період ви зробили одноразову покупку, що перевищує 50 тис. грн. Розрахувати її можна онлайн в розробленому Урядом калькуляторі субсидій.
Куди звертатись?
Організації, які надають безкоштовну юридичну допомогу з питань переселенців: Громадська організація «Донбас СОС», Громадська організація «Восток СОС», Центр взаємодопомоги «Врятуємо Україну», Ресурсний центр вимушених переселенців, Соціальний правовий центр. Їх контакти можна знайти в Інтернеті.
Підготував Володимир Сидоренко, Паралель-медіа