Новини Івано-Франківська та області

Покупки в Інтернеті – обмірковано та обережно

Сьогодні у циклі «Народний юрист» поговоримо про покупки в Інтернеті. Днями Відділ комунікації Головного управління Національної поліції в Луганській області повідомив, що не зважаючи на постійні превентивні заході, які проводять співробітники поліції, громадяни все частіше стають жертвами шахраїв.

Дійсно, часто доводилося чути  від людей, які невдало зробили покупку через Інтернет, історію «так хто ж знав, що мене обдурять».

Схеми зловмисників, як правило, стандартні, але спрацьовують безвідмовно. Останнім часом все частіше жертвами шахраїв стають покупці речей через мережу Інтернет.

Популярність інтернет-магазинів стрімко зростає бо і вибір товару великий, та й необхідну річ можна придбати за більш доступною ціною. Саме цим і користуються злочинці-шахраї.

Вони можуть створювати сайти, на яких за низькими цінами пропонувати товар, що користується попитом серед інтернет-користувачів, якого у них взагалі то може і не бути.

Саме низькою ціною товару зловмисники намагаються зацікавити довірливих громадян, щоб затягнути їх у свої шахрайські тенета. А, далі, пропонують покупцеві товар за оптовими цінами, але з передплатою. Отримавши кошти - невідомий продавець безслідно зникає. Або надішле вам товар нижчий за собівартість чи не придатний взагалі для користування.

Для того, щоб розуміти як правильно себе вести при купівлі через Інтернет давайте зрозуміємо чим необхідно керуватись.

Спеціального закону про купівлю через Інтернет в Україні не має. Слід керуватись нормами Цивільного кодексу України, а саме положеннями про договір купівлі-продажу, та нормами Закону України «Про захист прав споживачів».

Купівлі товарів або послуг через Інтернет майже нічим не відрізняється від звичайного договору купівлі-продажу, з яким ми щодня стикаємося в житті. Ви знаходити сайт, обираєте товар, вивчаєте інформацію про нього.

Потім зв’язуєтесь з продавцем, запитуєте всю інформацію на товар або послугу, в тому числі про його виробника, а при необхідності - сертифікат на товар. Здійснюєте замовлення товару через пошту або кур’єром.

При доставці оглядаєте та перевіряєте товар. Після того, як Ви впевнились, що товар підходить оплачуєте його, отримуєте чек або квитанцію з печаткою продавців  та гарантійний талон, в якому зазначений гарантійний строк.

Найчастіші такі випадки шахрайства в Інтернеті:

- Оплатили товар – товар не привезли – гроші не повертають.

- Товар назад не приймають протягом 14-ти днів. –

- Товар не ремонтують по гарантії.          

Але цього можна запобігти, керуючись наступними порадами:

Добросовісність та репутація продавця. Сайт – це лише гарна обкладинка. І хто дійсний власник (продавець) цієї гарної картинки, можна дізнатись лише при наявність реальних контактних даних на сайті. Якщо вся інформація про продавця доступна на сайті, це дає  можливість перевірити наявність продавця в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (їх сайт можна знайти в Інтернеті).

Інформація про товар,  послугу та виробника. Перед тим як замовити товар або послугу обов’язково дізнайтесь всю інформацію про продукцію, якщо її недостатньо на сайті – запитайте у продавця. І не забувайте вимагати гарантійний талон на товар.

Оплата товару та його доставка. Моя порада, ніколи не перераховуйте всю суму наперед! Здійснюйте оплату по факту отримання товару, після його огляду та перевірки. 

Обов'язково зберігайте всі документи, що підтверджують перемовини з продавцем та факт оплати товару.  Пам’ятайте, право на повернення товару безумовне. Покупець має право розірвати укладений через Інтернет договір і повернути товар протягом 14-ти днів  з моменту одержання товару. Але при цьому товар повинен бути незмінному стані.

Ви маєте право звернутись із заявою про шахрайство до поліції. Також можете звернутись до Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.

Отже, які ж висновки?  Вони дуже прості

- при купівлі товару через інтернет – мережу не потрібно приймати швидких та необдуманих рішень.

- користуватись послугами лише перевірених торгівельних мереж.

- можна просто «загуглити» і подивитися, що пишуть на просторах всесвітньої павутини про цей сайт, які відгуки користувачів-покупців про послуги цього сайту.

Пам’ятайте, надмірна довірливість – Ваш найперший ворог, чим і користуються шахраї. Робіть покупку обдумано, не поспішаючи.

Підготував  Володимир Сидоренко, Паралель-медіа


 


Читайте також