Чому переселенці вимушені повертатися в окуповану зону?
Сьогодні у циклі «Народний юрист» поговоримо про переселенців, про їх біди та проблеми. За даними Благодійного фонду «Право на захист», після моніторингу пунктів пропуску на лінії розмежування у червні та липні 2017 року, переселенці вимушені повератися до дому.
Згідно опитувань, які були проведені, переважна більшість респондентів (91%) вказали непідконтрольні території як місце проживання до конфлікту. 27% всіх опитаних респондентів заявили, що змінили місце проживання внаслідок конфлікту на Східній Україні від його початку у 2014 році.
Майже половина респондентів (46%) зрештою повернулися до місця проживання до початку конфлікту. 42% тих, хто повернувся, назвали високу орендну плату основною причиною повернення. 29% причиною повернення зазначили стабілізацію на колишньому місці проживання, а 18% - неможливість знайти роботу за місцем перебування. 32% тих, хто повернувся, назвали інші причини, серед яких переважали бажання жити вдома, догляд за родичами та страх втратити житло.
З іншого боку, негативне ставлення місцевих мешканців у якості причини повернення до дому назвали менш ніж 1% від тих, хто вирішив повернутися.
42% опитаних старше 65 років сказали, що перетинають лінію зіткнення щомісяця або частіше, а 52% опитаних того ж віку – раз на квартал або частіше.
Така тенденція у перетині для цієї вікової категорії може бути пов’язана з нормами законодавства України щодо отримання пенсій та адресної матеріальної допомоги.
Основними причинами перетину лінії зіткнення залишаються відвідування родичів, вирішення питань з документами (головним чином, що стосуються пенсій), купівля товарів (головним чином, харчів), зняття готівкових коштів, а також перевірка свого майна.
Водночас кількість респондентів, які перетинають лінію зіткнення для відвідування родичів та вирішення питань з документами, виросла у порівнянні з груднем 2016 року, а кількість респондентів, що перетинають лінію зіткнення для купівлі товарів та зняття готівки, знизилась.
Між тим, за інформацією Міністерства з питань внутрішньо переміщених осіб та тимчасово окупованих територій України, розпочала роботу «гаряча лінія» для переселенців. Її головною метою буде надання оперативної довідкової інформації внутрішньо переміщеним особам та громадянам, які постраждали внаслідок подій на Сході України та незаконної анексії Криму, реагування на точкові та системні проблеми.
Щодо її роботи відбулося підписання тристороннього Меморандуму між представниками Міністерства з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України, ГО «Донбас СОС» і Програми «Радник з питань ВПО».
Співпраця в рамках Меморандуму дозволить спільно опрацьовувати звернення, що надходять від переселенців та осіб, які проживають на тимчасово непідконтрольних українській владі територіях. Підписанти меморандуму планують ще оперативніше реагувати на порушення прав людини та залучити інші державні органи і органи місцевого самоврядування до вирішення проблем осіб, які звернулися по допомогу.
Партнерство також дозволить спільно працювати над розробкою змін до чинного законодавства для вирішення системних проблем.
Діє наступний механізм роботи «гарячої лінії». Питання заявника в момент отримання оброблюється спеціалістами ГО «Донбас СОС». Звернення щодо інформаційно-консультаційної допомоги, первинної юридичної підтримки та контактів благодійних організацій вирішуються експертами «Донбас СОС» одразу в телефонному режимі – саме в той момент, коли їх потребують заявники.
Проблеми, пов’язані з соціальними виплатами (адресна допомога, пенсії), для їхнього найшвидшого вирішення переадресовують експертам програми «Радник з питань ВПО». У разі необхідності Міністерство у межах повноважень здійснюватиме розгляд звернень, залучатиме інші державні органи для оперативного вирішення проблеми.
Проблеми громадян, які неможливо вирішити через юридичні колізії, стануть кейсами, які в обов’язковому порядку передаватимуться до робочої групи щодо вдосконалення законодавства, яка діє при
Міністерстві з питань внутрішньо переміщених осіб та тимчасово окупованих територій України за підтримки Ради Європи. Звернення прийматимуться за номером безкоштовної «гарячої лінії» ГО «Донбас СОС» 0 800 309 110.
Підготував Володимир Сидоренко, Паралель-медіа