Врятовані від вогняної небезпеки: Центр у Павлограді надає цілодобову підтримку переселенцям з Донбасу.
Центр підтримки переселенців в Павлограді. Зображення: Донбас Новини
Щодня до хабу для переселенців у Павлограді, що в Дніпропетровській області, прибувають десятки людей, кожен з яких має власну неповторну історію, але всі вони об'єднані спільним горем. Тут знаходять підтримку тисячі тих, хто втратив свої домівки та близьких. Волонтери мають важливе завдання — підтримати їх, допомогти відновити сили після пережитих втрат і надати первинну допомогу, працюючи безперервно. Хто ж саме прибуває до хабу і яким чином їм надається допомога? Дізнайтеся більше в репортажі "Новин Донбасу".
Як працює хаб для переселенців у Павлограді
У Донецькій області продовжується обов'язкова евакуація населення. У зв'язку з погіршенням безпекової ситуації, зона примусової евакуації була розширена для сімей з дітьми. Згідно з інформацією обласної військової адміністрації, на кінець жовтня вже евакуйовано 1 170 000 цивільних осіб. Наразі на території Донецької області, яка контролюється Україною, залишається близько 330 000 громадян.
"Для того, щоб релокуватися з небезпечних територій, є домовленості з іншими областями, де є прийнятні умови для сімей із дітьми. Минулого тижня була запропонована Івано-Франківська область. Також Закарпаття. Ми вчора розмовляли з "Карітас України", і вони пропонують евакуацію в Коломию", -- розповів "Новинам Донбасу" заступник голови Донецької облдержадміністрації Олександр Шевченко.
У тиловому Павлограді функціонує координаційний центр, куди щоденно прибувають переселенці в пошуках підтримки. Особи з інвалідністю направляються до Дніпра. Через цей хаб вже пройшло більше 4000 людей, однак працівники відзначають зменшення кількості евакуйованих — з сотень до десятків осіб за день.
Центр підтримки переселенців в Павлограді. Зображення: Донбас Новини
"Якщо хтось не має можливості вирушити у подорож, існує список шелтерів та локацій, які постійно оновлюються. Як тільки з'являється вільне місце, люди відразу ж поселяються туди. Ми можемо запропонувати варіанти для подальшого переїзду. Наразі безкоштовне розселення доступне в таких містах, як Львів і Дніпро," – підкреслив Олександр Шевченко.
Євген, волонтер з Маріуполя, чудово розуміє, наскільки важлива допомога тим, хто тікає від війни. Тут для людей розгорнули намет, де можна зігрітися.
"Ми надаємо гаряче харчування для біженців, облаштували дитячу кімнату та організували послуги евакуації. Наразі триває процес евакуації з Покровського району Донецької області, зокрема з міст Українськ, Селидове, Цукурине, Покровськ та навколишніх сіл," -- повідомив волонтер і директор "Карітас Маріуполь" Євген Чако.
Волонтер -- директор "Карітас Маріуполь" Євген Чако. Фото: Новини Донбасу
Макарони, масло та фарш на величезній газовій плиті. План польової кухні на сьогодні -- 40 порцій. Біля плити -- колишній керуючий піцерією з Мирнограду Олександр. Чоловік теж переселенець, а зараз він кухар-волонтер.
"Ми забезпечуємо харчування для всіх, але поки що не можемо точно сказати, скільки людей прийде. За 20 хвилин отримаємо нову інформацію, і тоді зможемо організувати роботу з продуктами, адже ситуація з людьми є непередбачуваною. Іноді їх багато, а іноді -- менше. Всі виглядають збентеженими. Я вже звик до цього, адже це моя друга еміграція; я переїхав сюди з Борисполя. Наступним пунктом призначення стане Біла Церква, де ми плануємо відкриття. Якось будемо жити!" -- зазначає волонтер Олександр Батрак у розмові з "Новинами Донбасу".
Волонтери займаються приготуванням їжі для людей, які змушені були залишити свої домівки. Зображення: Новини Донбасу.
Ось і простір для дітей, де волонтери проводять час із малюками, які прибули разом із батьками. На столах розкладені фломастери, м'які іграшки, розмальовки та пазли. Хоча тут ще немає централізованого опалення, працює інфрачервоний обігрівач, а на підлозі постелено тепле покриття. Поки батьки займаються реєстрацією, дітлахів розважають аніматори.
"У нас є різноманітні іграшки, а також можливість малювати на фліпчарті. Наші аніматори самостійно підбирають заняття, які найкраще підходять дитині: наприклад, можуть просто показати мультфільм," – поділився Євген Чако.
"Ми пропонуємо безліч цікавих занять для дітей: від ліплення з пластиліну та малювання до веселих ігор у боулінг. Усі діти унікальні, і кожен потребує особливого підходу, проте найважливіше, щоб вони відчували себе в атмосфері безпеки та любові", -- зазначає дівчина.
Дитяча ігрова зона для малюків-переселенців. Зображення: Новини Донбасу.
Люди виїжджають з-під обстрілів
У просторій залі на розкладах не спостерігається порожнечі. Це простір для відновлення сил евакуйованих. Хоча тут холодно, обігрівачі працюють. Неподалік відпочивають мати з сином. Олександр — житель села Шахтарське, яке розташоване у Великоновосілківському районі. Він перебуває тут вже кілька днів, адже його стан здоров'я залишає бажати кращого.
"Ми вирушили в дорогу вранці, приблизно о дев'ятій. Це було жахливо. Усе навколо виглядало знищеним...", - згадує він.
Олександр залишив село Шахтарське в процесі евакуації. Зображення: Донбаські новини.
Мати Олександра, Тетяна, розповідає, що в їхньому селі залишилося лише 50 людей, хоча раніше мешкало 300. З останніх сил вона виїхала з родичами-інвалідами. Щоб привернути увагу, на паркані вдома написала "евакуація" та чекала на допомогу.
"Волонтер Денис Христов, відомий як 'Голландець', приїхав швидко — всього за дві хвилини ми зібралися. Сумки були запаковані заздалегідь, взяли лише найнеобхідніше. Це жахливо... Звук вибухів, вікна затягнуті. Вже місяць без електрики, води та зв'язку. У магазинах, лікарнях і аптеках нічого немає. Ми залишили все, навіть паливо, і вирішили втекти, бо просто неможливо залишатися. У мене вдома двоє людей з інвалідністю: один брат, який втратив ногу після інсульту. Ми прийняли рішення виїхати, оскільки ситуація стала нестерпною. Все горить, руйнується, навколо панує страх...", — розповідає Тетяна, переселенка з Шахтарського.
Пенсіонерка Тетяна з Шахтарська. Джерело: Новини Донбасу.
Пенсіонерка вже п’ять днів знаходиться у хабі. Наступним кроком для неї стане поїздка за кордон до сина. Наразі вона очікує на оформлення документів для виїзду, цим процесом займаються юристи.
"Ми прямуємо до Польщі. Там живе мій молодший син, який орендує квартиру, але нам запропонували безкоштовну поїздку, проживання та харчування. У нашій країні ситуація настільки складна, що залишатися тут більше немає сенсу. Я ніколи раніше не подорожувала за кордон, але наразі вирішила, що це єдиний вихід, адже я більше не витримаю. Мій син, якщо щось станеться, дуже переживає", - ділиться Тетяна.
"Важко сказати, чого я чекаю"
Мешканка Донецька, лікарка Наталія, змушена була переселитися до Курахового. Вона до останнього піклувалася про свою 97-річну матір, але, на жаль, не змогла її врятувати — жінка померла. Наталю евакуювали військові. Вона вже третій день перебуває в хабі і, як і багато інших, відчуває розгубленість.
"Чекаю... Важко сказати, чого я чекаю... Хтось шукає квартиру, діти... Хтось вибирає для себе щось найкраще для життя, щоб заспокоїтись, щоб з'явилася хоч якась надія. У мене там, у Кураховому, лишилися маленькі кошенята. Я їх хотіла вивезти із собою, але вони поховалися. Я плачу, сиджу та дивлюся. Не можу... Такі добрі. Вони повністю від мене залежали, а тепер не знаю, що з ними буде...", -- каже жінка.
Наталя змушена була залишити Донецьк, а згодом і Курахове. Джерело: Новини Донбасу.
Протягом періоду з 23 по 30 жовтня з Донецької області було евакуйовано 74 дитини разом із їхніми батьками. На даний момент у 10 прикордонних населених пунктах області залишаються ще 273 дитини. У жовтні цього року близько 400 громадян звернулися за допомогою в організації евакуації. Обласна військова адміністрація закликає жителів регіону своєчасно покидати небезпечні території для збереження свого життя та здоров'я. Евакуаційні заходи здійснюються за допомогою залізничного та автомобільного транспорту, а також залучаються підрозділи ДСНС, поліція та волонтери.