Новини Івано-Франківська та області

Більше ніж 157 тисяч фізичних осіб-підприємців зупинили свою діяльність за останні шість місяців: різке зростання кількості закриттів сталося після збільшення податкових ставок.

За перші шість місяців 2025 року в Україні припинили роботу 157,6 тис. фізичних осіб-підприємців - це на 20 тисяч більше, ніж зареєстровано нових.

У першому кварталі найбільша кількість фізичних осіб-підприємців призупинила свою діяльність — 119,9 тисяч, згідно з інформацією з Єдиного державного реєстру та платформи "Опендатабот", що займається відкритими даними.

Це може бути пов'язано з перервою у роботі державних реєстрів, а також із підвищенням податків для ФОП на початку року, зауважують аналітики платформи.

У квітні-червні хвиля дещо вщухла: у другому кварталі бізнес закрили 51,83 тис. підприємців (на 27% менше, ніж роком раніше), однак загальна негативна динаміка збереглася.

При цьому одна третина закритих підприємців функціонувала менше двох років, тоді як 5,3 тисячі з них представляють собою так звані "одноденки", які припинили свою діяльність всього через кілька тижнів після реєстрації (в порівнянні з 96 у 2021 році).

У розрізі секторів найбільші збитки зазнали роздрібна торгівля, втративши 48 тисяч ФОП, а також ІТ-індустрія, яка втратила 18 ФОП.

Столиця лідирує одночасно за створенням та ліквідацією бізнесів: за півріччя в Києві відкрито 18,8 тисяч нових ФОП і закрито 20,6 тисяч. Харківщина та Дніпропетровщина ділять друге місце за кількістю ліквідацій (по 13,6 тисяч).

Водночас Рівненська, Львівська, Київська, Івано-Франківська області та Волинь показали позитивне сальдо - тут зареєстровано більше ФОП, ніж припинено.

Експерти вказують на те, що рекордні темпи закриття з початку року зумовлені поєднанням кількох чинників:

Раніше було зазначено, що починаючи з другого кварталу 2025 року фізичні особи-підприємці (ФОПи), які використовують спрощену систему оподаткування, повинні будуть подавати нову версію декларації та сплачувати додатковий платіж у розмірі 1,5% військового збору з загальної суми доходу (обороту).

Читайте також