Новини Івано-Франківська та області

Секрети та їх наслідки: захоплюючі збіги в розслідуванні детектива НАБУ Бравермана.

Питання не лише у службовій етиці

Внутрішній контроль Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) ініціював службове розслідування стосовно потенційних порушень, які могли бути скоєні керівником відділу детективів Станіславом Браверманом. Розслідування охоплює можливі порушення норм Кримінального процесуального кодексу, антикорупційних законів та Кодексу професійної етики НАБУ.

Це випливає із відповіді НАБУ на запит видання "Телеграф" щодо можливого порушення етичних норм детективом НАБУ Станіславом Браверманом, який, відповідно до оприлюдненої у відкритому доступі інформації, міг вступити у близькі стосунки з ключовою свідчинею у справі щодо Одеського аеропорту, що у такому випадку могло б свідчити про конфлікт інтересів, можливу маніпуляцію свідченнями тощо.

На підставі розпорядження Директора Національного бюро, Управління внутрішнього контролю ініціювало службове розслідування щодо детектива, згаданого у зверненні. Це розслідування стосується можливого порушення ним норм Кримінально-процесуального кодексу України, які гарантують неупередженість досудового розслідування, а також норм Кодексу професійної етики працівників Національного бюро та Закону України "Про запобігання корупції". Про це йдеться у відповіді Нацбюро на запит медіа.

У відповіді також зазначено, що "до моменту надходження звернення (від "Телеграфу", -- ред.) Управління внутрішнього контролю не проводило службові розслідування за фактом порушення етичних норм під час взаємодії детектива зі свідком".

Питання щодо особистих стосунків Бравермана викликало настільки великий резонанс, що стало предметом окремого аналізу в офіційному Звіті про результати зовнішньої незалежної оцінки (аудиту) ефективності роботи Національного антикорупційного бюро України, який був опублікований на початку травня цього року. У документі автори зазначили, що НАБУ певний час не звертало уваги на ймовірність інтимних зв’язків свого співробітника зі свідком, а Управління внутрішнього контролю (УВК) активізувалося лише тоді, коли ця інформація стала доступною для громадськості.

У розділі "Практичні недоліки" звіту, що стосується проведення службових розслідувань, звертається увага на те, що "не всі серйозні випадки порушень з боку співробітників НАБУ, які заслуговують на увагу, отримують повне та своєчасне розслідування з боку УВК. Наприклад, ми не знайшли жодних документів, що підтверджують проведення службового розслідування УВК щодо повідомлення про неналежні особисті стосунки детектива НАБУ зі свідком у 2022 році. Нам стало відомо, що УВК розпочало розслідування лише в березні 2025 року (зазначимо, що саме в цей час у публічному просторі з'явилася інформація про Бравермана, -- ред.) - після того, як ця інформація стала відомою в соціальних мережах."

Яка ж значимість того, що керівник групи детективів НАБУ, можливо, мав інтимні стосунки зі свідком? Ми вирішили розібратися в цьому питанні і виявили можливе пояснення в одній з справ, що стосується Одеського аеропорту.

Отже, ситуація, ймовірно, стосується кримінального провадження за №52023000000000172, що стосується справи Одеського аеропорту, і було відкрите детективом Браверманом 13 квітня 2023 року. Підозрюваними по якому серед інших проходить бізнесмен Борис Кауфман.

Тут ми не аналізувати винуватість чи невинуватість Кауфмана, це питання вирішить суд. Насправді це провадження і судова справа по ньому нас цікавить з точки зору методів роботи детектива Бравермана.

Цікаво, що матеріали згаданого кримінального провадження, як зазначив адвокат Кауфмана Ігор Фомін під час одного з судових засідань у жовтні 2023 року, були практично повністю скопійовані Станіславом Браверманом з іншої справи, № 52016000000000214, що датується 24 червня 2016 року. У тій справі Браверман також виступав у ролі старшого детектива, однак Кауфман не був у статусі підозрюваного.

Адвокат роз'яснює особливості "реінкарнації" старої справи: "Ми беремо матеріали кримінального провадження, в якому немає підозрюваних і закінчилися строки, а також вже прийняті процесуальні рішення. Далі копіюємо ці матеріали, реєструємо нове кримінальне провадження, що відбулося в квітні 2023 року, і розпочинаємо нові процесуальні строки щодо тих самих обставин, при цьому ігноруючи всі попередні процесуальні рішення, які давали оцінку старій справі."

За словами адвоката, єдиною новою обставиною у "відродженому" провадженні №52023000000000172, яке було розпочато у 2023 році, є поява лише одного нового свідка.

"За 7 місяців... вони мали витратити якийсь час, і мати хоча б якісь докази. Але ми бачимо, що нема нічого. Нуль.... Є єдине нове, що вони зробили - єдиний свідок, ваша честь, якого вони допитали, цей свідок ось сидить в нашому залі вже в третьому судовому засіданні, але цей свідок, вибачте, слава богу, взагалі не має ніякого відношення ні до міжнародного аеропорту "Одеса", ні до "Міжнародний аеропорт Одеса девелопмент", ні до Одеської міської ради... Був спір, де цей свідок представляв інтереси якоїсь компанії, вони мали спір в англійській юрисдикції, вони його на сьогодні програли, я не розумію, чи це компанія-колектор, чи хтось. Тут прямий інтерес, не пов'язаний з розслідуванням цього кримінального провадження, а пов'язаний, як сама сказала ця свідок, з іншими якимись там справами", -- розповів адвокат.

Не важко здогадатися, що "новим свідком", про якого згадує адвокат, є Ольга Гутовська. Вона є мільйонеркою, керівницею та основною акціонеркою британської компанії WWRT, яка викликає суперечки через свою діяльність у сфері колекторства банківських активів. Нижче наведено посилання на відео, де вона відкрито говорить про свою роль і безпосередній комерційний інтерес у результатах вказаного кримінального розслідування.

"Ці питання (кримінальне провадження №52023000000000172 від 13.04.2023, -- ред.) частково перетинаються з тими аспектами, які ми маємо в Лондоні. Тому для нас було б, скажімо, більш доцільно не проводити повторний допит Кауфмана в Англії. Якщо ж цей допит відбудеться в суді з дотриманням норм українського процесуального законодавства, ми зможемо використати отримані дані в Англії," -- зазначила Ольга Гутовська, висловлюючи свою зацікавленість у справі Станіслава Бравермана проти Кауфмана.

Зазначимо, що Гутовська відзначається тим, що, за повідомленнями ЗМІ, могла бути залучена до шахрайської схеми, пов'язаної з привласненням активів 21 збанкрутілого українського банку, а також отриманням доступу до їхніх клієнтських даних. Крім того, відомо, що її британська компанія WWRT Limited намагалася стягнути з Бориса Кауфмана понад 80 мільйонів доларів, але програла справу в першій інстанції. Після цього було подано апеляцію, яка, згідно з інформацією станом на 13.11.2023, була відхилена. Наступним кроком мала стати апеляція до вищої інстанції, відомої як Таємна рада (аналог Верховного суду). Однак інформації про подальший розгляд справи в офіційній системі пошуку британського правосуддя наразі немає.

А тепер зберемо всі елементи разом.

У 2022 році, згідно з офіційним звітом про результати аудиту НАБУ, співробітник НАБУ Станіслав Браверман, імовірно, починає романтичні стосунки зі свідком. Пізніше, вже в 2025 році, стає відомо, що цей свідок є ключовою фігурою у розслідуванні справи Одеського аеропорту.

У квітні 2023 року (тобто вже після того, як, ймовірно, мав інтим зі свідком) Станіслав Браверман відкриває нове кримінальне провадження, підозрюваним у якому є Борис Кауфман. Це нове провадження, за даними адвоката Кауфмана, повністю копіює матеріали провадження 2016 року, де Кауфман не вважався підозрюваним. Єдина різниця між провадженнями - що в більш свіжому з'являється єдиний "новий свідок".

Цим "новим свідком" - є Ольга Гутовська. А отже, найімовірніше, вона ж і є тим самим "об'єктом романтичної уваги" співробітника НАБУ.

Гутовська є відомою міжнародною колекторкою, яка має прямий комерційний інтерес у кримінальному розслідуванні, відновленому Браверманом у 2023 році. Вона не приховує своєї неприязні до Кауфмана і відкрито висловлює своє бажання помститися.

Отже, якщо висловитися лаконічно, ситуація виглядає так: керівник детективів НАБУ Браверман міг спершу мати інтимні стосунки з Гутовською, а потім, 13 квітня 2023 року, "раптово" ініціювати нове кримінальне провадження проти Кауфмана, що було вигідно для неї.

Як бачимо, історія сама по собі дуже пікантна. Але може стати ще пікантнішою, якщо врахувати деякі фінансові подробиці, що стосуються нашого детектива-коханця.

Журналісти "Українських новин" не так давно дослідили декларацію Станіслава Бравермана і виявили, що співробітник НАБУ, схоже, використовує криптовалюту, аби приховати кошти, що дуже схожі на корупційні.

Відповідно до декларації, Браверман інвестував у криптовалюти 1 386 132 грн, а реалізував їх на суму 1 323 782 грн. Зазначимо, що це були дві окремі угоди купівлі та продажу, які відбулися в один і той же день — спочатку він купував, а потім продавав. Це викликає підозри щодо можливого відмивання корупційних коштів: спочатку, здавалося б, гроші потрапляють у гаманець (слід відстежити їх неможливо), а потім виводяться, наприклад, на банківську картку. Так «нізвідки» з'являється понад мільйон гривень. Відповідні органи можуть мати запитання до старшого детектива. К тому ж, протягом року Браверман здійснив покупки цінних паперів на понад 1 млн 270 тис. грн. Таким чином, особа з зарплатнею державного службовця без жодних сумнівів інвестувала в криптоактиви понад 2,5 млн грн. Це, щонайменше, викликає подив, - зазначають журналісти.

Цікава деталь: у розділі "Витрати та угоди декларанта" декларації Станіслава Бравермана можна зауважити, що більшість його транзакцій з криптовалютою та цінними паперами відбулися в другій половині квітня - травні 2023 року, фактично невдовзі після поновлення кримінального провадження, яке викликало інтерес у Гутовської. Ось таке незвичне "інтимно-фінансове" співпадіння.

Серед деяких "нетрадиційних" аспектів життя Бравермана варто відзначити його покупку, про яку повідомляють ЗМІ, 24 січня 2025 року. Керівник групи детективів придбав 47-метрову квартиру в Києві за 2,279 мільйона гривень у свого колеги.

Ось ще один вражаючий "збіг", що пов'язує ключових персонажів нашого матеріалу. У грудні 2023 року Ольга Гутовська виступила спонсором шахового турніру серед юристів. Це, безперечно, благородна та корисна ініціатива, але є одна цікава деталь. Ви навряд чи здогадаєтеся, хто "випадково" виявився переможцем цього турніру. Здогадалися? Так, це Станіслав Браверман.

А взагалі діяльність Бравермана не вперше привертає увагу громадськості та ЗМІ в контексті її відповідності етиці поведінки правоохоронця. Так, у лютому 2024 року адвокат Артем Крикун-Труш на сторінках УП заявив про можливу підробку Браверманом доказів у справі Аеропорту Бориспіль. І не бездоказово -- раніше журналіст Василь Крутчак провів експеримент, який підтвердив, що голова приватної компанії "Гільдія оцінювачів України", до послуг якої в рамках кримінальної справи вдався Станіслав Браверман, нібито може "намалювати" для НАБУ бюро будь-який потрібний Бюро висновок.

І на завершення, варто зазначити одну невелику, але показову деталь. Якщо звернути увагу на висновки Звіту про діяльність НАБУ, можна зробити висновок, що Браверман мав роман з Гутовською ще у 2022 році. Цікаво, що на той момент він офіційно залишався в шлюбі (розірвання відбулося лише у березні 2023 року) зі своєю другою дружиною Олесею, яка також обіймала посаду старшого детектива в НАБУ. І що цікаво, вона працювала в Управлінні внутрішнього контролю, яке, по суті, мало б виявляти та реагувати на подібні ситуації, схожі на ту, що, ймовірно, стосувалася її колишнього чоловіка.

У рамках одного з публічних заходів у 2021 році, що проходив у форматі дискусії на тему "Професійна етика прокурора/судді/адвоката", колишня дружина Станіслава Бравермана піднімала питання етики та моральних засад у юридичному середовищі, зокрема виступала проти застосування покарань за порушення етичних стандартів.

Для того щоб притягнути людей до юридичної відповідальності, зокрема до дисциплінарної, необхідно чітко визначити норми поведінки. Однак, на жаль, етику неможливо зафіксувати у сталих рамках. Суспільство постійно розвивається, а разом з ним і моральні та етичні цінності, які можуть змінюватися з часом. Те, що колись вважалося неприйнятним, сьогодні може сприйматися як цілком нормальне. Згадаю ситуацію, коли Спікер Сущенко підняв питання про створення єдиного етичного кодексу. Я висловилася проти цієї ідеї, адже у кожного є своя специфіка, яка потребує індивідуального підходу, -- зазначила тоді Олеся (яка вже не є Браверман).

Було б цікаво дізнатися, що вона б висловила сьогодні, беручи до уваги всі обставини, пов'язані з її "ексом".

В цілому, НАБУ, можливо, слід було б adopt більш прозору інформаційну стратегію стосовно питань, що стосуються роботи його працівників і викликають суспільний інтерес. Інакше виникає враження, що Національне бюро намагається приховати потенційні порушення, які, як видно, торкаються не лише етичних аспектів, але, ймовірно, і корупційних.

Редакція має намір і надалі слідкувати за ситуацією, що стосується справи Станіслава Бравермана, та з задоволенням готова надати платформу для висловлення думок усіх учасників, згаданих у даному матеріалі.

Читайте також