Новини Івано-Франківська та області

Що робити, коли боулінгом займається вчитель?

Освітній омбудсмен Сергій Горбачов пояснив, що робити батькам, дитина яких стала жертвою булінгу (тобто цькуванню) у школі.

Якщо ви впевнилися, що булінг мав місце, зверніться до адміністрації закладу освіти, прямим обов'язком якої є створення безпечного, вільного від насильства, булінгу та будь-яких форм дискримінації освітнього простору. Це визначено частиною 3 статті 26 Закону України «Про освіту».

Заява про булінг має бути оформлена у письмовій формі, державною мовою, зі вказанням прізвища, ім’я, по батькові заявника, адресою проживання, контактним телефоном.

У заяві має бути: розгорнутий опис фактів булінгу (відокремлюйте їх від емоцій); ваш статус: постраждалий, представник постраждалого чи свідок булінгу); розгорнутий виклад фактів булінгу; тривалість булінгу;

Дата її подання і особистий підпис. Письмове звернення не може бути анонімним.

Заява має бути зареєстрована у закладі освіти. Варто написати заяву у двох екземплярах (або зробити ксерокопію). Після її реєстрації у закладі, на одному примірнику працівник школи має поставити вхідний номер та дату заяви, і віддати її батькам. Інший примірник залишається у закладі освіти. Так у будь-який момент можна довести факт звернення до керівника. Цей принцип оформлення заяв використовується у всіх випадках звернення до керівництва та органів влади.

Порядок подання та розгляду заяв про випадки булінгу має бути розміщений на сайті закладу освіти: це вимога частини 2 статті 30 Закону України «Про освіту»

Керівник повинен розглянути вашу заяву про випадок булінгу, видати письмовий наказ про проведення розслідування, у якому визначити уповноважених осіб і створити комісію з розгляду випадку булінгу. До складу комісії можуть входити педагогічні працівники, психолог та соціальний працівник, батьки потерпілого та батьки булера, керівник закладу освіти, інші зацікавлені особи.

Створена комісія проводить розслідування, з’ясовує, чи це є інцидент разовим випадком, чи це дійсно регулярне цькування, тобто – булінг.

Якщо комісія визнала факт булінгу, то керівник закладу освіти зобов'язаний повідомити про це уповноважені підрозділи органів Національної поліції України та Службу у справах дітей.

У випадку, коли керівник закладу не повідомить поліції про факт цькування, муситиме заплатити штраф від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (наразі це – від 850 до 1700 грн) або виправні роботи на строк до одного місяця з відрахуванням до двадцяти процентів заробітку (абзац 2 стаття 1734 Кодексу України про адміністративні правопорушення).

Якщо батьки не входять до складу комісії, керівник закладу має письмово повідомити вас про визнання або невизнання комісію факту булінгу. Рішення комісії оформлюється у письмовому вигляді. Копію цього рішення батьки мають право отримати: для цього треба написати запит на доступ до публічної інформації у відповідності із вимогами Закону України «Про доступ до публічної інформації».

Коли керівник закладу освіти відмовляється приймати скаргу про булінг або не здійснює необхідних дій для розслідування, які зазначені вище, можна звернутися до місцевого управління освіти.

Якщо з певних причин батьки не хочуть звертатися до керівництва закладу освіти або управління освіти із відповідною заявою про булінг, можна одразу звертатися до Національної поліції України та/або до Служби у справах дітей. Коли факти свідчать про те, що дитина зазнала булінгу з боку педагогічного працівника, необхідно подавати заяву до місцевого управління освіти щодо перевірки методів виховання з боку педагогічного працівника та обов’язково подати заяву до правоохоронних органів. Також варто звернутися до неурядових організацій (громадських організацій, що займаються захистом прав людини, надають юридичну допомогу тощо), що працюють з дітьми, для отримання психологічної та юридичної допомоги.

Під час підготовки використані матеріали інформаційного порталу «Українське право».

Підготував  Володимир Сидоренко, Паралель-медіа


 


Читайте також