Новини Івано-Франківська та області

Завершується реалізація проекту «Бюджетний сканер»

Це перший масштабний всеукраїнський проект, що поєднує аналітичні, комунікаційні та адвокаційні інструменти задля залучення громадян до публічного обговорення ефективності використання бюджетних коштів.

В 16-ти громадах східних і південних областей України експерти доносять інформацію про місцеві бюджети та можливості громадян впливати на розподіл бюджетних коштів доступно і цікаво, щоби сприяти формуванню практики прозорої звітності розпорядників коштів місцевих бюджетів. Заходи  проходять у Луганській, Донецькій, Одеській, Миколаївській та Херсонській областях.

Завдяки реалізації проекту «Бюджетний сканер» у громадах міст і сіл почалися зміни: громадяни активніше цікавляться формуванням та розподілом бюджетних коштів, вносять пропозиції для побудови конструктивного діалогу з розпорядниками коштів місцевих бюджетів. Саме задля підвищення обізнаності громадян поширюють найкращі практики публічного звітування розпорядників бюджетних коштів. Це, зокрема, адвокаційні заходи «Бюджетний пиріг» та публічне обговорення у форматі Smart Talk.

У Новопсковській ОТГ Луганської області в публічному обговоренні Smart Talk взяли участь місцеві активісти і представники органів місцевого самоврядування.

Як результат – це перша громада, де прийняли рішення про активне впровадження практик прозорості бюджетного процесу – бюджет участі, бюджетний регламент, візуалізація бюджету. У процесі спілкування з експертами люди зізнавалися, що така форма обізнаності для них є нова і потрібна. Участь у таких вуличних обговореннях брали люди різного віку, соціального статусу і більшість наголошують: інформації про можливість особистого впливу на розподіл коштів досі недостатньо.

У Рубіжному Луганської області команда «Бюджетного сканеру» розповіла містянам про бюджетні процеси у Рубіжному та проблему щорічного зменшення бюджету розвитку міста.

Під час двосторонньої розмови у форматі Smart Talk разом з експертами шукали відповідь на запитання - яким чином можна поліпшити економічну ситуацію в місті та «заробити» додаткові кошти до місцевого бюджету?

А ось у Сєвєродонецьку Луганської області бюджет вивчали наочно, у ході проведення адвокаційної акції  «Бюджетний пиріг». Бюджетних питань ще є чимало, зокрема – наповнення міської казни. 

А тому експерти  «Бюджетного сканеру» разом з учасниками публічного обговорення Smart talk обговорили і спільно окреслили шляхи поповнення дохідної частини бюджету міста.

Поліпшити фінансову ситуацію зможе  підтримка розвитку підприємництва,  виведення зарплат «з тіні», залучення інвестицій та міжнародної технічної допомоги.  Як результат – регіональна команда «Бюджетного сканера» направила міським головам та керівникам головних розпорядників бюджетних коштів Рубіжного і Сєвєродонецька проекти «Порядку публічної звітності про результати використання коштів міського бюджету міста».

У  Луганській області провели й інші адвокаційні заходи. Зокрема, підготували  "Звіт про результати опитування громадської думки", експертні огляди «Оцінка можливостей та бар’єрів щодо залучення  громадськості  до вирішення актуальних питань місцевого бюджету за 2018 рік»,  моніторингові бюджетні звіти за 2018 рік.  Команда «Бюджетного сканеру» презентувала депутатам проект «Порядку публічної звітності про результати використання коштів міського бюджету  м. Сєвєродонецька» і передала для подальшого допопрацювання у сесійній залі.

За інформацією заступника директора Громадської Інституту регіональних проблем Миколи Шуліко, в Україні громадянин зі середньостатистичною зарплатою сплачує 91 тис грн податків на рік. До того ж з місцевих та обласних бюджетів витрачається 13 тис. грн на особу. Втім, людей мало цікавить, яким чином та куди використовують їх 91 тис. грн.

Всього на Сході України провели 14 адвокаційних акцій та публічних обговорень. І вже з’являються практичні результати проведених акцій: у Новопсковській ОТГ Луганської області та місті Новогродівка Донецької області депутати місцевих рад вже розглянули та прийняли рішення щодо запровадження процедури публічного звітування про використання бюджетних коштів, а от в містах Українськ та Селідово Донецької області розгляд запропонованого проекту під час сесії міськради закінчивсь вердиктом міського голови: «…такі питання не входять до виключної компетенції міської ради…».  І міська рада Українська і надалі збирається звітувати про використані кошти платників податків публікаціями в газеті Наша Зоря та на сайті Української міської ради. Про запит на діалог між розпорядниками бюджетних коштів і тими, хто наповнює бюджет, як і про методичні рекомендації Міністерства фінансів з цього приводу – ні, не чули! А ми продовжуємо лупати цю скалу далі. Власне такою є мета проекту – формувати та поширювати  найкращі практики  звітування розпорядників бюджетних коштів  на місцевому рівні задля активного залучення громадян до участі у соціально-економічному  розвитку громади.

Проект «Бюджетний сканер» реалізується ГО «Інститут суспільно-економічних досліджень» в рамках Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст заходів є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів і не обов’язково відображає погляди Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) або уряду США.

Руслан Коломейцев для «Паралель-медіа»
 


Читайте також