Міністерство соціальної політики України підтримало законопроект пенсії для чорнобильців
Міністерство соціальної політики України підтримало законопроект щодо змін у соціальному захисті окремих категорій громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Мова йде про законопроект «Про внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи щодо підвищення рівня пенсійного та соціального забезпечення окремих категорій осіб» від 20 березня 2019 року.
Законопроектом пропонується надати право на отримання путівки без лікування особі, яка супроводжує особу з інвалідністю 1 групи на санаторно-курортне лікування.
А також – розширити коло осіб, які матимуть право на отримання державної пенсії обрахованої з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
До таких осіб пропонується віднести учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, військовослужбовців та осіб, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій та їх наслідків, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї і внаслідок цього стали особами з інвалідністю.
За інформацією Пенсійного Фонду, розширення кола осіб, які матимуть право на отримання пенсій з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на перше січня відповідного року, потребуватиме додаткових коштів з Держбюджету становитиме 1 мільярд 935 мільйонів гривень на рік.
Щодо забезпечення путівкою на санаторно-курортне лікування без лікування особи, що супроводжує осіб постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесених до категорії 1, які мають І групу інвалідності та за висновком лікаря потребують сторонньої допомоги, обсяг фінансових витрат протягом 2020–2022 років становитиме 8 мільйонів 241 тисяч гривень.
Міністерство соціальної політики підтримає законопроект у разі передбачення необхідних коштів у Державному бюджеті України на 2020 рік і зробить відповідний бюджетний запит.
До інших новин. 28 квітня 2019 року набув чинності Закон України «Про соціальні послуги», яким визначено основні організаційні та правові засади надання соціальних послуг, спрямованих на профілактику, подолання складних життєвих обставин та/або мінімізацію їх наслідків, особам/сім’ям, які перебувають у складних життєвих обставинах.
Цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та вводиться в дію з 1 січня 2020 року.
Базовими є такі соціальні послуги:
Догляд вдома, денний догляд; підтримане проживання; соціальна адаптація; соціальна інтеграція та реінтеграція; надання притулку; екстрене (кризове) втручання; консультування; соціальний супровід;
Представництво інтересів; посередництво (медіація); соціальна профілактика; натуральна допомога; фізичний супровід осіб з інвалідністю, які мають порушення опорно-рухового апарату та пересуваються на кріслах колісних, порушення зору; переклад жестовою мовою; догляд та виховання дітей в умовах, наближених до сімейних; супровід під час інклюзивного навчання; інформування.
Законом встановлено державний стандарт соціальних послуг.
Закон встановлює класифікація соціальних послуг, згідно з якою, соціальні послуги поділяються на послуги, спрямовані на:
1) соціальну профілактику - запобігання виникненню складних життєвих обставин та/або потраплянню особи/сім’ї в такі обставини;
2) соціальну підтримку - подолання особою/сім’єю складних життєвих обставин;
3) соціальне обслуговування - мінімізацію для особи/сім’ї наслідків складних життєвих обставин, підтримку їх життєдіяльності та включення у громаду.
Соціальні послуги надаються через механізм соціального замовлення відповідно до державного стандарту соціальних послуг.
Закон встановлює відповідальність за порушення вимог законодавства про соціальні послуги.
Під час підготовки використані матеріали інформаційного порталу «Українське право» та Урядового порталу.
Підготував Володимир Сидоренко, Паралель-медіа