Новини Івано-Франківська та області

Зарахування періодів ведення підприємницької діяльності до страхового стажу для визначення права на призначення пенсії

Сьогодні ми поговоримо про  дуже важливу тему – «Зарахування періодів ведення підприємницької діяльності до страхового стажу для визначення права на призначення пенсії».

Наш співрозмовник - начальник Рубіжанського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Наталія Миколаївна Смаглюк.

Порядок обчислення страхового стажу визначено статтею 24 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

За ним страховий стаж — це період, протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачено страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюють територіальні органи Пенсійного фонду України за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку. Тобто, починаючи з 01 січня  2004 страховий стаж обчислюється за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховують до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше.

Для підтвердження страхового стажу до 01.01.2004 подаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637.

При цьому період здійснення фізичною особою підприємницької діяльності, крім осіб, які здійснювали підприємницьку діяльність за спрощеною системою оподаткування, з 01.07.2000 підтверджується довідкою з бази даних реєстру застрахованих осіб.

Період здійснення фізичною особою підприємницької діяльності за спрощеною системою оподаткування до 01.01.2004 підтверджується спеціальним торговим патентом, або свідоцтвом про сплату єдиного податку, або патентом про сплату фіксованого розміру прибуткового податку з громадян, або довідкою про сплату страхових внесків, а з 01.01.2004 — довідкою з бази даних реєстру застрахованих осіб.

З 01.01.2018 набули чинності зміни, відповідно до яких до страхового стажу для визначення права на призначення пенсії,  включаються періоди ведення підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування, а також із застосуванням фіксованого податку: з 1 січня 1998 року по 30 червня 2000 року включно, що підтверджуються довідкою про реєстрацію як суб’єкта підприємницької діяльності.

Такий порядок зарахування страхового стажу за час ведення підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування чи фіксованого податку застосовується виключно при призначенні пенсії за віком чи при переведенні на неї.

Для фізичних осіб-підприємців, які звільнені від сплати єдиного внеску (у випадках отримання пенсії за віком або встановлення інвалідності, отримання соціальної допомоги особами, які не мають необхідного стажу) та які не були платниками єдиного внеску зазначений порядок зарахування періодів підприємницької діяльності до стажу не застосовується.

З 1 липня 2000 року по 31 грудня 2017 року включно за умови сплати страхових внесків (єдиного внеску) незалежно від сплаченого розміру (крім випадків звільнення від сплати єдиного внеску).

З 1 січня 2018 року всі фізичні особи-підприємці (ФОП), в тому числі і ті, які обрали єдиний податок, зобов'язані сплачувати єдиний соціальний внесок до 20 числа місяця, наступного за звітним кварталом.

Це ж правило поширюється на осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність. (раніше для таких осіб, крім ФОП на спрощеній системі оподаткування, застосовувався ручний період сплати ЄСВ).

Крім того, платники єдиного податку першої групи втратили право на сплату ЄСВ в сумі не менше 0,5 мінімального страхового внеску. Тому з 2018 року вони змушені платити його в повному мінімальному розмірі (819,06 грн), як і всі інші спрощенці.

З 1 січня 2018 року зобов’язані платити єдиний соціальний внесок також  і фермерські господарства.

Звільняються від сплати ЄСВ за себе підприємці, які отримують пенсію, і фермери-пенсіонери.

Докладніше про це розповідає Наталія Смаглюк.

Нагадаємо також, що збір єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в Україні здійснюється в системі загальнообов'язкового державного страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі. Він замінив собою чотири раніше існуючих обов'язкових державних соціальних збору: пенсійний, «безробіття», соцстрах (лікарняні), «нещасний випадок». Єдиний соціальний внесок підлягає сплаті до Пенсійного фонду України та з 01.01.2018 його мінімальний розмір складає 819,06 грн. 

Сплачувати внесок треба за кожний квартал до 20 числа наступного місяця, тобто до 20 січня за 4 квартал 2017 р та поквартально за 2018 рік: дo 20 квітня, 20 липня, 20 жовтня 2018 року та 20 січня 2019 року відповідно.

Наталія Смаглюк розповіла нам і про електронний калькулятор.

Пенсійники Луганщини проводять широку інформаційно-роз’яснювальну кампанію з легалізації заробітної плати та зайнятості населення. Робота проводиться  на зустрічах з працівниками підприємств, з безробітними громадянами та серед учнівської молоді. В практику впроваджено розміщення  в міському транспорті інформаційних листівок та голосових повідомлень з питань ролі страхового стажу в умовах реформи, розповсюджуються буклети та листівки, адже таке явище, як тіньова зайнятість потребує постійної уваги громадськості.

Важливо, що за 5 місяців 2018 року в Луганській області легалізовано 352 робочих місця, в бюджет додатково надійшло ЄСВ на суму 254,1 тис. грн.

Начальник Рубіжанського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Наталія Миколаївна Смаглюк  зазначила, що головне завдання, яке стоїть перед пенсійниками, стати ближче до людей. Управління й надалі працюватиме у напрямку підвищення якості надання послуг пенсійного забезпечення громадян. Цьому сприятиме і робота агентських пунктів, і  віддалених робочих місць, і виїзні прийми громадян, і запровадження нових електронних послуг від Пенсійного Фонду України. 

Контакти Рубіжанського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області. У  Рубіжному управління знаходиться за адресою: вулиця Студентська, 35-А.

У місті Кремінна  площа Красна, 2.  Телефони для довідок:  у місті Рубіжне - 06453-6-43-76; 095-402-63-81; у місті Кремінна – 06454-2-10-31;  0500565463.

Підготував  Володимир Сидоренко, Паралель-медіа

 


Читайте також