Будуймо Європу на Луганщині (частина перша)
Сьогодні поговоримо про європейські цінності, про ЄС, про те, як будувати Європу в Україні. Днями (14-16 листопада) на Луганщині відбулися інформаційні заходи від Представництва ЄС.
В рамках цих заходів делегація
У рамках візиту відбулася низка інформаційних заходів на деяких з них нам вдалося поспілкуватися з їх учасниками.
Перша зустріч – 14 листопада – відбулася у Луганській обласній військово-цивільній адміністрації. На круглий стіл запросили представників владних структур - Луганської ОДА та міста Сєвєродонецька, бізнесменів, громадських активістів.
У зустрічі взяв участь заступник голови Луганської облдержадміністрації Юрій Клименко. Він наголосив на тому, що у Луганській області за останні роки успішно були реалізовані декілька проектів. Зокрема, це спільний проект ЄС с ПРООН, який називається «Місцевий розвиток орієнтований на громаду».
У рамках цього проекту здійснювалося впровадження енергоефективних заходів ОСББ, соціальних та медичних об’єктів.
«Ще один позитивний приклад реалізації проекту – це будівництво мосту, через річку Сіверський Донець, який з’єднує Сєвєродонецьк та Лисичанськ. Міст був підірваний бойовиками ще у 2014 році. Це приклад того, як міцно можна з’єднати два береги – Україну та країни ЄС. Упевнений, що подальша наша співпраця будуть ефективними та плідними», - підкреслив Юрій Клименко.
Заступник голови Луганської облдержадміністрації Юрій Клименко розповів про співпрацю Луганщини та ЄС, про позитивні приклади такого співробітництва.
Під час заходу в облдержадміністрації, Давід Стулік розпочав свій виступ з того, що відповів на питання – Для чого Європа допомагає Україні? Отже, у чому філософія допомоги ЄС?
Далі він детально розповів про пріоритети допомоги, яку ЄС надає Україні. Давід Стулік також зробив огляд програм Євросоюзу, зосередившись на інформаційних, освітніх та культурних проектах.
За словами Давіда Стуліка, Представництво ЄС допомагає Луганщині не тільки гуманітарною допомогою, також підтримує реформу децентралізації, малий бізнес через гранти, створює нові робочі місця, відновлює громадську інфраструктуру, впроваджуються інші заходи, які направлені на відбудову та розвиток Луганщини.
Під час зустрічі-дискусії виступили координатор програми «Консультації для малого і середнього бізнесу» Європейського банку реконструкції та розвитку Тимур Халілов, директор Центру розвитку місцевого самоврядування у Луганській області Ігор Агібалов та директор Сєвєродонецької ЗОШ №5 Ірина Горобинська.
Директор Центру розвитку місцевого самоврядування у Луганській області Ігор Агібалов розповів про стан впровадження та перспективи реформи децентралізації в Луганській області та про те, як ЄС допомагає у процесах децентралізації. За його словами, діяльність «Центру розвитку місцевого самоврядування» підтримується у тому числі завдяки програмі «U-LEAD з Європою».
Ігор Агібалов зауважив, що на Луганщині вже створено і проведено вибори у 8 об’єднаних територіальних громадах (ОТГ), не призначені вибори ЦВК – 3 ОТГ; на другій фазі об'єднання – 3 ОТГ. За його словами, діяльність «Центру розвитку місцевого самоврядування» підтримується у тому числі завдяки програмі «U-LEAD з Європою».
Пріоритетними напрямами роботи центру є: супроводження процесу об'єднання громад, навчання навичкам бюджетування та підготовки проектів, супроводження процесів передачі соціальних об'єктів у власність ОТГ та формування власної системи соціально-гуманітарного простору.
Сьогодні у Луганському відокремленому підрозділу Установи «Центр розвитку місцевого самоврядування» працює чотири працівники та шість експертів.
Тимур Халілов доповів як працюють в Україні структури Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР).
За його словами, ЄБРР – найбільший фінансовий інвестор в Україні. ЄБРР інвестує в проекти, які сприяють переходу до відкритої ринкової економіки. Працює в більше ніж 30 країнах Південної та Східної Європи, Північної Африки, Центральної Азії, 25 років на ринку України. Робота йде від консалтингу до фінансування. Були наведені конкретні приклади підприємств та історії успіху.
Завдяки допомоги з боку ЕС, плідна робота проводиться на Луганщині і з переселенцями.
Всеукраїнська асоціація викладачів історії та суспільних дисциплін «Нова Доба» у партнерстві з іншими громадськими організаціями та за підтримки Європейського Союзу, здійснюють Програму освітньої, психологічної та інтеграційної допомоги дітям, які постраждали від збройного конфлікту на Сході України та анексії Криму
Цільові групи проекту – діти шкільного віку: внутрішні переселенці з Луганської, Донецької областей та АР Крим; діти, батьки яких (де)мобілізовані чи загинули в зоні АТО; діти, котрі проживають у населених пунктах, що постраждали від бойових дій; діти, які перебувають на тимчасово окупованих територіях.
У Сєвєродонецьку проект реалізується на базі школи № 5. Директор школи Ірина Горобинська розповіла про реалізацію проекту «Інтеграція через діалог». Проект реалізується з 2016 року та закінчується у грудні цього року.
Ірина Горобинська розповіла про освітню допомогу (підготовка до ЗНО, курси з української/англійської мови, історії та інших шкільних предметів), про інтеграційну та психологічна допомогу.
Ірина Горобинська розповіла про те, як проект сприяє формуванню позитивних відносин у суспільстві, обговоренню життєвих проблем, з якими стикаються переселенці.
Особливо мене дуже вразила розповідь директора школи про заходи проекту – фотовиставку «Те, про що важко сказати» та про відеоролики, які знімали діти.
До речі, за підтримки ЄС саме зараз проходить конкурс історій «(Не)дитячий погляд на війну».
Читайте - Будуймо Європу на Луганщині (частина друга)
Підготував Володимир Сидоренко, Паралель-медіа