Новини Івано-Франківська та області

Будуймо Європу на Луганщині (частина друга)

Сьогодні продовжуємо  говорити про європейські цінності, про ЄС, про те, як будувати Європу в Україні (початок тут).

Днями (14-16 листопада) на Луганщині відбулися інформаційні заходи від Представництва ЄС.

В рамках цих заходів  делегація Представництва Європейського Союзу в Україні (на чолі  з прес-аташе Представництва Давідом Стуліком) відвідала Сєвєродонецьк та Лисичанськ з офіційним візитом.

Інформаційна кампанія «Будуймо Європу в Україні» – це серія інформаційно-просвітницьких заходів (вуличних акцій, виставок, семінарів, тренінгів, круглих столів).

Мета кампанії – пояснити важливість реалізації Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, поширення європейських цінностей та підвищення рівня обізнаності українців щодо розвитку відносин між Україною та ЄС.

До участі у заходах у рамках інформаційної кампанії Представництва ЄС запрошуються усі охочі. Так було і на Луганщині. Отже, ми поспілкувалися  з їх учасниками.
Про те, що представляє кампанія «Будуймо Європу в Україні» розповів її координатор Костянтин  Ромашко.

14 листопада  зустріч відбулася у Луганській обласній військово-цивільній адміністрації. На круглий стіл запросили представників  владних структур,  бізнесменів, громадських активістів.

В той же день, відбулася  Панельна дискусія для представників місцевого бізнесу «Угода про Асоціацію: нові можливості для розвитку малого та середнього бізнесу в Україні». Зустріч відбулася у  Сєвєродонецьку, у новоствореному   Центрі розвитку місцевого самоврядування.

Під час дискусії учасники дізналися  про чинні програми ЄС з підтримки бізнесу, особливо для тих, хто планує експортувати свою продукцію в ЄС.

Також учасники обговорювали  вигоди, які надає Угода про асоціацію для бізнесу, ознайомилися  з успішними історіями місцевих підприємців, які вже експортують свою продукцію до Європейського Союзу.

Давід Стулік разом з Миколою Демченко (співзасновник освітнього проекту «LABS» (Дніпро), розповіли про можливості та виклики Угоди про асоціацію для українського суспільно-економічного розвитку; зосередилися на перевагах глибокої та всеосяжної зони вільної торгівлі  для українських підприємців, говорили про  євроінтеграцію через призму економічних реформ в Україні, про можливості програми ЄС «EU4Business», яка спрямована на допомогу малому та середньому бізнесу тощо.

Олег Невениця  - громадський активіст та підприємець з Сєвєродонецька. Ми спитали  його чому він прийшов на європейську зустріч, чого очікує від співпраці бізнесу та ЄС.

Заступник  міського голови Сєвєродонецька Сергій Зарецький впевнений, що проведені зустрічі були корисними, а їх добрим продовженням будуть нові проекті, які втіляться у життя.

15 листопада центром європейських зустрічей став  Східноукраїнський національний університет імені Володимира Даля. Варто зауважити, що у Східноукраїнському національному університеті, в рамках кампанії «Будуймо Європу в Україні» було  відкрито Інформаційний центр ЄС. Він став вже 23-тим Інфоцентром в Україні.

В університеті відбулася  - Інтерактивна гра для студентської молоді на тему «Засідання Ради ЄС: як Україна отримала безвіз».

Можливо, словосполучення «Інтерактивна гра» не в повній мірі відображає що відбувалося. Фактично, це було моделювання ситуації. Інтерактивна гра для студентів допоїла їм краще зрозуміти  принципи та механізми роботи однієї з найважливіших інституцій Європейського Союзу - Ради ЄС.

Під час гри студенти побували в ролі міністрів ЄС і зрозуміли як було ухвалено рішення про надання Україні безвізового режиму. До речі, така ж сама Інтерактивна гра відбулася наступного дня у  Лисичанському міському краєзнавчому  музеї.

Для багатьох учасників європейських зустрічей найцікавішим був практичний тренінг «Як написати грантову заявку на проекти та конкурси ЄС?». Під час тренінгу, який також відбувався в університеті імені Володимира Даля, учасники могли більше дізнатися про підтримку ЄС.

Як отримати грант від ЄС? Як підготувати успішну грантову заявку? Як працює грантове фінансування? Які є поточні програми та гранти ЄС, на які можна подати заявку? – на всі питання відповідала головний експерт тренінгу  Вікторія Талашкевич.

Представниця громадської організації «Мой город Рубежное» Світлана Куценко поділилася своїми враженнями.

16 листопада делегація Представництва Європейського Союзу в Україні відвідала Лисичанськ. Зустрічі та  дискусії проходили в  Лисичанській міській раді та у місцевому музеї.

Серед заходів, які сталися у Лисичанську, у рамках інформаційної кампанії «Будуймо Європу в Україні», були: публічна дискусія для молоді, активістів та представників громадських організацій, вікторина на тему відносин між ЄС та Україною,

Молодь, громадські активісти,  представники владу та бізнесу жваво цікавилися програмами та проектами, які пропонує Україні Європейський Союз.

Щодо перспектив саме студентської молоді, варто зауважити, що днями стало відомо, що Програма Erasmus + може відкрити окреме вікно для України, яке має розкрити нові можливості для розвитку освіти.

Відповідне доручення дав Комісар ЄС з питань Європейської політики сусідства Йоганнес Хан за результатами переговорів з міністром освіти і науки Лілією Гриневич, що відбулись у Брюсселі. Міністр  висловила Йоганнесу Хану щиру повагу та вдячність за постійну підтримку. За словами пані Гриневич Протягом, за останніх 20 років Європейська Комісія продовжує пропонувати студентам освітні можливості та пропозиції співпраці для вищів України за допомогою програми «Erasmus +» та її попередників – «Tempus», «Erasmus Mundus» та «Jean Monnet».

***
Скоро закінчиться 2017 рік. Рік, у якому набрало чинності рішення Європейського Союзу про безвізові поїздки громадян України. Нові європейські можливості для України, у тому числі отримання «безвізу»  це тільки початок великого шляху з будівництва нової України. Саме за це виходили люди на Майдани не тільки у Києві, але й у Луганську. 

І врешті-решт саме за нову європейську демократичну Україну воюють наші хлопці. І про це  мріють люди в окупованих Луганську, Донецьку та Криму. Отже, за великим рахунком,  Європа, «безвіз», нові виклики та нові можливості це і є наші нові європейські права і за них варто боротися!

Підготував  Володимир Сидоренко, Паралель-медіа

 


Читайте також