Новини Івано-Франківська та області

Часові рамки для переселенців. Наскільки це важливо?

Сьогодні у циклі «Переселенці» поговоримо про переселенців, про їх біди та проблеми. Головна тема - Часові рамки для переселенців. Наскільки це важливо? 

При підготовки цього випуску були використані матеріали громадських організацій «Схід-SOS» та «Донбас SOS».

Якщо переселенець їде у відпустку або на лікування

Навіть якщо поїздка триває менш ніж 60 днів, краще повідомити про це в органи соцзахисту. Так радять юристи громадської організації «Схід-SOS».

Юрист Богдан Мельникович рекомендує,  по можливості краще повідомити. «Тому що потрібно враховувати чинник перевірок отримувачів соціальних виплат. Адже якщо до переселенця прийдуть представники управління соцзахисту, а людини не буде вдома, потім буде досить важко доводити, що вона там проживає й лише на час поїхала у відпустку.

«До того ж це може загрожувати припиненням соціальних виплат», – сказав Богдан Мельникович.

Він також уточнив, що в нас не заведено масово звертатися до судів, і дарма. «2016 року почалася процедура верифікації з боку СБУ, і багато переселенців втратили право на пенсію та інші виплати, які потім довелося відновлювати. На питання - Чому ви не звертаєтеся до суду? Люди відповідають: ми не судимося – ми працюємо.

Але, на думку юристів,  якщо відкрити реєстр судових рішень у таких справах, з’ясується, що суди найчастіше стають на бік переселенців. «Тому що перелік підстав для припинення нарахування пенсій обмежений, а різні верифікації та інші дії, наслідком яких стає припинення виплат, є неправомірними підставами для цього. Люди, які зверталися до суду, його вигравали», – уточнив Мельникович.

Він також пояснив, які є підстави для припинення виплати пенсії. «Вони передбачені Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Це смерть пенсіонера, надання недостовірних відомостей під час оформлення пенсії, виїзд на проживання за межі України і, можливо, ще кілька пунктів. Скажімо, постанова Кабміну №365, що регулює порядок нарахування переселенцям соціальних виплат, зокрема пенсій, передбачає, що в разі, якщо людина перебувала більше встановленого терміну на окупованій частині Донецької та Луганської областей, її позбавляють довідки переселенця, на підставі чого виплата пенсії їй припиняється. «Так ось, це неправомірно і є підставою для звернення до суду. Тому що закон має вищу юридичну силу, ніж підзаконні акти», – резюмував юрист громадської організації «Схід-SOS».

Часові межі для пенсіонерів-переселенців

Серед пенсіонерів, які проживають в самопроголошених «ЛНР» і «ДНР», але зареєструвалися як переселенці на підконтрольній Україні території і отримують українську пенсію, поширюються чутки, що після проходження ідентифікації в «Ощадбанку» вони повинні знаходитися на підконтрольній території не менше 72 годин. Свої роз’яснення з цього приводу дала громадська організація «Донбас SOS».

Юристи організації підкреслюють, що законодавчо зупинка виплат при знаходженні на підконтрольній території менше 72 годин не передбачена. «Жоден нормативний акт не говорить про терміни перебування на підконтрольній території України», – запевняють в «Донбас SOS».

Підставою для припинення виплат та скасування довідки переселенця, за словами юристів, може бути:

• знаходження на непідконтрольній території одноразово більше
60 днів (ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб»  передбачає скасування терміну дії довідки в зв’язку з поверненням на постійне місце проживання);

• не підтвердження фактичного місця проживання згідно з Постановою Кабінету Міністрів України №365 «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам», тобто, до вас прийшли з перевіркою, а вас не виявилося за місцем проживання.

«У разі припинення виплат в обов’язковому порядку необхідно отримати рішення про припинення виплат в письмовому вигляді – запитайте його в управлінні соціального захисту населення (УСЗН, соцзабезі).

У рішенні повинна бути вказана причина скасування виплат. Саме таке рішення є підставою для оскарження, і, відповідно, для відновлення виплат», – резюмували в «Донбас SOS».

Підготував  Володимир Сидоренко, Паралель-медіа

 


Читайте також