Як голосували за медреформу депутати від Луганщини
8 червня у Верховній Раді України відбулося голосування за два основні законопроекти, які мали б дати старт медичній реформі. Один із них, який описує концепцію реформи, депутати підтримали. Інший, який змінює формат фінансування медичних закладів, провалили.
Це ставить під загрозу старт реформування медичної системи. «Сильні громади» проаналізували, як голосували народні депутати з Луганщини за «медичні» законопроекти.
Як відомо, в Україні зараз триває боротьба за медичну реформу, концепцію якої розробило МОЗ під керівництвом Уляни Супрун. Основним та головним принципом медичної реформи є зміна підходів фінансування медичних закладів – пропонується надавати кошти лікарні не на ліжко-місця та стіни, а на реальних пацієнтів та фактично надані послуги.
Сьогодні держава гарантує надання таких послуг всім та безкоштовно, а по факту надає їх 50 на 50 - кому пощастить, кому ні.
Напередодні голосування у соцмережах
Законопроект №6327 "Про державні фінансові гарантії надання медичних послуг та лікарських засобів". Він закріплює державне фінансування у повному обсязі екстреної, первинної (ті самі терапевти та сімейні лікарі, з урахуванням аналізів та досліджень) та паліативної медичної допомоги (спеціалізований догляд за смертельно хворими пацієнтами).
Цей законопроект депутати
Від Луганщини за цей законопроект проголосували чотири народних депутата – Юрій Бойко (Опозиційний блок), Артем Вітко (Радикальна партія Ляшка), Віталій Курило (Блок Петра Порошенко) та Сергій Шахов (Воля народу). Юлій Іоффе не голосував, а Євген Бакулін та Сергій Дунаєв зовсім проігнорували голосування по медичній реформі, їх не було в стінах парламенту.
6 червня Сєвєродонецьк
Євгену Бакуліну було передано офіційне звернення з підписами від мешканців міста з проханням підтримати реформу. Євген Бакулін – народний депутат України 8-го скликання, висунутий політичною партією «Опозиційний блок», обраний по 106-му виборчому округу в жовтні 2014 року, тоді за нього віддали голоси понад 43 % виборців. Бакулін проігнорував офіційне звернення до нього від мешканців міста Сєвєродонецьк, які зібрали багато підписів на підтримку медичної реформи та просто не прийшов на засідання. По неофіційній інформації Бакулін наразі хворіє, але можна припустити, що лікується народний обранець все ж таки за межами України.
Другий законопроект №6329 "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України" депутати не підтримали (163 голосів). Мета цього законопроекту - зібрати усі гроші, які гарантовані державою на лікування одного пацієнта в одну купу на казначейському рахунку та виділяти їх напряму лікарням за надані медичні послуги конктретному пацієнту. “За” проголосували лише два нардепа від Луганщини – Юрій Бойко та Артем Вітко. Сергій Дунаєв на друге голосування з’явився, проте утримався. Юлій Іоффе, Віталій Курило та Сергій Шахов не голосували. Бакулін традиційно був відсутній.
Що все це означає та що буде далі? З одного боку Верховна рада ухвалила за основу один законопроект – цим рішенням вони дали старт медичній реформі, проте відхиливши другий, унеможливили фактичне її втілення. «Це технічний законопроект, що надасть можливість утілити №6327, який прийняли за основу», - зазначила виконуюча обов’язки міністра охорони здоров'я Уляна Супрун на пленарному засіданні в четвер, 8 червня. Чому можновладці висловили таку позицію? Може тому, що дехто з них має власні інтереси і зацікавлені у тому, щоб стара корупційна система існувала й надалі...
«Це війна двох систем — старої совєтсько-середньовічної та нової європейської. "Сили зла" хочуть не лише заблокувати старт медреформи. Вони хочуть забрати в українців надію на те, що зміни можливі. Вони хочуть зберегти стару систему охорони хабарів, яка їх влаштовує.» - пише Супрун
МОЗ наразі розглянуло всі 886 правок від 76 народних депутатів на парламентській робочій групі. За результатами висновків ключові позиції медичної реформи залишаються незмінними. Законопроект буде перевноситись на голосування вже цього пленарного тижня, що розпочнеться 12 липня і це по суті останній шанс запустити таку жадану громадянами реформу в поточному сезоні.
Координатор руху «Сильні громади» у Сєвєродонецьку Тетяна Бондаренко