Донбас Медіа Форум: гучно відмовлялися від мови ворожнечі, а популізм замінювали пошуком фактів та доказів (частина друга)
Сьогодні ми продовжуємо тему яка стосується на перший погляд журналістики, але насправді, вона торкається загального інформаційного поля, отже практичного кожного з нас.
Як ми вже повідомляли, 27-29 червня, у Святогірську, що у Донецькій області, відбулася знакова подія – третій Донбас Медіа Форум (ДМФ-2017). Захід відбувався у затишному пансіонаті «Зелений гай».
Додамо, що підготовка до проведення ДМФ-17 зайняли декілька місяців. Сьогодні ми продовжуємо розповідь про знакову подію.
Панельна дискусія «Можливості для місцевих медіа від міжнародних донорів та інституцій Європейського Союзу» була дуже цікавою. Модератором була Любов Паливода, президент ГО «Творчий центр ТЦК». Спікери: Давід Стулік, Представництво Європейського Союзу в Україні; Вікторія Марченко, керівник програм розвитку громадянського суспільства та незалежних медіа, Агентство США з міжнародного розвитку; Матіас Конрад, перший секретар Посольства Німеччини в Україні; Ана Аеленей, координатор Чорноморського трасту регіонального співробітництва, Фонд Маршала; Бен Робінсон, журналіст і фотограф; Йоанна Рогозинська, старший програмний менеджер National Endowment for Democracy в Європі; Олег Пастухов, експерт Фонду підтримки ЗМІ посольства Сполучених Штатів Америки в Україні.
Тему продовжили під час засідання прес-клубу «Європа на зв’язку». Давід Стулік розповів про специфіку діяльності інституцій ЄС.
У беседі з нами Давід Стулік пояснив чому Представництво підтримує цей форум: ЗМІ мають велику відповідальність за те, щоб будувати мости, шукати шляхи, як цей конфлікт вирішити. Звичайно, що не все залежить від журналістів, але інформаційна складова конфлікту дуже важлива.
Часто-густо доводиться чути, що начебто Європа втомилася від України та намагається якось владнати війну на Сході України, а далі буде, як буде. Але Давід Стулік особливо зосередився на тому, що Європа не змушує Україну до миру, а змушує Росію до миру – постійно оновлюються санкції, ЄС всіляко підтримує Україну та територіальну цілісність нашої держави. При цьому співрозмовник вважає, що журналістика має відмовлятися від «мови ворожнечі».
Давід Стулік наголосив на тому, що ЄС допомагає на інституційному рівні, у тому числі у впровадженні нової інформативної бази, роздержавленню та створенню ринку ЗМІ.
Міжнародна громадська організація «Інтерньюз-Україна» третій рік поспіль підтримує проведення ДМФ. Та взагалі, одне з ключових завдань «Інтерньюз-Україна» – допомога розвитку незалежних та потужних медіа в Україні. Основна увага сьогодні приділяється саме регіональним ЗМІ, в тому числі, а може і в пріоритеті мас-медіа зі Сходу України.
Про те, як підтримали ДМФ, хто приїхав та що запропонували цього разу нам розповіла медійний комунікатор
Варто додати, що сама Марина представила на форумі презентацію «Дослідження комунікації реформ в Україні». Вона доповіла які реформи цікаві населенню і як їх комунікувати захопливо, мова йшла, зокрема, про реформу медичної галузі.
Своїми враженнями про форум з нами поділилися представники журналістської спільноти Луганщини.
Головний редактор Новопсковської районної комунальної газети «Перемога» Євген Стрельцов бере участь у форумі другий рік поспіль. Він зазначає, що організація заходу поліпшилася. Євгену Стрельцову особливо сподобалися не тільки панельні дискусії, а саме майстер-класи – це те, раді чого він особисто приїхав до Святогорська.
Головний редактор газети «Попаснянський вестник» Ярослав Нестеренко зауважує, що багато з того, що було на форумі можна було почути на інших семінарах, але тут, на форумі все сконцентрувалося. Він вважає, що важливим було спілкування журналістів у неформальній атмосфері після закінчення майстерень та лекцій.
Олена Китаєва - головний редактор Лисичанської газети «Новий путь». Не так давно ця газета була у комунальній власності, а зараз, після роздержавлення, стала приватним підприємством. Зрозуміло, що дуже гостро стоїть проблема – Як вижити на ринку? Саме тому семінари та лекції, які стосуються цієї теми та проходили в рамках форуму були дуже корисними, - зауважує Олена Китаєва.
Цікавою виявилася дискусія, модератором якої був голова НСЖУ Сергій Томіленко. Панель Донбас Медіа Форуму "Конфліктно-чутлива журналістика в період кризи" за участі міжнародних експертів, визвала чимало суперечок.
А колеги зі Швейцарії, Косово та Відня (Бюро Представника ОБСЄ з питань свободи медіа) ділилися своїм досвідом роботи журналістів на передовій чи давали поради щодо безпеки журналістів. І відповідали, наскільки виправданим є популярнe посилання на унікальність української ситуації, яким відкидається необхідність слухати поради міжнародних експертів.
Журналістка з Приштини (Косово) Ета Джара на майстер-класі розповіла про те, чим небезпечна «мова ворожнечі», як заголовок, де було використано "мову ворожнечі" спричинив хвилю насилля щодо сербського населення в Косово. Вона зазначила: "Не наслідуйте російську пропаганду - це найгірше, що ви (журналісти), можете зробити. Дайте можливість спільноті критично оцінювати дійсність».
Найпопулярніше питання на форумі було таким: "На яку панель йдеш?". Для стороннього вуха звучить жахливо, а журналістам було нормально». Майстер-класи тривали одночасно в різних місцях пансіонату «Зелений гай».
Володимир Сидоренко, Паралель-медіа
Аудіо-версія вийшла в