Новини Івано-Франківська та області

Донбас Медіа Форум: гучно відмовлялися від мови ворожнечі, а популізм замінювали пошуком фактів та доказів (частина перша)

Днями, 27-29 червня, у  Святогірську, що у Донецькій області, відбулася знакова подія – третій Донбас Медіа Форум (ДМФ-2017). Захід відбувався у затишному пансіонаті «Зелений гай». Додамо, що підготовка до проведення ДМФ-17 зайняли декілька місяців.

Вперше Донбас Медіа Форум відбувся в 2015 році в Києві, вдруге - в 2016 році в Маріуполі. До складу організаційного комітету Форуму входять журналісти та громадські організації - Донецький інститут інформації, Донецький прес-клуб та Інститут демократії імені Пилипа Орлика. Форум підтримують Посольства та міжнародні організації.

Лозунг цьогорічного Форуму: «Донбас у медіа: від популізму до фактів». Донбас стає приводом для політичного популізму, який проникає в журналістику, що впливає на споживачів контенту у сприйнятті кризи через призму того чи іншого транслятора. Саме тому спостерігається низька довіра до українських медіа серед місцевого населення. Відбувається порушення стандартів при висвітленні конфліктно дражливих тем.

Психологічні травми самих журналістів впливають на якість контенту. Саме для вирішення  зазначених проблем  в рамках форуму докладно говорили про  політичний популізм та стандарти журналістики; про підвищення ефективності роботи редакцій донбаських ЗМІ, а також про конфліктно-чутливу журналістику під час кризи.

З Олексієм Мацукою ми знайомі досить давно. Сам він з Донецька. Але у нових реаліях життя Олексій не тільки знайшов себе, а створив потужну команду серед громадських активістів, журналістів. Відверто кажучи, саме він придумав (і найголовніше втілив у життя) ідею ДМФ.

За словами керівника Донецького інституту інформації Олексія Мацуки, у Форумі цього року взяли участь майже 300 учасників, було проведено 24 майстер-класи, 4 панельних дискусії. Олексій Мацука розповів про мету заходу, про те для чого він проводиться та хто підтримує  ДМФ.

Форум розпочався 27 червня з круглого столу на тему «языка вражды», або «мови ворожнечі». До речі  меседжі, які запропонували його учасники були дещо суперечливі…

Наприклад гарячу дискусію визвав виступ, який запропонуавла Анастасія Станко – авторка та ведуча програми «Громадське Схід», яку створює громадська організація «Громадське телебачення».

Другий день розпочався з того, що після офіційних привітань,  директор ГО «Інститут демократії імені Пилипа Орлика» Світлани Єременко зробила презентацію дослідження «Ситуація в інформаційному просторі України: четвертий рік війни»

Однією з головних панельних дискусій форуму була панель - «Лояльна чи незалежна журналістика» (саморегуляція чи самоцензура журналістів під час висвітлення військового конфлікту; що первинне для журналіста, який висвітлює збройний конфлікт, – патріотизм, громадянська позиція чи професіоналізм,  чим постправда та недотримання журналістами професійних стандартів загрожують Україні. Модерував дискусію Андрій Діхтяренко. Спікером цієї панелі були  Вадим Лубчак, журналіст газети «День»; Андрій Шаповалов, директор філії  НСТУ «Луганська регіональна дирекція», керівник Луганської регіональної спілки журналістів України; Олена Голуб, медіаексперт, аналітик ГО «Інститут масової інформації»; Юрій Костюченко, виконавчий секретар Комітету із системного аналізу Президії НАН України; Олена Садовнік, проектний координатор Thomson Foundation.

Андрій Шаповалов – очільник Луганської обласної державної телерадіокомпанії (з березня 2015 року). Зумів зібрати колектив, компанія придбала обладнання, побудовано студію, налагоджено створення новин та багато іншого контенту на телеканалі «ЛОТ» та радіо «Пульс».

Андрій Шаповалов докладно розповів про те, як сьогодні працюють журналісти Луганщини. За його словами сьогодні ЛОТ та радіо «Пульс» можна побачити та почути в окупованій зоні. Про це свідчать глядачі та слухачі, які телефонують з окупованої зони. Андрій Шаповалов зауважив, що тим, хто пише про Донбас треба чітко зрозуміти хто ворог. Гратися в журналістику дуже небезпечно, треба чітко розуміти факти.

Вже потім, після панельної дискусії, під час інтерв’ю з нами Андрій Шаповалов висказав свою особисту позицію щодо гібридної війни, щодо того що мають робити журналісти, якщо вони хочуть повернення справжнього миру на Донбас.

Майже всі учасники форуму зазначали: «Всі панельні дискусії, на мій погляд, були цікаві і живі. Це спільна заслуга всіх що беруть участь в форумі колег! Спасибі і за гучні майстер-класи. Ми наповнили життям і енергією цей наш "Зелений гай!". Ще такий відгук: «Панельні дискусії спонукають до роздумів, а цікаві та корисні майстер-класи надихають».

Володимир Сидоренко, Паралель-медіа

Аудіо-версія вийшла в ефірі Луганського обласного радіо "Пульс", «Луганська регіональна дирекція» НСТУ (Національна суспільна телерадіокомпанія України)  06 липня 2017 року.


Читайте також