Які реформи проводить Україна?
Погодіться, важко жити, коли не бачити світла у кінці тунелю. Нам потрібно розуміти, що відбувається у країні, які реформи відбуваються. І взагалі, чи відбуваються? Які строки реформ? Чого очікувати, що ми матиме наприкінці? Що отримає з цих реформ пересічна людина? Отже, сьогодні у циклі «Право знати» говоримо про реформи.
Насправді, коли ми говоримо про реформи, то їх не сотні, і не десятки, а всього 17. Саме 17 реформ українського уряду, затверджені меморандумом з МВФ у березні 2015 року. Ці 17 реформ осягають всі сторони життя пересічного українця.
Що це за реформи? Дерегуляція та розвиток підприємництва. Податкова реформа. Реформа державного управління. Реформа фінансового сектору. Реформа державних закупівель.
Реформа виборчого законодавства. Реформа управління державною власністю та приватизація. Судова реформа. Реформа освіти. Реформа правоохоронних органів. Реформа системи охорони здоров’я. Реформа системи національної безпеки і оборони. Децентралізація. Реформа енергетики. Конституційна реформа. Антикорупційна реформа. Аграрна реформа.
За останні два роки Україна зробила більший прогрес у реалізації реформ, ніж за попередні 23 роки.
Що за реформи зробила Україна? Згідно із звітом Національної ради реформ, ключові реформи такі: запуск платформи «Декорупція», ProZorro 2.0., реформа правоохоронної системи, судова реформа, децентралізація та нова українська школа.
Однією з найбільш перспективних та пріоритетних реформ в Україні є судова. У 2016 році було прийнято низку законів, які забезпечують її успішне запровадження. Почалося створення нового Верховного суду України, до участі в конкурсі на посади суддів допущено близько 700 кандидатів. Прийняті стратегічно важливі для запровадження і підтримки реформи Закони України «Про забезпечення права на справедливий суд», «Про судоустрій і статус суддів» і «Про Вищу раду правосуддя». Крім того, було затверджено Стратегію реформування судоустрою, судочинства та суміжних правових інститутів на 2015-2020 роки.
У результаті діяльності НАБУ і Спеціальної антикорупційної прокуратури, станом на кінець 2016 року здійснювалося розслідування у 280 кримінальних провадженнях. У 10 провадженнях суд вже виніс обвинувальні вироки. Понад 100 млн грн повернуто до бюджету. В ході розслідувань заарештовані грошові кошти – майже 433 млн грн, 80 млн дол США, 7 млн євро, 100 земельних ділянок, близько п’ятдесяти квартир, 30 житлових будинків, цінні папери на суму понад 75 млн грн.
Найбільше досягнення у реформі публічних закупівель – запуск системи ProZorro 2.0. Зробивши у 2016-му використання системи електронних закупівель ProZorro обов’язковим для усіх державних замовників, держава змогла вивільнити 9 млрд грн коштів, які можуть бути спрямовані на нагальні потреби економіки чи оборонного сектору.
У систему ProZorro заведено понад 420 тис. торгів на суму понад 200 млрд грн., кількість організаторів торгів – близько 20 тисяч осіб.
Об’єднання територіальних громад в рамках реформи децентралізації триває – наразі їх уже створено близько чотирьохсот.
В рамках реформи правоохоронної системи розпочато роботу патрульної поліції в 32 містах України. Загальна чисельність особового складу перебільшує 12 тис. осіб.
Дерегуляція залишилася в ТОП-5 пріоритетних реформ, незважаючи на зміну уряду на початку 2016 року. Уряд наблизився до повного виконання зобов’язань перед МВФ в частині затвердження ліцензійних умов на ведення окремих видів діяльності: наразі з 24 необхідних документів вже прийнято 22.
В рамках реформи системи охорони здоров’я наприкінці 2016 року Уряд затвердив дорожню карту і принципи першого етапу реформ.
Реформа національної безпеки та оборони є однією з найбільш важливих. В роботі – 5 основних напрямків реформування системи національної безпеки і оборони – «Реформування сектору безпеки – загальна архітектура», «Міністерство оборони», «Координація розвідувальної діяльності», «Кібербезпека», «Оборонно-технічне співробітництво з іноземними партнерами».
Реформа освіти, відповідно з планом Національної ради реформ, у першому кварталі 2017 року поповниться концепцією «Нової української школи» – стратегічним документом, згідно з яким формуватиметься політика щодо реформування загальної середньої освіти, подовживши прогрес 2016 року.
У рамках проекту «Цифрова Україна» була впроваджена система електронного документообігу. Крім того, Верховна Рада України відповідним рішенням усунула бар’єри для експорту послуг, завдяки яким однозначно спроститься робота українських фахівців IT, які надають аутсорсингові послуги іноземним замовникам.
Більш детально про прогрес реформ у 2016 році можна ознайомитись у повному Звіті на веб-сайті Національної Ради Реформ.
Голова Уряду Володимир Гройсман назвав чотири пріоритетні реформи на 2017 рік. Завдання уряду на 2017 рік – запустити процеси змін та реформ, які зможуть забезпечити сталість економічного зростання, досягнутого наприкінці минулого року. Про це розповів Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман під час Конференції «Трансформація’17. Що змінять реформи в житті українців». Розповідаючи про Середньостроковий план пріоритетних дій Уряду до 2020 року, він виділив чотири першочергові реформи, які потребують втілення у 2017 році.
За словами Прем’єр-міністра, одна з найскладніших реформ – реформа пенсійної системи. Завдання уряду – створити справедливу систему нарахування пенсій. Проект нової пенсійної системи буде презентовано протягом наступних місяців.
Також у 2017 році на порядку денному буде проведення приватизації. За словами Прем’єр-міністра, 3,5 тис. державних підприємств управляються неефективно, вони є осередком корупції та стримування економічного зростання.
Ще одним з найважливіших кроків є проведення якісної судової реформи. Завдання уряду – забезпечити публічність процесу реформування цієї сфери, привести в систему нові кваліфіковані кадри, які користуватимуться авторитетом у суспільстві.
Серед секторальних реформ, першочерговою є реформа системи охорони здоров’я. У цій сфері необхідною є зміна підходу: від забезпечення великої кількості ліжко-місць – до надання якісних послуг. Нову модель системи охорони здоров’я буде презентовано найближчим часом.
Отже, попри війну, Україна твердо стоїть на боці реформ. І про це варто знати, принаймні тому, щоб знати чого очікувати і на що сподіватися далі.
Володимир Сидоренко, Паралель-медіа