Новини Івано-Франківська та області

Просто та доступно про систему ProZorro

У березні цього року на Луганщині відбувся черговий семінар  з головними розпорядниками бюджетних коштів, представниками бюджетних установ, які працюють в електронній системі ProZorro (Прозорро).

Організатором заходу виступили Міністерство економічного розвитку і торгівлі України за підтримці благодійного фонду  «Восток SOS». У семінарі взяли участь понад 90 представників розпорядників бюджетних коштів, тобто організацій, які проводять закупівлю за державний кошт. Під час семінару учасники отримали відповіді на актуальні питання, які виникають при здійсненні закупівель. Це не перший і не останній семінар з приводу  Прозорро. Сьогодні ця реформа увійшла у життя багатьох українців.

Отже, сьогоднішня розмова про Прозорро. Прозорро – електронна система публічних закупівель, яка прийшла на зміну паперовим держтендерам.

Державні установи та підприємства України закуповують товари та послуги приблизно на 300 мільярдів  гривень  на рік. Раніше всі пропозиції на тендери подавались в конвертах, домовленості йшли в закритих кабінетах і у чесного бізнесу було мало шансів виграти торги та здобути контракт. Тепер ситуація змінилася.

Пілотна версія системи Прозорро почала працювати ще в лютому 2015 року. Відтоді ж можна зареєструватися в системі і спробувати, як вона працює, бо все відбувається на сайті prozorro.gov.ua. З 1 серпня 2016 року Закон України «Про публічні закупівлі» та перехід на систему Прозорро став обов’язковим для всіх державних замовників.

Що конкретно змінилося? Закупівлі за державні кошти тепер відбуваються в он-лайн режимі. Будь яка людина, представник ЗМІ чи контролюючих органів можуть бути віртуально присутніми на закупівлі. Спроба провести корумпований тендер одразу отримує огласку. Система назавжди зберігає історію редагувань та дає можливість подивитись видалені документи.

Введений зрозумілий та публічний процес вибору переможця. Будь який учасник торгів в режимі он-лайн може подивитись які компаній брали участь та он-лайн подати скаргу. Система надає повний доступ до комерційних пропозицій всіх учасників та ходу торгів. В систему викладається повна інформація про товар, послугу або роботи переможця, включно з укладеним договором.

Система Прозорро має дві основні мети: зменшити корупцію в сфері державних закупівель, поліпшити контроль громадськості над проведенням тендерів та надати можливість замовнику отримати максимально вигідну комбінацію ціни та якості шляхом залучення нових учасників.

Реформу у сфері публічних закупівель можна вважати прикладом успішних змін в країні.  Головний принцип системи Прозорро – «всі бачать все». Тепер бажаючий може дізнатися хто, що і як закуповує за кошти платників податків. Пересічний громадянин можете відслідкувати, що саме закуповує районна поліклініка чи школа, до якої ходять його діти.

Побудований простий доступ, просте користування та проста участь. Подати пропозицію он-лайн можна будь де, навіть засмагаючи на пляжі. Немає витрат на логістику та час, пов’язаних з підготовкою та доставкою паперів, поїздкою та присутністю при розкритті.

Обличчям реформи та створення системи Прозорро став  Максим  Нефьодов - заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі України. До цього він працював у приватній сфері, заробляв великі гроші в інвестиційних компаніях.

Сам Максим Нефьодов так прокоментував свій перехід на держслужбу «Моє рішення перейти на держслужбу є цілком усвідомлене. Я розумів, що після Майдану само по собі нічого не відбудеться. Сама по собі країна не зміниться, і тоді для людей мого покоління, освіти та професії тут просто не буде місця. Через це для мене це було цілком усвідомленим патріотичним рішенням – покинути свій офіс на Софійській площі, місце на парковці та всі блага, які передбачає робота інвестбанкіра, і перейти на держслужбу».

Однією з проблем у сфері закупівель є відсутність професіоналів, які можуть допомагати втіленню реформи публічних закупівель та контролювати використання публічних коштів. Міжнародні фонди підтримали ідею  Прозорро.  Так, наприклад, міжнародний фонд «Відродження» продовжує підтримувати проекти, які роблять державну владу максимально відритою та прозорою і зараз основним фокусом є підсилення реформ у регіонах України.

Вже до кінця 2017 року Прозорро планує відкрити центри компетенцій у 12 регіонах України,  у тому числі і в Луганській області. По завершенню навчання 12 випусків-професійних закупівельників повернуться у свої регіони, де представлятимуть Центри компетенції Прозорро. Координатори центрів проводитимуть навчання, консультуватимуть, допомагатимуть місцевим громадським організаціям, збиратимуть зворотній зв’язок для подальшого аналізу командою Прозорро.

Минулий рік став роком Прозорро. В тендерній сфері нарешті запанував принцип «всі бачать все».  Не дивно, що платники податків, які втомились від корупції, розпочали активно використовувати Прозорро для контролю над владою.

Нині реєстр судових рішень мало не щодня наповнюється новими ухвалами в кримінальних провадженнях, відкритих якраз через порушення на закупівлях.   Досить показово, що справи заводяться як на західній Україні так і на східній. Це ще раз підтверджує, у шахрайства немає батьківщини. Інформація, яка міститься в реєстрі, дає змогу зрозуміти, як саме система Прозорро протидіє посяганням на бюджетні гроші.

Досить красномовна історія сталася нещодавно на Донеччині, де ефективно спрацювала зв’язка активісти-ЗМІ. Місяць назад країну сколихнула новина про захмарні ціни на закупівлях санаторію для сиріт «Смарагдове місто», м. Св`ятогорськ. На Прозорро був оприлюднений перелік низки найменувань продуктів харчування, які закупили втричі дорожче від ринку.

Активісти забили на сполох. Новину підхопили медіа, які швидко рознесли звістку про можливі порушення. Після публікації новин поліцейські відкрили кримінальне провадження. В санаторії тривають перевірки.

Успішний розвиток реформи публічних закупівель базується на золотому трикутнику взаємодії: держава, бізнес і громадське суспільство.  Головний здобуток системи Прозорро полягає в можливості легко побачити підозрілі тендери та корупційні схеми.

Реформа державних закупівель не обмежується впровадженням системи електронних торгів. Бо всі розуміють, що система он-лайн закупівель – то добре, але головне – контроль громадськості, контроль ЗМІ, контроль з боку кожного громадянина.

Отже, пересічний громадянин має право знати та контролювати процес закупівлі за державний кошти. До речі, відома англійська прем’єр-міністр Маргарет Тетчер говорила: «Немає ніяких «громадських грошей», є тільки гроші платників податків». Іншими словами – державні, або громадські кошти - наші спільні гроші, бо всі ми є платниками податків.

Володимир Сидоренко, Паралель-медіа


Читайте також