Новини Івано-Франківська та області

У Сєвєродонецьку презентували Індекс демократичного розвитку

Луганська область зайняла 18 місце у загальному рейтингу серед регіонів України в Індексі демократичного розвитку. Про це, 22 березня в Сєвєродонецьку під час презентації дослідження «Індекс демократичного розвитку областей України – 2016. Презентація результатів по Луганській області» повідомив Максим Данильченко, експерт ГО «Суспільна служба правової допомоги».

«За підсумками 2016 року першу п’ятірку рейтингу індексу демократичного розвитку регіонів України займають: Івано-Франківська, Тернопільська, Хмельницька, Сумська та Львівська області. Це ті регіони, які продемонстрували найвище значення показника. Останніми у рейтингу виявилися: Київська, Харківська, Житомирська, Миколаївська та Одеська області. Луганська область знаходиться на 18 місці», - зазначив Максим Олексійович.

За словами експерта, проведення антитерористичної операції, вимушене переселення великої кількості населення та втрати частини української території значно вплинуло на рівень демократії в регіоні. «Частина опитаних експертів є внутрішньо переміщеними особами, їх погляд може бути більш критичним, так як, вони менше прив’язані до нових міст проживання.

Також, можна вказати на закритість з боку державних службовців, значна частина яких відмовилась від опитування, не погодившись відповідати на питання в анкетах».

Були наголошені наступні основні ознаки, які знижують рівень демократії в регіоні: низький рівень залученості до суспільних процесів представників етнічних груп, існування цензури та обмеження доступу громадськості до комунальних ЗМІ, низький рівень співпраці органів влади та громадськості, закритість політичного життя в регіоні, значні порушення законодавства під час виборчих процесів та непрозорість проведення виборів, існування високого рівня корупційних ризиків, залежність органів місцевого самоврядування від центральної влади чи окремих бізнесових структур.

Серед позитивних ознак виділені такі аспекти: покращення доступу до різних навчальних програм, посилення громадської активності, покращення доступу населення до публічної інформації, дотримання права зборів і об’єднань.

Середній показник Індексу за п’ятибальною шкалою - 3,05. Луганська область набрала 2,87 балів. Найвищі експертні оцінки серед окремих тематичних блоків отримали: «Стан ЗМІ»  (3,20), «Громадська активність і самоорганізація громадян» (3.11), «Децентралізація та діяльність органів місцевого самоврядування» (3.00). Низькі оцінки виставлено за блоками: «Міжетнічні та конфесійні відносини» (2.14), «Діяльність державних адміністрацій» (2.78) та «Корупція» (2,85). Далі йдуть блоки: «Політична активність, партії, вибори» (2.86), «Соціально-економічний стан» (2.90), «Безпека (злочинність, діяльність органів правопорядку). Органи правопорядку: поліція та прокуратура» (2.92) та «Стан реалізації захисту прав людини, зокрема стан правосуддя» (2.94).

Рекомендації експертів органам влади щодо покращення рівня демократії:

- розробка та впровадження інформаційної політики, яка б відповіла сучасним потребам, підтримка незалежних ЗМІ, забезпечення доступу громадськості до комунальних ЗМІ;

- забезпечення чесних та прозорих виборів (посилення контролю НАБУ за фінансовою звітністю кандидатів-учасників виборчих процесів, посилення відповідальності правоохоронних органів за їх бездіяльність під час порушень виборчого законодавства);

- посилення незалежності та професійності судів завдяки залученню нових професійних кадрів, які раніше не працювали у судовій системі;

- посилення безпеки та відповідальності за контрабанду чи за незаконний обіг зброї;

- посилення процесу децентралізації та зменшення залежності органів місцевого самоврядування від центральної влади;

- створення умов для захисту найбільш вразливих груп населення, таких як ВПО та мешканців прифронтових («сіра зона») територій (виборче право, забезпечення житлом ВПО, соціальних виплат, зменшення бюрократії при оформленні довідок ВПО, посилення захисту персональних даних тощо);

- розробка, із активним залученням громадськості,  регіональних цільових Програм з посилення протидії та запобігання проявів корупції

Довідково: захід проводився в рамках проекту «Сприяння реформам та розвиток підзвітності в регіонах України», який реалізується Поліським фондом міжнародних та регіональних досліджень (м. Чернігів) у партнерстві з громадською організацією «Суспільна служба правової допомоги» у складі Асоціації регіональних аналітичних центрів за підтримки National Endowment for Democracy (NED).

Посилання на презентацію результатів дослідження - тут.

Посилання на електрону версію книги «Індекс демократичного розвитку областей України–2016» - тут

 


Читайте також