Новини Івано-Франківська та області

Управління СБУ в Луганській області: миттєвості подій в контексті історії країни

Органи державної безпеки є обов’язковим атрибутом будь-якої суверенної держави. Незалежна Україна створила свою спецслужбу в 1992 році. Відтоді історія Служби безпеки стала невід’ємною часткою історії України. Цього року СБУ відзначає своє 25-річчя. Для колективу Управління СБ України в Луганській області чвертьвіковий ювілей – це привід згадати найвизначніші події минулого, адже сучасна спецслужба не може існували без усвідомлення свого історичного коріння.

25 березня 1992 року було створено Службу безпеки України.

Лихі 90-ті: боротьба з організованою злочинністю та реабілітація жертв тоталітарних репресій:

У 1992-98 рр. спільно з УБОЗ УМВС, іншими правоохоронними відомствами здійснено заходи, спрямовані на оздоровлення ситуації в 7 найбільш складних районах, припинено діяльність 11 потужних ОЗУ, нейтралізовано дії 8 впливових кримінальних авторитетів, які намагалися сформувати стійкі злочинні групи.

1993-й рік. Блоковано канал витоку зброї та засобів ураження у незаконний обіг. Спільно з військовою контррозвідкою та військовою прокуратурою викрито ОЗУ, яке розкрадало озброєння з військової частини для збуту кримінальним угрупованням. У схронах викрадачів виявлено та вилучено найбільшу за десятиліття партію засобів ураження: протитанкові керовані ракети, пускові установки до них, гранати та детонатори до армійських снарядів, кілька сотень набоїв до АК та ПМ, вибухові пакети, тротил. Розкрадачів засуджено до значних термінів ув’язнення. 

1994-й рік. Для відновлення історичної справедливості, правової та моральної реабілітації жертв тоталітарного терору та відповідно до Закону України «Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні», переглянуто величезний масив архівних справ. За матеріалами УСБУ в Луганській області повністю реабілітовано 22 тисячі 659 громадян, постраждалих від репресій. 

1995 рік. Припинено масштабну схему незаконних операцій щодо конвертування безготівкових коштів у валюту із залученням понад 500 підприємств. Задокументовано незаконні валютні операції на суму 6,7 мільйонів доларів США. Порушено кримінальні справи стосовно 45 учасників оборудки. Організаторів злочинної схеми засуджено. Кошти з особистого валютного рахунку лідера групи та рахунків чотирьох фіктивних підприємств (61 тис. дол. США та 215 тис. грн.) конфісковані в прибуток держави.

1996-й рік. Припинено злочинну діяльність групи громадян Сирії, які під прикриттям туристичної фірми «Аль-Анвар» організували канал нелегальної міграції з країн Близького Сходу та Азії під виглядом абітурієнтів та студентів вузів області - усього близько 70 осіб. Задокументовано факти сприяння протиправній діяльності з боку корумпованих військовослужбовців прикордонних військ, які незаконно пропускали мігрантів через державний кордон України.

Першочергове завдання – захист економічних інтересів держави

1997-й рік. Спільно з митниками та податківцями викрито схему ухилення від сплати податків – так званий «перерваний транзит». У прибуток держави конфісковано контрабандний вантаж – 7 залізничних вагонів з грецьким коньяком вартістю близько 1,2 мільйона доларів США.

1998 рік.  Розслідувано кримінальну справу № 287 за фактом розкрадання директором ТОВ "Контракт" (м. Москва) в особливо великих розмірах продукції низки великих підприємств Луганщини, загальна вартість якої перевищила 38 млрд. крб.  СБУ затримала зловмисника в Старобільську. Його засуджено до 10 років ув’язнення. 

1999-й рік. Викрито злочинну групу, яка з метою збуту розкрадала вибухівку з підприємства вугільної галузі. Попереджено вивезення з шахти «Україна» великої партії краденої вибухівки. У організатора злочину - начальника ділянки гірничого підприємства – вилучено майже 120 кг вибухівки та понад 300 одиниць засобів підриву. Розкрадачів засуджено.

2000-й рік. Звільнено заручника - викраденого сина підприємця з м. Ровеньки, за якого злочинці вимагали викуп - 120 тис. доларів США. Хлопця повернено батькам. У Краснодарі та Ростові-на-Дону (РФ) затри¬мано членів злочинного угруповання – російських правоохоронців, причетних до скоєння цього та багатьох інших насильницьких злочинів.

2001-й рік. Спільно з УМВС здійснено заходи щодо запобігання спробам організованого криміналітету та «тіньового» капіталу взяти під контроль прибуткові сфери економічної діяльності. Припинено діяльність нелегальних підприємницьких структур з переробки лісу, які фінансово підживлювали ОЗУ Болоха в Сєвєродонецьку, що претендувало на домінуючий вплив в області. Закрито 17 об’єктів. Припинено незаконну діяльність організаторів недержавної лотереї «Золотий дощ», які протягом двох років нелегально працювали без ліцензії, завдаючи суттєвих збитків державі. «Тіньові» доходи обчислювалися мільйонами гривень. Крутіїв засуджено до фінансових санкцій. У Луганську знешкоджено стійку злочинну групу (здирництво та шахрайство у сфері грального бізнесу). Виявлено її корумповані зв'язки в правоохоронних і владних структурах. Затримано 18 осіб. Активних учасників угруповання засуджено.

2002-й рік. Попереджено нелегальну міграцію до України та країн Західної Європи ісламських екстремістів з Близького Сходу. Викрито організатора каналу - мешканця Палестини, члена релігійно-екстремістської організації «Брати-мусульмани». Виявлено корумпованих правоохоронців, які сприяли нелегалам. Іноземця депортовано з України із забороною в’їзду.

2003 рік. Знешкоджено кримінальне формування, яке організувало щоденну поставку на Алчевський металургійний комбінат шлаків під виглядом високоякісного металолому. Угруповання завдавало бюджетоутворюючому підприємству щомісячні збитки у розмірі близько 3 мільйонів доларів. Алчевський міський суд виніс шістьом членам злочинної групи обвинувальні вироки.

Боротьба з контрабандою. Оперативне забезпечення державного кордону

2004 рік. Перекрито низку маршрутів нелегальної міграції з Росії через Україну до країн Євросоюзу. У Новопсковському районі одночасно затримано 40 громадян Китаю, Лаосу та Кампучії. У Міловому - 19 громадян Сирії. Іноземців депортовано з України.

Цього ж року спільно з колегами з Одеського Управління та Центрального апарату СБУ проведено операцію щодо ліквідації каналу контрабанди героїну з Пакистану до України через країни Персидської затоки та Чорноморського басейну. У Луганську затримано кур’єра - громадянина Пакистану, в якого вилучено героїн, вартість якого на «чорному ринку» могла сягати 100 тисяч доларів США. Це найбільша із вилучених на Луганщині партій чистого героїну.  

2005 рік. Заблоковано залізничний канал контрабанди історико-культурних цінностей із Росії до України: нумізматичних пам’яток V-XIII століть та середньовічних виробів декоративного мистецтва із Давнього Китаю, Середньої Азії та Європи. Викрито та засуджено групу громадян України та РФ, які займалися незаконним переміщенням антикваріату.

Пріоритети: контррозвідка та боротьба з корупцією

2006 рік. Припинено спробу двох луганчан продати за кордон інформацію про пріоритетні розробки у сфері протиповітряної оборони, витік якої завдав би значної шкоди інтересам державної безпеки України у військовій галузі. 

2007 рік. До різних термінів ув’язнення засуджено вісьмох учасників ОЗУ (представників бізнесу, залізниці, гірничо-збагачувальної фабрики та вугільного холдингу), які вагонними партіями систематично розкрадали сортове вугілля, видобуте гірниками державного вуглевидобувного підприємства, завдаючи державі мільйонні збитки.

2008 рік. Знешкоджено організоване злочинне формування, яке, незаконно використовуючи комплекс моніторингу мереж стільникового зв'язку, негласно прослуховувало телефонні розмови громадян України, у тому числі, керівників силових структур області, суддів та народних депутатів. Затримано учасників угрупування, вилучено використовуване ним обладнання.

2009 р. Припинено схему вимагання та одержання хабарів в одному з районних відділів міліції Луганська. Правоохоронці примушували осіб, що вчинили правопорушення, перераховувати їм хабарі на карткові рахунки в обмін на уникнення кримінальної відповідальності. Рік потому чотирьох корупціонерів було засуджено.

2010 рік. Знешкоджено два злочинних формування, які спеціалізувалися на незаконній торгівлі радіоактивними матеріалами, із незаконного обігу вилучено близько 3 кг урану-235, а також два прилади, що містили ізотоп стронцію-90. Правопорушники намагалися збути уран у Луганську за  900 тисяч доларів. Злочинців засуджено.

2011 рік. У взаємодії з працівниками органів внутрішніх справ ліквідовано стійкий та потужний канал нелегальної міграції громадян Індії, Пакистану, Шрі-Ланки до Італії та Словаччини, організований міжнародним злочинним угрупованням за участю громадян Росії та країн Південно-Східної Азії. У результаті спецоперації в прикордонні одночасно затримано 19 іноземців, яких згодом депортовано з України.  

2012 рік. Ліквідовано корупційну мережу у Луганській митниці. Викрито та затримано на «гарячому» п’ятьох посадовців, у т.ч., керівної ланки. За сприяння незаконному переміщенню великих партій товарів через україно-російський кордон митники намагались отримати близько 15 тисяч доларів США та понад 30 тисяч гривень готівкою.

2013 рік. Припинено діяльність чотирьох міжнародних організованих злочинних угруповань, які спеціалізувалися на несанкціонованому втручанні в роботу автоматизованих систем фінансових установ України, країн Європи та Північної Америки та викраденні коштів з банківських рахунків громадян.

Агресія Російської Федерації на сході України та участь Служби безпеки України в антитерористичній операції

2014 рік. Проведення заходів щодо відновлення української державної влади у визволених населених пунктах Луганщини, у т.ч. у Кременнній, Рубіжному, Сєвєродонецьку, Лисичанську, Попасній. Викриття агентурних мереж та протидія диверсійній діяльності противника. Зосередження сил і засобів на стримуванні ворога. Протидія розвідувально-підривній діяльності спецслужб противника,  поширенню сепаратизму.

Знешкоджено диверсійну групу НЗФ ОРЛО, яка вчинила підрив моста через ріку Айдар у селі Підгорівка Старобільського району. Лідера групи (позивний «Москва») при затриманні знищено.

Спільно з бійцями добровольчих батальйонів ліквідовано лісовий табір диверсантів, яких очолював російський військовослужбовець (позивний «Ямал»). Диверсанти готували теракти в Сєвєродонецьку на День незалежності.  

За 4 місяці затримано 16 організаторів сепаратистського антидержавного «референдуму», 11 бойовиків НЗФ, із незаконного обігу вилучено близько 200 одиниць зброї та понад 10 тис. одиниць боєприпасів. 

2015 рік. Ліквідовано злочинне угруповання насильницької спрямованості, яке в 2014-2015 рр. діяло в зоні АТО і було причетне до вчинення вбивств, розбійних нападів, викрадень людей для одержання викупу, вимагань автомобілів та іншого майна. Вилучено речові докази вчинення злочинів, автівки та інше майно, захоплене бандитами, а також величезний арсенал банди. Справа перебуває на розгляді в суді.

Спільно з Військовою прокуратурою сил АТО та прокуратурою Луганської області викрито та припинено корупційну діяльність групи осіб - заступника прокурора Сєвєродонецька, судді Сєвєродонецького міського суду та місцевого адвоката. Зловмисники вимагали від підсудних хабарі за винесення щодо них вироків, не пов’язаних із позбавленням волі, а також за невнесення службовими особами прокуратури апеляційної скарги на неправосудне рішення суду. Триває слідство.

У взаємодії з прокуратурою попереджено низку терористичних актів у Лисичанську, які готувала група прибічників проросійського сепаратизму за завданням агента спецслужб РФ. Диверсанти планували здійснити серію вибухів під час святкування Дня міста, щоб спричинити численні жертви та суспільний резонанс. Матеріали кримінального провадження передано до суду.  

Спільно з органами внутрішніх справ викрито організаторів та виконавців серії терористичних актів у Міловому – підриву радіолокаційної станції  на території військової частини, автомобілів військовослужбовців Державної прикордонної служби та СБУ. Затримано та згодом засуджено виконавців терактів та їх пособників. Організатора оголошено у розшук.

2016 рік. До 15 років ув’язнення засуджено диверсанта, який вчинив вибух на блокпосту у Станиці Луганській, принісши  українським бійцям банку меду з прихованим вибуховим пристроєм. Злочинця виявлено спільними діями СБУ та Національної поліції.

Ліквідовано потужний «конвертаційний центр», через рахунки якого протягом року пройшло понад 750 мільйонів гривень. Частина «тіньових» коштів скеровувалася на фінансування терористів ОРЛО. До функціонування «центру» причетна  ОЗУ у складі понад 10 мешканців Луганської та Київської областей, якими керували четверо «тіньових» ділків. Триває слідство.

Задокументовано діяльність організованої злочинної групи, яка масштабно привласнювала кошти від продажу вугілля, видобутого шахтами окупованих районів області та організувала схему фінансування бойовиків ОРЛО. Доведено завдання угрупованням економічних збитків України на суму 16 мільйонів гривень. Фігурантів справи повідомлено про підозру у скоєнні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України та оголошено в розшук.

2017 рік. Блоковано шахрайський механізм отримання пенсій замість людей, померлих на тимчасово неконтрольованій території, на які держава щомісячно зайво витрачала близько 8 мільйонів гривень. Виплати таким особам припиняються, незаконно нараховані кошти повертаються до державного бюджету.

Спільно с обласною прокуратурою попереджено створення схеми незаконної легалізації на контрольованій Україною території іноземців, а також осіб з окупованих територій. Затримано на «гарячому» громадянина Росії, який за хабар намагався отримати український паспорт за чужими документами. Триває слідство.

У рамках низки раніше відкритих кримінальних проваджень викрито механізм фінансування терористичної організації «ЛНР» урядом Російської Федерації. Виявлено схему використання кишенькового «Фонду підтримки міжнародних гуманітарних проектів», та некомерційної організації «Центр міжнародних розрахунків», для приховування російського фінансування та уникнення додаткових санкцій.
 


Читайте також