Європейська інтеграція. Луганський вимір
25-26 січня 2017 року у Сєвєродонецьку відбулися «круглі столи» на тему: «Євроінтеграційні процеси на Донбасі: спільне вироблення плану дій на майбутнє». Організатором заходу була українська громадська організація «Центр міжнародної безпеки» за фінансової підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Партнером ініціативи виступає Національний інститут стратегічних досліджень при Президентові України та місцеві обласні державні адміністрації.
Напередодні сєверодонецьких зустрічей, аналогічні «круглі столи» відбулися у Маріуполі та Краматорську. Головна мета організаторів не стільки говорити самим, скільки почути чого прагнуть та чого очікують від євроінтеграції лідери думок Донбасу.
Саме тому, зустрічалися окремо з представниками органів державної влади та місцевого самоврядування, підприємцями, працівниками освітньої сфери та громадськими активістами.
На порядку денному обговорювання були наступні питання: суспільно-політична та соціально-економічна ситуація в регіоні та Україні; внесок Європейського Союзу у відновлення Донбасу; «плюси» та «мінуси» процесу європейської інтеграції для розвитку місцевих громад; визначення проблем комунікацій з європейської інтеграції на регіональному рівні; стратегія інтеграції до ЄС та ключові меседжі для Донецької та Луганської областей.
Під час заходу учасники «круглого столу» висловили побажання активізації просвітницьких та інформаційних процесів, спрямованих на поширення об’єктивної та виваженої інформації про Європейський Союз та перспективи інтеграції України до нього.
«Кругли столи «Євроінтеграційні процеси на Донбасі» присвячені локальному контексту – наскільки європейська інтеграція сприймається мешканцями Луганщини. Ми досліджуємо групи впливу серед різних категорій громадян з різних сфер: влада, бізнес, громадський сектор, освітяни. Наше дослідження має на меті полегшити роботу різним міжнародним фондам у допомозі Донбасу.
За підсумками, за допомогою Національного інституту стратегічних досліджень при Президентові України, буде створено аналітичний звіт. Цей звіт буде презентований не тільки в Адміністрації президента та місцевим адміністраціям, але передусім донорам. Це потрібно для того, щоб вони краще розуміли куди слід спрямовувати зусилля, що є пріоритетом у відновлення інфраструктури та соціальної стабільності на Донбасі. Про ці пріоритети нам відверто розповідають лідери думок» - говорить Валерій Кравченко (директор громадської організації «Центр міжнародної безпеки»).
Андрій Каракуц (старший науковий співробітник Національного інституту стратегічних досліджень) у вступному слові також зауважив, що основним предметом дискусії мають виступити локальні аспекти реалізації євроінтеграційних намірів в Луганській області.
Експерт Андрій Каракуц вважає що сьогодні, після початку російської агресії, на Донбасі всупереч дискредитованим елітам, створилися нові групи впливу, нові еліти. Отже, треба вивчати думки нових лідерів думок щодо євроінтеграційних процесів.
«З урахуванням цих думок, ми маємо знайти відповідь: які кроки має робити українська держава, як мають працювати громадські організації, яким чином мають розставляти пріоритети міжнародні донори. Ми хочемо розробити стратегію та створити мережу, яка об’єднає активних громадян з різних сфер - влади, освіти та бізнесу. Ці групи були обрані саме тому, що вони справді можуть впливати на суспільну думку, на процеси, які відбуваються всередині Донбасу.
Загальна тенденція – поступово починають надходити величезні гроші на відновлення Донбасу, ефективне їх використання буде сприяти популяризації євроінтеграції серед населення», - говорить Андрій Каракуц.
На думку співрозмовника, ще одна мета «круглих столів» – створення мережі громадських активістів, які будуть в змозі самостійно виконувати проекти, які будуть привертати увагу суспільства до європейської інтеграції та українських реформ.
Андрій Каракуц вважає, що на зміну «паперовим громадським активістам» та «гранітоїдам» мають прийти «нові обличчя», нові люди, але це потребує значних зусиль, насамперед навчатися громадському активізму та проектуванню.
Андрій Симонов – голова Кремінської бізнес-асоціації – високо оцінив важливість проведення «круглого столу» та розповів про те, як Кремінський район співпрацює з міжнародними донорами та з ЄС. За його словами у Кремінському районі зроблено чимало - вдосконалюється інфраструктура: школи, заклади медицини, водопостачання тощо.
На його думку, чим краще, чим вище буде рівень життя в Україні, тим скоріше люди, які прагнули «руського мира» побачать зміни та зрозуміють хибність свого вибору.
«Кремінська бізнес-асоціація тісно співпрацює з міжнародними структурами – Міжнародна організація з міграції (МОМ), ПРООН. Тема наших проектів – самозайнятість населення, допомога розвитку підприємництва. Всі проекти реалізуються за кошти країн Європейського Союзу через названі міжнародні посередницькі організації», - зазначив Андрій Симонов.
Голова громадської організації Кризовий медіа-центр «Сіверський Донець», депутат Сєвєродонецької міської ради Олена Ніжельська зазначає, що «європейська інтеграція це не відмова від віз, не полегшений доступ до європейських благ, головне це – дотримання європейських стандартів у всіх сферах нашого життя».
«Європа тоді в Україні, коли в усіх сферах нашого життя, які стосуються пересічного громадянина – освіта, медицина, соціальна сфера – запанують європейські стандарти. Другий найважливіший напрямок євроінтеграції – дотримання прав людини також у всіх сферах. Той конфлікт, що триває на Донбасі показує всю трагічність з правами людини», - вважає Олена Ніжельська.
Щодо конкретики, то за словами Олени Ніжельської, не завжди європейська допомога використовується ефективно, не завжди доходить туди, куди потрібно. Тому, такі дослідження мають сприяти вірної пріоритетності у використанні коштів.
Олена Ніжельська у якості приклада європейської допомоги, та подолання бюрократичних та корупційних перешкод, навела будівництво та введення в експлуатацію зруйнованого терористами мосту між Лисичанськом та Сєвєродонецьком.
Володимир Лермонтов, Паралель-медіа, фото - Кризовий медіа центр "Сіверський Донець" та автора.