На лінії вогню є важка робота для сентиментальних чоловіків
«Запобігти. Врятувати. Допомогти» - саме таке гасло українських рятувальників – працівників Державної служби України з надзвичайних ситуацій. Кожне слово тут має свій сенс, а за ним - врятовані та вдячні люди, їх сльози від радості чи горя, втома від важкої праці.
17 вересня, українські рятувальники відзначають своє професійне свято. Буде багато добрих слів на адресу співробітників Головного управління ДСНС України у Луганській області, але чи не головні побажання – миру та спокою, а вже потім «сухих рукавів».
Пліч-о-пліч з військовими
Сьогодні про них мало говорять – все більше у ЗМІ йдеться про героїв-військових. Зрозуміло – війна. Але, разом з військовослужбовцями ЗСУ, бійцями Нацгвардії та прикордонниками, рятувальники в найтяжчих умовах ведення бойових дій, ризикуючи власним життям, виконують свої обов’язки.
Свою справу рятувальники добре знають і виконують її сумлінно, з гідністю та відвагою. Недаремно, співробітники ДСНС України, які працюють на Луганщині – мають посвідчення учасників бойових дій. Багато хто з них майже щоденно ризикує життям. Це важка робота, але не для брутальних, а для сентиментальних чоловіків, які знайдуть слова і для попередження малечі, і для тих, хто у результаті пожежі, або іншого лиха втратив близьких, чи зазнав матеріальних збитків.
Сьогодні у підрозділах ДСНС Луганщини несуть службу 1400 працівників.
Мабуть важко в одній публікації розповісти про все чим живе сьогодні ДСНС Луганщини. Але відбулася колосальна зміна: завдання, які стоять перед службою пов’язані сьогодні не тільки з проблемами мирного часу, але і з завданнями військового характеру. Проте ніхто не знімає реагування на надзвичайні ситуації в разі їх виникнення. Окрім того – змінився кадровий склад: хапуги та труси – пішли, залишилися відважні та вперті.
Сватівська ніч
Незважаючи на свята та вихідні, щоденно, піротехнічні розрахунки, пожежні та весь особовий склад ДСНС, працюють для того, щоб унеможливити – запобігти надзвичайній ситуації. Більш того, оскільки людей не вистачає, чергують, як то кажуть – «через день на ремень».
Кожного дня на Луганщині виявляються вибухонебезпечні предмети - артилерійські снаряди, мінометні міни, гранати та інші небезпечні предмети. Рахунок йде на десятки та сотні щодня. Працюють піротехніки у Сватовому, у Станично-Луганському, Новоайдарському та інших районах.
На території області працюють 5 піротехнічних розрахунків в складі 6 груп з розмінування місцевості (2 штатні групи, та 4 групи з інших регіонів). З початку року було обстежено близько 526 га території області, виявлено, вилучено та знешкоджено 11794 вибухонебезпечних предметів, серед яких 2635 артилерійських снарядів, 35 реактивних снарядів, 848 мінометних мін, 1225 ручних гранат, 192 інженерних боєприпасів, 4169 підривників,1451 набоїв, 1239 інших небезпечних знахідок. Всього з початку АТО обстежено більше 2885 гектарів.
Найбільш масштабна подія, в ліквідації якої приймали участь піротехнічні підрозділи – вибух у місті Сватове 29 жовтня 2015 року. На місці колишніх складів ракетно-артилерійського озброєння ведуться щоденні роботи. Вже пройшло 10 місяців, але й досі тут знаходять уламки мін та снарядів. Кожен день до розмінування залучається близько трьох десятків чоловік та 10-12 одиниць спецтехніки.
Помічник начальника зміни з питань оперативного реагування, підполковник Вадим Бойко згадав про свої враження тих страшних подій: «Під час тієї жахливої ночі головне було евакуювати людей та координувати зусилля пожежних. Тому що снаряди летіли хаотично, і пожежа могла виникнути будь-де. Розліт снарядів був від півтора до 25 кілометрів».
Під прицілом ворога
На жаль, не полишають Луганщину і пожежі. З початку 2016 року пожежно-рятувальними підрозділами ДСНС здійснено близько 900 виїздів на пожежі та загорання. Врятовано 49 людей, серед яких 2 дитини та 87 будівель. В наслідок виникнення пожеж загинуло 30 людей та 13 травмовано. За статистикою, з початку року на території Луганської області виникло вже 428 пожеж у екосистемі, загальною площею 480 гектарів. Горить не тільки суха трава, або сміття, а й житлові будинки, господарство, та ліс.
Зрозуміло, що найчастіше такі пожежі виникають на лінії зіткнення, під час обстрілів з ворожої сторони. І тоді рятувальники виїжджають на пожежу у буквальному сенсі слова на лінію вогню.
Саме так у липні цього року тушили пожежу у Малинівському лісництві (Станично-Луганський район) та пожежу біля лісового масиву в районі с. Лопаскине, Новоайдарського району.
Начальник оперативно-координаційного центру, підполковник служби цивільного захисту Віктор Нетяга наголошує, що важливе значення для ліквідації пожеж має координація, коли одночасно декілька пожеж. У якості приклада він навів масштабні пожежі у Кремінському та Станично-Луганському районах, коли горіло близько 300 гектарів лісу, а окрім того, загорівся ліс у селище Лопаскіне та у Трьохізбенському лісництві.
…У ніч на 18 серпня було здійснено обстріл Станиці-Луганської. Як наслідок, загорілася покинута будівля, вогонь від якої миттєво перекинувся на сусіднє жиле помешкання. Громадяни похилого віку, які проживали у будівлі, вчасно сховалися у підвалі, тому не постраждали. Вогнем майже повністю було знищено нежитловий будинок, пошкоджено господарчу споруду. В той самий час, в результаті обстрілу, було пошкоджено частину навісів на контрольному пункті в'їзду-виїзду " Станиця Луганська" та намет служби ДСНС.
…Ніч з 30 на 31 серпня цього року місто Щастя зазнало важкого обстрілів. Як наслідок обстрілів міста з території «ЛНР», загорівся житловий будинок, вогонь від якої миттєво перекинувся на сусідню прибудову. На пожежу виїжджав черговий караул Державної пожежно-рятувальної частини № 32. В той самий час, в результаті обстрілу, було пошкоджено інших два будинку, храм Святої Єкатерини та господарські будівлі Державної пожежно-рятувальної частини № 32 ГУ ДСНС України у Луганській області.
Діти війни
Рятувальники завжди системно працювали з усією громадськістю, проте головна увага – дітям. Отже, наприклад, треба було бачити очі малечі у Кремінній, коли на святкування Дня Незалежності України на головній площі міста проходила громадська акція «Запобігти! Врятувати! Допомогти!». Рятувальники Кремінського міськрайонного відділу ГУ ДСНС України у Луганській області показали присутнім новий пожежний автомобіль, який, до речі, напередодні був переданий від ДСНС України. Кожна дитина мріє хоча б раз у житті побути справжній героєм. Чому б ні? Отже, герой-рятувальник саме те!
Аналогічний захід, разом з представниками Червоного Хреста, було проведено і у Сєвєродонецьку. Дітлахам сподобалось і надягати костюми, в яких працюють пожежні і «попрацювати» з пожежним стволом.
На жаль, сьогоднішні діти – це діти війни. Часто-густо вони можуть потрапити у небезпеку. Головне управління ДСНС України у Луганській області завжди закликає всіх громадян дотримуватись правил безпеки під час виявлення вибухонебезпечних предметів. Проте зі школярами рятувальники працюють ретельніше.
Напередодні нового навчального року місцеві співробітники ГУ ДСНС України спільно з представниками влади, перевірили всі навчальні заклади перевірили укомплектованість вогнегасниками, оглянули їх технічних стан та нагадали правила користування ними, обстежили технічний стан електромережі та стан утримання шляхів евакуації, протипожежного водопостачання… Крім перевірок, рятувальники проводили інструктажі для педагогів щодо дій у разі виникнення надзвичайних ситуацій.
З метою попередження про вибухонебезпечні та підозрілі предмети рятувальники приходили до школярів у Рубіжному, Лисичанську, Сєвєродонецьку та інших населених пунктах.
Завжди розповідь була наочною: для дітей підготували знешкоджені зразки справжніх вибухонебезпечних предметів, вилучених після ведення бойових дій поблизу їх рідних міст, школярі мали можливість роздивитися ближче та потримати їх у руках.
І, як завжди, рятувальники нагадували: такі предмети не можна розбирати, кидати, необхідно повідомити про небезпечну знахідку до служби порятунку «101».
На думку педагогів, подібні уроки безпеки вкрай необхідні і корисні для дітей і дорослих. Окрім того, кожна дитина отримала яскраві листівки і понесе їх додому, де покаже дорослим.
Тут, на Луганщині у багатьох місцях можна побачити наочну агітацію - інформаційні плакати з правилами поводження з вибухонебезпечними предметами, а також поведінки при обстрілах.
«Профілактика – допомагає», - так вважають у ДСНС України. Отже, бесіди з населенням про безпеку і перевірка стану опалення мешканців приватних будинків, відвідування престарілих одиноких громадян та багатодітних сімей – добра та корисна традиція.
Київ і обласна влада допомагають
За словами очільника ГУ ДСНС України у Луганській області Ігора Савельєва, і Київ, і керівництво Луганщини знають про проблеми та як можуть допомагають Луганським рятувальникам. Так, напередодні 25-й річниці Дня Незалежності України, підрозділам ДСНС Луганської області передали дві нові пожежні машини. Для цього на Луганщину завітав перший заступник Голови Державної служби України з надзвичайних ситуацій Олег Мельчуцький.
Автомобілі надійшли до Рубіжанського управління та Кремінського міськрайвідділу ДСНС.
«Голова Державної служби України з надзвичайних ситуацій Микола Чечоткін та керівник обласної військово-цивільної адміністрації Юрій Гарбуз знають про наші проблеми та допомагають. Ми сподіваємося, що нові машини - не останні надходження нової техніки, очкуємо ще 7 машин. У керівництва ДСНС Донецький та Луганський гарнізони у пріоритеті тому, що там розуміють у яких умовах нам доводиться працювати», - говорить Ігор Савельєв.
Головному управлінню ДСНС України в Луганській області, за згодою керівництва Луганської ОВЦА до кінця поточного року виділена субвенція. За рахунок цих коштів вирішено питання щодо придбання критично важливої техніки і спорядження, таких як: автопідйомник 30-50 м, пожежні рукави, стволи пожежні “Protek” чи “Turbokador-500”, комплекти гідро інструмента типу “HOLMATRO” та інше обладнання.
З метою оперативного реагування на надзвичайні ситуації, які можуть виникнути внаслідок відключень від електроенергії об’єктів життєзабезпечення Луганської області в осіннє-зимовий період, на сьогодні в підрозділі ДСНС Луганської області придбано 8 стаціонарних генераторів високої потужності. Органами влади районів області придбано близько 160 генераторів для об’єктів життєзабезпечення.
Під час урочистостей на День Незалежності відбулось нагородження кращих працівників почесними грамотами і відзнаками - «За відвагу в надзвичайній ситуації». Трьом працівникам Луганського гарнізону були присвоєні чергові спеціальні звання.
Покликав Москаль
Про те, як відбувалося становлення Головного управління ДСНС України у Луганській області згадує очільник Ігор Савельєв.
«Рівно два роки тому, у серпні 2014 року мене запросив тодішній керівник Луганщини Геннадій Москаль. На той час я вже був на пенсії та мешкав у Одесі. З Москалем я працював на Луганщині. Саме тоді відбувся і Алчевськ, і вибух газу у Луганську біля пам’ятника Трудівнику Луганщини на вулиці Радянській.
Отже, Москаль знав мене особисто, знав як я працюю. Єдине, що спитав мене Москаль чи маю я, як пенсіонер, право носіння військової форми. Ну, він також генерал у відставці, також має носити форму… З урахуванням того, що більшість служби залишилася у Луганську, починали з нуля. Так і створювали Головне управління. Все відбувалося з того, що зібрали людей з різних міст України. Всі, хто повірив мені особисто, досі працюють.
Окрім того, допоміг Голова Державної служби України з надзвичайних ситуацій Микола Чечоткін. Раніше ми читали тільки у підручниках про масову евакуацію людей, про доставку гуманітарних грузів. Були таки ситуації, що місцеві підприємці надавали техніку, але водії відмовлялися їхати у сіру зону, на лінію вогню. Тоді за кермо сідали рятувальники – офіцери і сержанти.
Губернатор Москаль завжди був попереду. І люди, коли бачили Москаля у генеральській формі переставали боятися. Заїжджали до сірої зони, там не нікого не було – наприклад, село Катеринівка. Недаремно говорять, що якби не Москаль, Україна б загубила Луганщину.
Немає жодного населення пункту, де не були б рятувальники. І з нами був Москаль. Але іноді бувало і так, що ми не знали куди поїдемо сьогодні – встигали дізнатися в останню мить від губернатора. Нас намагалися декілька разів обстрілювати – так було у Новотошковці, Троїцькому».
«Тільки за першій рік війни ми розмінували 800 гектарів території, виявлено 22 тисячі вибуховонебезбечних предметів. Такого ніколи не було в історії. До війни ми розміновували близько 1000 предметів – наслідок Другої Світової, а тепер 22 тисячі. Тільки уявити собі», - говорить Ігор Савельєв.
За словами Ігора Савельєва, важливим іспитом стали події у Сватовому: «Я їхав на Київ, у Міністерство і коли я дізнався про Сватово, то відразу, за наказом голови ДСНС повернув машину. Це був суцільний жах, але ми змогли ліквідувати надзвичайну ситуацію. Тушили пожежі у бронежилетах».
«За останні два роки не було жодної відмови від наших співробітників - їхати на передову, тушити пожежу під обстрілами. Сьогодні у нас працюють люди з усіх районів Луганщини. Ті хто боялися – пішли. Залишилися ті, хто не ноє, ті, на кого можна розраховувати. Всі розуміють – треба перемога! І все роблять заради цього», - підсумовує Ігор Савельєв.
Святкування справжніх героїв
15 вересня у великій залі Будинку культури «Хіміків» ПрАТ «Сєвєродонецьке об’єднання Азот» відбулись урочисті заходи, присвячені Дню рятувальник. З професійним святом рятувальників завітали привітати заступник Луганської обласної військово-цивільної адміністрації Юрій Клименко, прокурор Луганської області Володимир Янко, начальник СБУ в Луганській області Олег Козловський, заступник начальника Головного управління національної поліції України в Луганській області В’ячеслав Чабан та інші керівники силових структур та територіальних органів виконавчої влади, а також ветерани і пенсіонери пожежної охорони та особовий склад Головного управління ДСНС України у Луганській області.
Розпочали урочисті заходи музичний колектив БК «Хіміків». Пролунав Гімн України. На сцену запросили Очільника Луганського гарнізону ДСНС Ігоря Савельєва. Тож перші слова пролунали від обласного рятувальника, який створив новий колектив, який з нуля власними зусиллями забезпечив роботу в той час, коли відбувалися бойові дії.
Не легко, не радісно звучали привітання, але з великою любов’ю та словами вдячністю до колективу звернувся Ігор Вікторович. Адже протягом двох років рятувальники, ризикуючи власним життям, служили українському народові, рятуючи їх від пожеж, надзвичайних ситуацій, заради їх безпеки та спокою в серцях. У своїх словах Ігор Савельєв звичайно ж висловив слова вдячності керівництву ДСНС України, обласній військово-цивільній адміністрації, які завжди надавали допомогу Головному управлінні.
Привітати рятувальників та вручити нагороди запросили на сцену заступника Луганської обласної військово-цивільної адміністрації Юрія Клименка. Він привітав іменинників свята з професійним днем та побажав миру, щастя, любові та добра у кожній родині та рідному Луганському краю. Від Луганської обласної військово-цивільної адміністрації, Голови ДСНС України рятувальників нагородили грамотами та відзнаками.
Церемонію нагородження передали начальнику ГУ ДСНС України у Луганській області Ігорю Савельєву. 37 рятувальників отримали грамоти, нагрудні відзнаки, серед яких трьом рятувальникам присвоїли чергові спеціальні звання.
Рятувальників зі святом привітали керівники обласних силових структур та Голова Луганського апеляційного суда. Передали подарунки та нагороди.
З музичною програмою привітали Центр туризму, краєзнавства та екскурсій учнівської молоді. Діти передали Ігорю Савельєву оберіг з молитвами рятівника. Продовжив музичне привітання заступник начальника ГУ ДСНС України у Луганській області полковник служби цивільного захисту Максим Мельник.
Святковий настрій для рятувальників подарував з своєю програмою ансамбль «Патруль» Головного управління національної поліції України в Луганській області.
***
Для кожного з нас ця проклята війна стала справжнім випробуванням. Хіба думали ми що це колись відбудеться з нами? Проте, чи варто зараз про це говорити? Може й не варто, але пам’ятати необхідно: щоб ніколи знову.
Сьогодні на Сході держави вирішується доля країни. Пліч-о-пліч разом з військовими стоять рятувальники, які оперативно реагують на різного роду надзвичайні ситуації та щодня допомагають нашим громадянам.
І щоб там не говорили, спільну мову українці знайдуть, аби не заважали. Мабуть, що останню крапку в цій війні поставлять не політики, а рятувальники. І ця крапка буде тоді, коли земля всього українського Донбасу звільниться від залишків смертоносних подарунків і ми почуємо відповідь: «Чисто! Безпечно!».
Володимир Лермонтов. Фото - Луганська обласна ВЦА, Головне управління ДСНС України у Луганській області та автора.