Новини Івано-Франківська та області

У Рубіжному говорили про необхідність прийняття Виборчого кодексу

Перспективи прийняття Виборчого кодексу та забезпечення відкритості Державного реєстру виборців обговорили учасники публічної дискусії, яка була проведена у м. Рубіжне  21 квітня з ініціативи Центру підтримки громадських ініціатив.

У дискусії взяли участь депутати місцевих рад Луганської області, помічники народних депутатів України, представники органів місцевого самоврядування ті відділів Реєстру виборців, експерти з виборчого законодавства, громадські та політичні діячи.

"Дуже важливо (розгляд реформ виборчого законодавств і прийняття виборчого кодексу – редакція.) саме зараз, тому що, ці зміни повинні бути прийняті за 1 рік до виборів. Якщо діло піде до виборів то у нас буде старе виборче законодавство, яке не відповідає не вимогам суспільства та політичних сил, не вимогам міжнародної спільноти", - розповів у своєму виступі Володимир Піньковський, експерт Центру підтримки громадських ініціатив.

Значну дискусію учасників заходу визвало питання відкритості даних реєстру виборців та можливість голосування осіб, які вже довгий час (більше року) мешкають в окремій територіальній громаді, але не можуть прийняти участь у місцевих виборах.(наприклад, тільки ВПО у Луганській області зареєстровано майже 270 тис. осіб, котрі  лишені право голосу під час місцевих виборів).

“Я вже більше 10 років мешкаю у м. Рубіжне, але прописана в іншому місті. В Рубіжному я працюю, плачу податки, але не можу прийняти участь у місцевих виборах”, - заявила одна з учасниць заходу.

“Я пропоную, щоб данні реєстру виборців були відкриті саме для мешканців тієї громади, де він зареєстрований, так як ця людина є власником власності на цій території, для інших, цей реєстр повинен бути закритим”, - заявив Сергій Нєскородєв, експерт з виборчого законодавства

Обговорювалось також питання діяльності політичних партій та ходу виборчих процесів. “У містах до 100 тис. населення потрібно взагалі прибрати поняття партії, так як виборці дуже часто голосують за бренд партії, а не за кандидата”, - таку пропозицію висловила Ядвіга Голенач, керівник відділу організаційної роботи та внутрішньої політики при Рубіжанській міській раді.

Відносно механізмів відзиву депутатів місцевих рад звучало наступне: “Зараз, набагато легше відізвати депутата, так як для запуску цього механізму потрібно зібрати 150 підписів.

Раніше ця процедура була набагато складніше”, - прокоментував Михайло Нечепорчук, керівник з ведення відділу  Державного реєстру виборців при Рубіжанській міській раді.

Інші питання та пропозиції, які звучали під час заходу: створення механізму щодо дізнання самим виборцем чи був його голос зараховано під час голосування; розширення можливостей персонального кабінету виборця; можливість голосування членів виборчих комісій саме на той дільниці де вони працюють під час виборів; застосування електронного механізмі голосування в Україні тощо.

Учасники заходу прийшли висновку, що виборче законодавство потребує  значних змін і для цього потрібно посилення співпраці між громадськими організаціями, політичними партіями та народними депутатами України. В кінці заходу значна кількість учасників висловили зацікавленість у підписанні Меморандум про співпрацю щодо створення умов для ефективного діалогу між представниками громадянського суспільства, народними депутатами України та представниками органів місцевого самоврядування задля втілення виборчої реформи в частині внесення якісних змін до законодавства, що регулює діяльність Державного реєстру виборців України, який розробив та запропонував підписати Центр підтримки громадських ініціатив.

Громадська організація “Центр підтримки громадських ініціатив” проводить по Україні серію публічних дискусій з представниками громадянського суспільства та експертами на тему вивчення напрацювань та доповнень до проекту Закону України “Про внесення змін до окремих законів України (щодо забезпечення відкритості Державного реєстру виборців та громадського контролю над ним)”
 


Читайте також