За електронними послугами — до публічної бібліотеки
Вільний доступ до інформації, зокрема, мережі Інтернет є однією з необхідних передумов розвитку сучасного суспільства. Проте, як свідчать останні дослідження, більш половини жителів України не мають можливості регулярно користуватися ресурсами всесвітнього простору. Більшість з них складають мешканці невеликих сіл та містечок, віддалених від великих міст і центрів. Зарадити такій ситуації спроможні публічні бібліотеки, у тому числі у сільській місцевості, які зможуть надавати своїм відвідувачам безкоштовний онлайн-доступ до широкого спектру електронних послуг, водночас здійснювати професійну консультативну допомогу.
За ініциативи Української бібліотечної асоціації (УБА) в межах програми «Бібліоміст» бібліотеки області стали активними провідниками проекту «Публічні бібліотеки – мости до електронного урядування». Ця ініціатива є частиною Національного плану дій у рамках програми «Партнерство “Відкритий уряд”», затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України.
За допомогою існуючих в бібліотеках ресурсів відтепер кожен бажаючий зможе подати запит чи скаргу в будь який орган державної влади, замовити квиток в будь-яке місце земної кулі, самостійно розрахувати пенсії і виплати на випадок безробіття, здійсніти комунальний платіж, поповнити рахунок мобільного телефону, здобути навички самостійного використання електронних сервісів та багато іншого.
Від рівня поінформованості населення залежить якісне просування нових електронних послуг. В цьому сенсі популяризація як навчання, так і власне електронних послуг і механізмів е-урядування залежить від тісної співпраці бібліотеки з представниками влади, громадським сектором, засобами масової інформації.
А розпочалась ця робота з проведення на базі як обласної, так і районних і сільських бібліотек ряду тренінгів для бібліотекарів, пенсіонерів, вчителів, безробітних, голов сільських рад Луганської області. До співпраці запрошено працівників бібліотек, представників депутатського корпусу, соціальних служб, які працюють для громади Луганщини і мають бажання надавати населенню електронні послуги за допомогою сучасних технологій.
Проведені інформаційні кампанії для населення, в рамках яких розробляються рекламні буклети, брошури та плакати. Крім того, заплановані "круглі столи" з представниками влади, дискусійні зустрічі у форматі «влада – бібліотека – громадські активісти».
Вперше за останні роки в рамках проекту "Публічні бібліотеки - мости до електронного урядування" пройшла серія тренінгів для голів сільських територіальних громад «Електронне урядування на допомогу місцевій громаді». У програмі тренінгу були розглянуті такі питання як е-уряд, е-управління, е-демократія, адміністративні е-послуги національного та регіонального рівнів. Окремо загострили увагу на проблемі організації електронної взаємодії адміністрації, громадських рад, бібліотек та громади та спробували знайти шляхи взаємовигідного співробітництва у цьому напрямі, адже тільки у співпраці можна знайти шляхи розв`язання проблеми створення нового формату регіону – Луганщини електронної.
Знання, отримані на тренінгах, як зазначили самі учасники, нададуть змогу по-новому, більш ефективно, будувати свою роботу. Це означає використовування інтерактивного спілкування з урядовими структурами, обговорення проектів нормативно-правових актів, спрямованих на подолання саме тих проблем, які є актуальними і для регіону, і для окремої місцевої громади, участь у прийнятті рішень місцевої влади кожного зацікавленого члена громади та отримання необхідних адміністративних послуг у новому, прогресивному, форматі.
Відтепер майже усі громади Луганської області, адже на тренінгах прийняв участь кожен п’ятий голова сільської територіальної громади, будуть не тільки знати, користуватись наявними національними і регіональними електронними послугами, що у свою чергу сприятиме відкритості та прозорості влади, спрощенню процедур та скороченню адміністративних витрат, економії часу, досягненню світових стандартів якості електронних державних послуг та зростанню рівня довіри до влади загалом. Крім того, учасники відзначили професійність тренерів та визнали, що раніше недооцінювали ресурси та можливості сучасних публічних бібліотек і крім отримання нових знань щодо електронних адміністративних послуг, голови рад налаштувалися на майбутню тісну співпрацю з бібліотеками свого району, міста та селища.
Цікавим підтвердженням застосування нових знань можна навести доволі показові приклади, а саме одним з учасників тренінгів для сільських голів області був Артемов Сергій Миколайович, голова села Денежнікове, що в Новоайдарському районі, яке вже давно має власний сайт і всі цікаві новини та обговорення про життя громади відбуваються саме тут. В Перевальському районі практика проведення скайп-зустрічей сільських громад з головою Перевальського району вже стала постійною та завдяки інформації на бібліотечних сайтах набула розголосу не тільки в Луганській області, але і в інших регіонах України.
Бібліотекарі-учасники тренінгів при підтримці відділів культури на місцях проводять започатковані міні – тренінги для держслужбовців працівників соціальної сфери (територіальні центри, відділи освіти та внутрішньої політики, центри соціальних служб, центри зайнятості населення тощо) щодо використання інструментів е-урядування і адміністративних та банківських сервісів. Такі тренінги вже впроваджені в Новоайдарському районі, м. Алчевську, Брянці та інших містах і районах області.
Після завершення дії проекту робота з впровадження е-урядування, е-послуг в обласній бібліотеці та в бібліотеках області не припиниться: бібліотекарі продовживатимуть надавати населенню послуги з доступу та опанування електронними адміністративними послугами. У бібліотеках мешканці області зможуть за допомогою електронних ресурсів вирішити свої побутові справи, реалізувати свої громадянські права, освоїти самостійне використання інструментів е-урядування та е-послуг.
Жанна Северинова, бібліотекар
Луганської ОУНБ ім. О. М. Горького,
тренер проекту «Публічні бібліотеки –
мости до електронного урядування».