Новини Івано-Франківська та області

Звільнення з роботи: чи можливо це здійснити через необхідність догляду за дитиною з інвалідністю?

Через повномасштабну агресію РФ, в Україні діє воєнний стан та загальна мобілізація. В цей період призову підлягають військовозобов'язані чоловіки від 18 до 60 років, які отримують повістки. Адвокат Станіслав Гіммельфарб на порталі b2bconsult розповів, чи може звільнитися зі служби військовий на підставі виховання дитини з інвалідністю віком до 18 років.

Експерт зазначив, що згідно з положеннями закону "Про військовий обов'язок та військову службу", одним із можливих підстав для звільнення військовослужбовців з військової служби з огляду на сімейні обставини є ситуація, коли військовослужбовець виховує дитину з інвалідністю, якій не виповнилося 18 років, за умови, що немає інших осіб, які можуть виконувати цю роль.

"Ця норма, завдяки своїй структурі, породжує безліч запитань стосовно її реалізації, а на ділі ускладнює можливість її використання до майже неможливого рівня", - зазначив Гіммельфарб.

За словами адвоката, цю умову можливо розбити на окремі пункти:

Адвокат зазначив, що не зрозуміло, яким чином можливо трактувати умову "виховання" дитини військовослужбовцем.

"Чи повинен бути наявний якийсь юридичний зв'язок між дитиною та військовослужбовцем? Чи мається на увазі виховання дитини внаслідок юридичного обов'язку чи це може бути будь-яка особа яка здійсню "виховання" дитини. Та й сам термін "виховання", не має чіткого юридичного визначення. Загально визнаним визначенням є що виховання це процес заохочення та підтримки фізичного, емоційного, соціального та інтелектуального розвитку дитини від народження до дорослості", - пояснив він.

Гіммельфарб зазначив, що законодавство, яке стосується "Мобілізаційної підготовки та мобілізації", чітко окреслює категорії осіб, які підпадають під його дію. До них належать "жінки і чоловіки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки та батьки-вихователі, які виховують дітей з інвалідністю віком до 18 років".

"Також не досить чітке формулювання. "Жінки та чоловіки" -- це батьки? Чи це подружжя, наприклад мати дитини та вітчим в родині яких виховується дитина інвалід віком до 18 років? Закон № 3633-IX від 11.04.2024, на жаль, навіть такого не чіткого формулювання не містить. Друга умова цієї підстави для звільнення взагалі унеможливлює її застосування", - сказав він.

Згідно з інформацією, наданою адвокатом, для того щоб виникла можливість для звільнення, необхідно, щоб один із батьків дитини був відсутній через смерть, позбавлення батьківських прав або ж у випадках, коли батько зазначений у свідоцтві про народження на основі свідчень матері, зокрема якщо мати є військовослужбовцем.

"Якщо дитина з інвалідністю має старших братів чи сестер або дітей вітчима чи мачухи, які проживали разом з нею на момент досягнення нею 18 років, то відповідальність за піклування та виховання (згідно зі ст. 249 Сімейного кодексу) покладається і на них. Важливо зазначити, що така відповідальність також поширюється на навчальні заклади, оскільки зазначена норма не обмежується лише фізичними особами, а може включати й юридичних осіб. Отже, коло осіб, які потенційно зобов'язані брати участь у вихованні дитини, є досить широким", - зауважив експерт.

Згідно з висловлюванням юриста, військовослужбовець, який подає рапорт з цієї причини, зобов'язаний надати підтвердження відсутності певного кола осіб. Оскільки чітке визначення цього кола відсутнє, можна з упевненістю прогнозувати, що буде відмовлено через ненадання "документів, що підтверджують відсутність інших осіб, які мають обов'язок виховувати дитину".

"Одним із можливих варіантів доказу може бути рішення суду, однак воно повинно встановлювати два важливі факти: по-перше, що військовослужбовець самостійно займається вихованням дитини, і по-друге, що немає інших осіб, які б несли відповідальність за її виховання. На мою думку, доведення другого факту є досить складним завданням", - підкреслив Гіммельфарб.

Раніше ми писали, які наслідки чекають військовозобов'язаних, які проігнорували повістку.

Читайте також