Новини Івано-Франківська та області

Шукати роботу та отримувати підтримку. У Франківську функціонує Ветеранський простір, який надає допомогу ветеранам і їхнім сім'ям.

У Івано-Франківську запрацював новий "Ветеранський простір", де ветерани російсько-української війни разом із своїми сім'ями матимуть можливість отримувати допомогу та ділитися своїм досвідом.

Іноземні донори профінансували реалізацію проєкту, мета якого полягає в створенні комфортного середовища для допомоги українським захисникам у поверненні до звичайного життя, повідомляє Репортер.

Проєкт "Підтримка ветеранів та їхніх родин" впроваджується в рамках Канадського фонду підтримки місцевих ініціатив (CFLI). CFLI - це програма, призначена для підтримки невеликих, але високоефективних проєктів у країнах, які мають право на міжнародну технічну допомогу від уряду Канади, в сферах, які узгоджуються з пріоритетними напрямами діяльності Міністерства закордонних справ Канади. Канадські партнери виділили на відкриття простору 50 тисяч канадських доларів. Проєкт втілили за співфінансування програми підтримки діяльності установи "Установа регіонального розвитку ІФ області" 30 тис грн.

Читайте: Витримав удар: 22-річний оборонець Денис Александрук проходить реабілітацію в рамках програми Face the Future (ФОТО)

До відкриття простору також приєдналися Генеральне консульство Республіки Польща у Львові, жіночий рух GUTA Bregenz з Австрії та благодійний фонд MoveUkraine.

Відкриття відбулось 16 грудня. У ньому взяли участь представники влади області, а також - міжнародні партнери.

У Центрі "Ветеран PRO" буде організовано підтримку та допомогу ветеранам у процесі їх адаптації після служби. Це ініціатива, що входить до всеукраїнської мережі центрів, які забезпечують державну підтримку ветеранам та їхнім родинам, - зазначила голова Івано-Франківської ОВА Світлана Онищук. - Вчинки наших військових дозволяють нам жити в рідній країні та сподіватися на краще майбутнє для наших дітей. Це тільки початок, адже вже з 2025 року ми плануємо модернізацію інших приміщень для ветеранів і їхніх сімей. Щодня до нас звертаються військовослужбовці та їхні родини з численними запитаннями.

У Ветеранському центрі буде забезпечено психологічну підтримку, допомогу у фізичному відновленні через заняття спортом, юридичні консультації та інші важливі послуги.

Цей простір повинен стати місцем, де ветерани, їхні родини, а також сім'ї загиблих і безвісти зниклих можуть отримати підтримку. Тут вони зможуть звертатися за допомогою, а ми, у свою чергу, будемо консультувати їх і направляти до спеціалістів, які можуть надати необхідну допомогу, - зазначає керівниця простору Любов Василів-Ганущак.

Однією з ключових тем, над якою планується працювати в цьому просторі, є працевлаштування ветеранів. Зокрема, у Ветеранському хабі організовуватимуть курси з цифрової грамотності, майстер-класи для здобуття нових навичок, ярмарки вакансій та консультації з питань грантових програм.

Ми обов'язково плануємо навчати ветеранів новим спеціальностям, щоб допомогти їм адаптуватися до ринку праці. Багато військовослужбовців, які повертаються додому, не зможуть повернутися до своїх попередніх професій, - зазначає Любов Василів-Ганущак. - Коли мій чоловік отримав поранення на фронті в 2016 році і повернувся до мирного життя, його мрія полягала в тому, щоб започаткувати власну справу. Якби тоді існувала програма підтримки, це значно спростило б процес. Тому я планую організовувати круглі столи спільно з Івано-Франківським обласним центром зайнятості та Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, а також проводити різноманітні тренінги та навчальні заходи для ветеранів. У рамках цих зустрічей учасники дізнаються про грантові можливості та отримають допомогу в підготовці заявок.

Чоловік Любові - Павло Василів - воював у 10 окремій гірсько-штурмовій бригаді, загинув на Донеччині у червні 2022. Тож жінка добре знає, які потреби у військових та їхніх рідних.

Щодо соціальної підтримки, плануємо створити ветеранські клуби за інтересами, - говорить керівниця хабу. - А у першу чергу я хочу знайти доброго юриста, бо у хлопців є дуже багато юридичних питань, з якими до нас уже зверталися. Тому потрібно, щоб ветерани могли звертатися з індивідуальними запитами.

Читайте: Пам'ять про загиблих військових у Франківську: чи справді вона заслуговує на більше уваги?

Крім того, Ветеранський хаб буде співпрацювати з громадськими організаціями, благодійними фондами, які працюють з ветеранами та військовими.

Ветеранський хаб також має на меті налагодження співпраці з усіма громадами Івано-Франківської області. У планах організувати щомісячні виїзди до громад Прикарпаття, а також співпрацювати з місцевими комунальними установами.

Ми прагнемо досягти кожного ветерана, але залишається питання, скільки часу нам потрібно для цього, - зазначає Любов Василів-Ганущак.

Щоб скористатися послугами Ветеранського хабу ветерану не обов'язково навіть мати УБД - підійде будь-який документ, який стосується бойових дій. Бо часто, щоб виробити посвідчення, потрібно багато часу, а підтримку в просторі будуть надавати одразу, як тільки виникне потреба.

Читайте: "Ніколи не дізнатися, як страшно". Надія Грабовецька вже два роки чекає на свого чоловіка, який зник безвісти під час війни.

Необхідно створювати такі простори по всій Україні, щоб ветерани могли отримувати підтримку в будь-який момент, - зазначає ветеран, майор 50-го полку Національної гвардії України Юрій Гапончук. - Існують ветерани, які до початку повномасштабної війни вели звичайне цивільне життя і зараз легше адаптуються. Проте є й такі, які більшу частину свого свідомого життя провели на службі. Для цих категорій людей надзвичайно важливо забезпечити належну підтримку.

Центр знаходиться в будівлі обласної військової адміністрації за адресою Грушевського, 21. Окрім зони обслуговування та конференц-залу, тут також передбачений дитячий куточок. Вхід до хабу адаптовано для людей з обмеженими можливостями.

Автор: Ольга Романська

Читайте також