Новини Івано-Франківська та області

Зеленський в Стамбулі: сподіватиметься не на зустріч з Путіним, а на нові обмеження для Росії.

У четвер в Туреччині наш Президент зустрінеться, в основному, з представниками Туреччини та Марко Рубіо, а для нас найважливіше — це не стільки увага російського президента, скільки американського.

Від учора ми разом з нашими європейськими партнерами, які щойно залишили Київ, очікуємо на відповідь з Кремля стосовно пропозиції Путіна про особисту зустріч у Стамбулі з Володимиром Зеленським. Наразі зрозуміло лише те, що про 30-денне припинення вогню ніхто навіть не думає. Українські експерти висловлюють скептицизм і вже діляться мемами, які ілюструють, як Зеленський марно чекає на російського лідера на березі Босфору. Фахівці вважають, що нам буде цілком комфортно, якщо цієї зустрічі не відбудеться. Найголовніше - щоб колективний Захід дотримався своїх зобов'язань і разом зі Сполученими Штатами запровадив новий пакет санкцій проти нашого супротивника. Ключовим моментом є саме "разом зі Штатами". Адже саме через них і триває це "змагання мирних ініціатив".

НЕ ТАК ЗАРАДИ ПУТІНА, ЯК ДЛЯ ТРАМПА

Отже, в четвер 15-го Володимир Зеленський будь-що - чекає у Стамбулі. Чи дочекається Путіна - аналітики здебільшого налаштовані скептично. "Базовий сценарій: 1. Припинення вогню не буде. 2. Зеленський приїде до Стамбула. 3. Путін не приїде, бо терміново "захворіє", - такий прогноз робить, зокрема, на своїй сторінці у Фейсбуці Валерій Пекар, громадський діяч, публіцист та підприємець.

Після заяви Зеленського російський диктатор висловив бажання відновити прямі переговори між Росією та Україною, але, попри обіцянки не висувати передумови, на основі проєктів "стамбульських протоколів 2022 року". В них, нагадаємо, йшлося, фактично, про капітуляцію України. Пропозицію про 30-денне перемир'я, починаючи від сьогодні, він відхилив.

Помічник президента Росії Юрій Ушаков заявив, що найближчим часом буде оголошено склад російської делегації для переговорів у Стамбулі. Він також згадав, що під час діалогу слід враховувати "попередні проєкти". Серед них — вимога щодо нейтрального статусу України, що передбачає відмову від вступу до НАТО та заборону на розміщення іноземних військових контингентів. Крім того, планується обмежити чисельність Збройних сил України до 85 тисяч військовослужбовців, а також зафіксувати в арсеналі лише 342 танки та 519 артилерійських систем. Радіус дії українських ракет не повинен перевищувати 40 км, аби російські війська могли діяти без ризику обстрілів, згідно з даними аналітиків Інституту вивчення війни (ISW). Проте ці вимоги вже не мають такої ваги, адже були висунуті в часи активних наступальних дій Росії, а зараз вона стикається з низкою поразок і труднощами у відновленні контролю над значними територіями на Півночі, в Харківській та Херсонській областях. Таким чином, аналітики вважають, що Кремль намагається затягнути процес переговорів і продовжити наступальні дії під прикриттям дипломатичних зусиль, як зазначає ISW.

Що Путін свідомо гальмує процес, впевнений і очільник МЗС Естонії Маргус Цахкна. "Єдиний, хто насправді прагне перемир'я - це Україна. Причому робить це цілком відкрито: з ініціативи президента Зеленського, а також за відчутної підтримки з боку США, включно з Трампом, і всієї Європи", - так висловився він, передала естонська громадська телерадіомовна компанія. Хай би Росія спочатку припинила бойові дії, а далі можна і мирні перемовини вести, заявив глава Федеральної канцелярії Німеччини Торстен Фрай, повідомляє Deutsche Welle, і закликав запровадити нові санкції проти Російської Федерації, якщо це буде необхідно. "Послідовність має бути такою: спочатку припинення вогню, а потім переговори - це те, що насправді диктує здоровий глузд", - сказав Фрай.

Згідно з інформацією Bloomberg, Путін продовжує маневрувати, і мирна ініціатива стикається з серйозними ризиками через численні невирішені питання та недовіру. Якщо мирні переговори не приведуть до припинення вогню, то Європа та США швидко відреагують, ймовірно, запровадивши нові санкції. Водночас коментарі Трампа і Зеленського в соціальних мережах не скасовують угоду, досягнуту європейськими лідерами, як зазначив редактор Bloomberg Алекс Вікхем, посилаючись на свої джерела у мережі Х. Таким чином, логічно, що The Guardian відзначає: Зеленський взяв на себе ініціативу, запропонувавши Путіну "стамбульську зустріч", чим створює додатковий тиск на Кремль.

Він навіть "змінив правила гри", запропонувавши зустріч на рівні лідерів держав, а не переговорних делегацій, зазначає політолог Максим Джигун. "Українська сторона успішно реалізувала цю ініціативу, запропонувавши умову, яка ставить Путіна в складну політичну ситуацію, - зазначає він. - Це свідчить про те, що росіяни знову блукають в пошуках відповіді, намагаючись уникнути конфлікту з Дональдом Трампом".

Експерт зазначає, що ідея про можливий візит російського диктатора до Стамбула виглядає абсолютно нереалістично. Жодних ознак того, що така подія може статися, немає, адже її здійснення означало б визнання легітимності української влади. Це суперечить заявам російських чиновників, які час від часу наголошують на "нелегітимності українського президента" та потребі в змінах у владі. "Виходить, що Путін, який готовий зустрічатися лише з такими лідерами, як Сі Цзіньпін або Дональд Трамп, і не вважає європейських лідерів рівноцінними партнерами, раптом погодився б на діалог зі своїм основним опонентом у боротьбі за геополітичні інтереси", – підкреслює Джигун. Віриться в це слабо.

Керівництво України усвідомлює, що зараз відбувається боротьба не за увагу президента Росії, а за прихильність американського лідера. "Цей президент, звиклий до шоу-бізнесового стилю в політиці, прагне швидких рішень і продовжує вперто вірити, що можна знайти спільну мову з росіянами та укласти мирну угоду", - зазначає політолог. - "Вже неодноразово, як під час особистих зустрічей, так і через міжнародних партнерів, ми намагалися пояснити Трампу, що це неможливо".

Відхиливши заклик з Білого дому "негайно зустрітися", Україна потрапила б у програшну позицію, бо не задовольнила забаганку Трампа. "Мені здається, Путін якраз і сподівався, що Зеленський відмовиться від переговорів у Стамбулі, пославшись на рішення РНБО, або, скажімо, на те, що припинення вогню 12 травня не відбулося", - говорить кандидат політичних наук, експерт-міжнародник Станіслав Желіховський. І потрапив би під критику Трампа, а Путін виглядав би голубом миру і мобілізував би навколо цього внутрішню аудиторію і партнерів з "вісі зла".

ХТО ІЗ КИМ СКРЕЩУЄ ШЛЯХИ 15 ТРАВНЯ

Желіховський висловлює значні сумніви щодо можливості проведення зустрічі 15 травня. Вона виглядає надто невигідною для Кремля, хоча зупинка війни для нього є необхідною. Економічна ситуація в країні залишає бажати кращого, а військовий потенціал уже не той, що раніше. Проте, за словами експерта, запас міцності ще дозволяє триматися щонайменше рік. "Путін, якщо вирішить зупинити війну, прагнутиме зробити це на умовах фактичної капітуляції України. Але виступати зі такими вимогами на переговорах у Стамбулі не видається доцільним, - зазначає він. - Це пов'язано з тим, що країна-приймач послідовно підтримує територіальну цілісність України та не має наміру визнавати Крим російським, тож було б дивно, якби вона спонукала до цього та погодилася на такі умови". Крім того, наші європейські партнери також не підтримують подібний розвиток подій.

Чисто теоретично можна уявити, що Путін приїде, і в результаті будуть запропоновані певні компромісні рішення, після чого розпочнеться робота технічних груп над підготовкою угоди. Однак, якщо цього не станеться, Зеленський може оголосити, що "я прийшов, а тебе немає", і просто зустрінеться з представниками Туреччини. "Можливо, також з американськими партнерами — адже держсекретар США Марко Рубіо буде на місці", — зазначає Желіховський. "І ми продовжимо зміцнювати співпрацю з західними союзниками". На його думку, в такому випадку слід очікувати більшої підтримки з боку США, адже ми вже уклали угоду щодо корисних копалин, що створює основу для тіснішої співпраці. Крім того, Європа та США одночасно введуть новий пакет санкцій, а найголовніше — можливості для зближення Росії з адміністрацією Трампа можуть зникнути.

Звичайно, Путін прагне уникнути втрат у цій ситуації, тому намагатиметься знайти вихід. "Можливо, в найближчі дні він вдасться до підступної провокації, або на території Росії звинуватить Україну, або ж спробує знову завдати удару, щоб змусити Зеленського скасувати зустріч через жертви", - зазначає пан Станіслав. "Таким чином, його мета - зірвати переговори, не відверто ігноруючи їх". Це дозволить йому, наприклад, зберегти підтримку союзників у БРІКС і зберегти вигляд, що він прагне миру понад усе.

"Якщо Путін не з'явиться 15 травня, нам буде дуже складно, адже війна триватиме. Проте на політичному та дипломатичному фронті ми зможемо досягти значних успіхів," - зазначив Желіховський. Максим Джигун вважає, що російська сторона намагатиметься уникнути чіткої відповіді на запрошення на зустріч, водночас відправивши до Стамбула групу переговорників нижчого рівня. "Вони говоритимуть: ось ми тут, а Україна нікого не надіслала, тож це не наша відповідальність за зрив," - зазначає він. "Маю підозру, що вони знову намагаються створити свою власну реальність." Інакше важко зрозуміти, чому помічник Путіна говорить про формування делегації для Стамбула, коли всі чекають на особисту присутність Путіна. Але якщо мета – обдурити інших, то підійдуть будь-які методи.

"Всі борються за лояльність Трампа, він лиш сидить як пан на подушках і оглядає, чи всі навколо дотримуються його вказівок", - пояснює Джигун. Та сторона, яка буде інформаційно активніше й успішніше себе проявляти, отримає винагороду у вигляді прихильності американського президента. "Сподіваюсь, це буде Україна. Гадаю, у нас зараз розраховують, що росіяни своєю відмовою створять кризу у відносинах зі США, особливо - на рівні президентів", - говорить експерт.

ВСЕ ПІДГОТОВЛЕНІ ДО САНКЦІЙ

Україна за підтримки європейських лідерів вкотре пробує домогтися від Дональда Трампа введення спільних санкцій щодо РФ.

"На самоті ЄС не зможе ввести ці санкції, адже їхня ефективність залишиться під питанням", - зазначає Максим Джигун. "Крім того, необхідно, щоб ці рішення були підтримані голосуванням, адже позиції представників Словаччини та Угорщини часто залежать від дзвінка з Москви". Станіслав Желіховський додає, що це може також стосуватися Вашингтона. "Якщо Дональд Трамп вимагатиме свою позицію, Роберт Фіцо та Віктор Орбан навряд чи ризикнуть зіпсувати стосунки з ним і підуть проти його вказівок". Якщо вдасться отримати підтримку американського президента, європейські лідери матимуть можливість переглянути свій підхід до Росії і завдати серйозного удару по її можливостям вести війну, вважає Джигун.

У Дональда Трампа не залишиться іншого виходу, крім як покарати Путіна, запровадивши додаткові санкції, переконаний Желіховський. "Зокрема, проти енергетичного сектору РФ, що дуже важливий для її економіки, - говорить політолог. - Ймовірно, до них приєднаються інші країни Заходу, як от Канада". І то будуть санкції, проти яких у Росії поки нема імунітету. Зрештою, лунало ж вже у Білому домі, що, мовляв, Джо Байден запроваджував такі собі половинчасті, слабенькі санкції, а от нова адміністрація здатна на справжні, драконівські.

Єгор Брайлян, експерт-міжнародник, кандидат історичних наук та доцент КАІ, вважає введення нових санкцій США щодо РФ цілком можливим. "Трамп продовжив режим санкцій, впроваджений за Байдена, ще на рік. І це добрий знак для України, - говорить він. - Але Штати не готові робити санкції більш точковими щодо російського ВПК, енергетики, ядерної сфери". Дональд Трамп справді розраховує, що Путін і Зеленський зможуть провести прямі переговори у Стамбулі. Тож хтозна, наскільки рішучим він буде далі. У Вашингтона є багато важелів впливу на Москву, починаючи з можливості впливати на ціни на нафту і завершуючи Росатомом, нагадує Брайлян. "Та навряд, наприклад, можна очікувати санкцій США проти Росатому, бо РФ досі є впливовим гравцем на ринку ядерних матеріалів, - пояснює він. - Є потреба у зміні самої філософії санкцій, що накладаються на фізичних та юридичних осіб з оточення Путіна". Що можна змінити? Перенаправити санкції з тих можновладців у Москві на лідерів у регіонах, які економічно грабує та експлуатує Москва. "І додати меседж: у вас під ногами - уся таблиця Менделеєва, яку хочуть отримати американці та європейці. Тому робімо Росію "федеральною знову", - пропонує експерт. - Це вплине на хід війни та посилить відцентрові тенденції у РФ".

Тетяна Негода з Києва.

Читайте також