Новини Івано-Франківська та області

Зеленський зробив компроміс щодо НАБУ, тиск на Україну зростає, США постачають зброю на суму $322 млн: новини дня.

Президент України передав до Верховної Ради законопроєкт, який має "збалансований" характер і містить положення про незалежність Національного антикорупційного бюро (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП). Цю ініціативу позитивно оцінили в НАБУ. У свою чергу, представники Європейської комісії також відзначили позитивні сигнали від українського лідера, проте висловили бажання впевнитися, що їхні зауваження були враховані.

Американські сенатори Шахін і Грем висловили своє занепокоєння щодо прийняття в Україні законодавства, яке підпорядковує НАБУ та САП генеральному прокурору.

Скандально відома прихильниця Трампа Марджорі Тейлор Грін використала нагоду, щоб розповсюдити нову порцію дезінформації, закликавши владу Вашингтона зупинити фінансування та постачання озброєння Україні.

У той же час Державний департамент США дав зелене світло на продаж нової партії зброї для України.

Усі ключові та захоплюючі події четверга, 24 липня, зібрані в дайджесті "Європейської правди".

Підписуйтеся і на наш Telegram-канал - так зручніше отримувати дайджести та іншу важливу і цікаву інформацію.

Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР), який підтримує Україну фінансовими та технічними ресурсами для стимулювання економічного зростання та впровадження реформ, висловив своє занепокоєння щодо ситуації, що склалася навколо Національного антикорупційного бюро (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП), поділяючи стурбованість своїх партнерів.

"Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) підтримує занепокоєння, яке висловили представники Європейського Союзу, посли держав "Групи семи" та міжнародні партнери стосовно ситуації навколо НАБУ та САП в Україні", - зазначено у їхній заяві.

У банку наголосили, що незалежність антикорупційних органів є ключовим компонентом верховенства права, та пообіцяли продовжувати співпрацю з українською владою з цього питання.

Вчора українські урядовці зустрілися із послами країн G7 щодо антикорупційної політики.

Прем'єр-міністерка Юлія Свириденко підкреслила, що український уряд має рішучий підхід до боротьби з корупцією, запроваджуючи політику нульової терпимості.

Вона підкреслила, що в той же день президент Володимир Зеленський прийняв рішення про внесення нового законопроєкту. За її словами, цей документ "не тільки усуне всі існуючі суперечності, але й зміцнить незалежність антикорупційної системи".

Посли держав "Групи семи" висловили підтримку заяві президента Зеленського щодо НАБУ та САП і запропонували свою допомогу.

Посли країн ЄС на зустрічі з віцепрем'єром з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Тарасом Качкою також обговорили питання антикорупційних органів.

"Повідомлено про початок комплексної роботи, ініційованої президентом для розв'язання питання НАБУ та САП - чіткого сигналу нашої сильної політичної волі підтримувати зусилля з боротьби з корупцією та формувати найвищі стандарти доброчесності", - написав у соцмережі Х Качка.

Додатково, він запевнив єврокомісарку з питань розширення Марту Кос, що Україна гарантує автономність НАБУ та САП.

Президент України Володимир Зеленський здійснив телефонний дзвінок до прем'єр-міністра Великої Британії Кіра Стармера, в ході якого повідомив про прогрес у розробці нового законопроєкту, спрямованого на зміцнення антикорупційної системи.

Крім того, під час телефонної бесіди з канцлером Німеччини Фрідріхом Мерцем Зеленський поділився своїми намірами щодо посилення антикорупційних структур.

Видання Financial Times пише, що у вівторок українському президенту телефонували президент Франції Емманюель Макрон і глава Європейської ради Антоніу Кошта, щоб переконати відмовитись від підписання закону № 12414.

Сьогодні ввечері з'явилася інформація про те, що президент України подав до Верховної Ради законодавчий проект, який містить положення щодо незалежності Національного антикорупційного бюро України та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.

"Текст є збалансованим. Найважливіше - це справжні інструменти, без будь-яких російських зв'язків, а також незалежність НАБУ та САП. Сьогодні законопроєкт буде поданий до Верховної Ради України", - зазначив президент у своєму Telegram-каналі напередодні його представлення в українському парламенті.

У Національному антикорупційному бюро повідомили, що взяли участь у підготовці законопроєкту 13533, який вніс Володимир Зеленський. У відомстві заявили, що цей документ відновить усі повноваження та гарантії незалежності двох антикорупційних органів.

Сьогодні Європейська Комісія висловила підтримку заяві президента України щодо НАБУ, проте прагне бути впевненими, що її коментарі будуть враховані.

Сенаторки Джин Шахін від Демократичної партії та Ліндсі Грем від Республіканської партії висловили свої побоювання щодо нещодавно ухваленого закону, який робить НАБУ і САП залежними від генпрокурора. Вони вважають, що це може загрожувати важливим досягненням у боротьбі з корупцією.

У спільному зверненні вони підкреслили, що з моменту Революції Гідності Україна домоглася істотних прогресів у протидії корупції.

"Ми стурбовані, що нещодавно ухвалений Верховною Радою та підписаний президентом Зеленським закон може поставити під загрозу значну частину досягнень, а також суперечить величезному бойовому духу українців та сподіванням як громадян України, так і міжнародної спільноти", - висловили думку Шахін та Грем.

Сенатори підкреслили, що одним із найчастіше висловлюваних аргументів проти продовження підтримки України є твердження про її нібито корупційні проблеми.

"Ми усвідомлюємо, що Україна продовжує робити кроки вперед у цьому напрямку, і закликаємо уряд уникати будь-яких дій, які можуть загрожувати цим досягненням," - зазначили Шахін та Грем.

Скандально відома американська конгресвумен Марджорі Тейлор Грін, яка славиться своєю підтримкою Дональда Трампа, захопленням теоріями змов та антиукраїнськими висловлюваннями, поширила неправдиву інформацію про причини протестів у Києві.

"У Києві спалахнули масові протести проти українського президента Зеленського, оскільки він є диктатором і відмовляється укласти мирну угоду та припинити війну. Молодці, українці! Згоніть його з посади!".

Також вона заявила, що Америка повинна припинити фінансування та постачання зброї.

Незважаючи на заклики скандальної конгресвумен Грін, Сполучені Штати продовжують надавати військову допомогу Україні.

Вчора ввечері стало відомо, що Державний департамент США схвалив продаж Україні двох пакетів військової допомоги, до яких увійдуть системи ППО HAWK Phase III та їх обслуговування ($172 млн), а також БМП Bradley та їх ремонт ($150 млн).

Цікаво, що голова Верховної Ради Руслан Стефанчук запросив спікера Палати представників США, Майка Джонсона, відвідати Київ.

В Естонії кажуть, що РФ переміщує системи радіоелектронної боротьби (РЕБ) ближче до кордонів НАТО.

Нещодавно Литва разом із 12 іншими країнами Європейського Союзу звернулася до Європейської комісії з проханням вжити заходів у відповідь на проблеми зі зв'язком Глобальної навігаційної супутникової системи (GNSS), які спостерігаються в країнах Спільноти.

У листі до Єврокомісії зазначається, що перебої з сигналами GNSS є не випадковими інцидентами, а систематичними, повторюваними і цілеспрямованими діями російського і білоруського режимів, спрямованими на порушення стабільного функціонування інфраструктури регіону, особливо зв'язку.

Згодом заступник міністра оборони Литви Кароліс Алекса заявив, що масштаб блокованих Росією сигналів GPS розширюється.

17 червня міністр оборони Польщі Владислав Косіняк-Камиш повідомив, що в його країні спостерігаються перебої в роботі GPS над Балтійським морем, що, на його думку, викликано діями Росії.

Міністр комунікацій та транспорту Литви Еугеніус Сабутіс підкреслив, що нестабільна робота GPS є особливо критичною для новачків у пілотуванні.

Тим часом в армії Литви обіцяють оснастити дронами кожен підрозділ.

Також у Литві звернули увагу на те, що білоруські спецслужби активізували свою діяльність серед діаспори.

А у Нідерландах повідомили, що кібератака на генпрокуратуру Нідерландів повʼязана з Росією.

Посли країн Європейського Союзу затвердили список порад щодо подальших кроків після закінчення тимчасового захисту для українців.

Понад 40 держав ОБСЄ вимагають розслідувати катування українських військовополонених.

Єврокомісія не змінюватиме узгоджену торговельну угоду з Україною попри тиск 5 держав ЄС. До речі, Молдова домовилась про розширення доступу на ринок ЄС.

Президент США Дональд Трамп висловив своє захоплення новообраним президентом Польщі Каролем Навроцьким.

6 серпня у Польщі відбудеться інавгурація новообраного президента Кароля Навроцького, за яким стоїть опозиційна партія "Право і справедливість".

Новий президент Польщі висловив думку, що нинішній прем'єр Дональд Туск є "найгіршим з 1989 року", і поки що не має наміру зустрічатися з ним.

В опозиційних колах нового президента розглядають як "знаряддя" для протистояння урядовій владі.

Розуміючи це, прем'єр-міністр Дональд Туск взявся за посилення команди після поразки проурядового кандидата Рафала Тшасковського на президентських виборах. Їхній кандидат програв, в тому числі, й через невиконання коаліцією своїх обіцянок.

Отже, 23 липня Туск офіційно представив оновлений склад Ради міністрів.

Від того, наскільки ефективно працюватиме новий уряд, залежить, чи зможе коаліція утримати свої позиції на наступних виборах у 2027 році.

Досліджуючи ключові зміни в польському уряді та можливості вирішення існуючих суперечок з Україною, зверніть увагу на статтю редактора "Європейської правди" Юрія Панченка. У матеріалі під назвою "Міністри помсти та контрнаступу: чому Дональд Туск оновлює уряд Польщі" ви знайдете детальний аналіз цих питань.

Росія направила запит на екстрадицію Владислава Плахотнюка, затриманого молдовського олігарха, з Греції, в той час як Молдова стверджує, що саме їй належить право на його видачу.

"Зважаючи на деякі попередні історичні дані, ми маємо інтуїтивне уявлення про мету цього запиту", - зазначив керівник поліції Молдови Віорел Чернеуцану.

Нагадаємо, що 22 липня в Греції був арештований олігарх, який намагався втекти, відомий раніше як "господар Молдови", Влад Плахотнюк, а також колишній депутат Костянтин Цуцу.

"Під час особистого огляду в аеропорту, а також під час обшуку за місцем проживання, було виявлено низку документів з різними особами. Деякі з них видані однією і тією ж країною, але містять різні особи, різні фотографії та різні дати/місяці/роки народження", - заявили в поліції Греції.

Грецькі органи влади повідомили Кишинів про велику кількість фальшивих документів, виданих різними країнами на ім'я Плахотнюка та його партнера Костянтина Цуцу, який також потрапив до рук правоохоронців.

Серед використаних імен Плахотнюка: Аль Шахін Ферейдун Шахін Яко, Міхай Антохе, Міхаїл Таушанов, Станіслав Кірсанов та Владімір Плахотнюк.

Президентка Молдови Мая Санду висловила думку, що арешт Плахотнюка є позитивною новиною, закликавши відповідні державні органи "забезпечити справедливість".

Нагадуємо, що в неділю, 20 липня, в Республіці Молдова стартувала офіційна передвиборча кампанія, а також процес висунення кандидатів у депутати парламенту. Менше ніж через два місяці, 28 вересня, в країні пройдуть парламентські вибори.

Коаліція проросійських політичних сил оголосила про проведення масштабних акцій протесту в Кишиневі.

Естонія запровадила безстрокові санкції проти режиму Лукашенка.

Невідомі особи транслювали порнографічний контент під час онлайн-засідання міської ради в Німеччині.

Читайте також