Таємничий куточок на межі України: особливості хутора Перкалаба (фото) - Українська газета Час

Особливість цього хутора полягає в тому, що хоча його частина географічно знаходиться в Івано-Франківській області, адміністративно він підпорядкований Чернівецькій. Це єдиний подібний випадок в регіоні.
В українських Карпатах, на краю Чернівецької області, поблизу кордону з Румунією, є унікальний хутір Перкалаба, перші згадки про який датуються ще 1900 роком. Про це повідомляє "Главком" з посиланням на Національний природний парк "Черемоський".
"Перкалаба - таємничий куточок на межі Чернівецької області, що здобув славу завдяки "дикому" туризму", - зазначено в публікації.
Перкалаба не є ні селом, ні селищем; це хутір, що входить до складу віддаленого населеного пункту області — села Сарата. Назва цього місця походить від річки Перкалаб, яка згадується в документах ще з XVIII століття.
Особливість цього хутора полягає в тому, що хоча його частина географічно знаходиться в Івано-Франківській області, адміністративно він підпорядкований Чернівецькій. Це єдиний подібний випадок в регіоні..
Перші записані свідчення про Перкалабу як територію відносяться до 1900 року, коли тут існував лише мисливський будинок, оточений лісами, без жодних населених пунктів. Процес заселення хутора розпочався у 1940-50-х роках, коли радянська влада організувала лісозаготівельний пункт. Тут з'явилося чимало людей, і в результаті було зведено гуртожитки, магазин, їдальню, пекарню, а також навіть баню та радіоприймачі в кожній кімнаті.
Існує поширений міф про те, що в цьому місці було створено лісгосп для так званих "тунеядців" або дармоїдів. Проте насправді це була цілком функціональна структура, що займалася видобутком лісу. Згодом тут дійсно був організований табір для людей, яких радянська влада вважала "соціально небезпечними". Часто ці люди ставали жертвами репресій лише через свої переконання чи інакодумство.
Ще однією особливістю хутора є перкалабський хліб. У місцевій пекарні випікали хліб великої форми за особливою рецептурою. За переказами, його смак був настільки унікальним, що його купували навіть жителі з інших сіл.
"На сьогоднішній день інфраструктура в хуторі фактично відсутня, а кількість мешканців суттєво знизилася. Однак Перкалаба все ще втілює свій унікальний дух – дикий, історичний та неповторний", – підкреслюють у НПП "Черемоський".
Згідно з інформацією місцевих ЗМІ, у хуторі проживають деякі родини з дітьми, а до найближчої школи відстань становить 50 км через важкі для проїзду ділянки. Маршрут туди виявляється надзвичайно складним навіть для автомобілів підвищеної прохідності.
На сьогоднішній день, щоб відвідати це село, необхідно заздалегідь звернутися до прикордонної служби та отримати спеціальний дозвіл на в'їзд.