Новини Івано-Франківська та області

Як інклюзивність на робочих місцях перетворюється на нову норму - Depo.ua

З серпня 2023 року в Україні реалізується державна ініціатива, спрямована на підтримку формування інклюзивного робочого середовища, яка передбачає компенсацію витрат на організацію робочого місця для осіб з інвалідністю. Спочатку така фінансова допомога надавалася лише роботодавцям. Проте з березня 2025 року програма була розширена, включивши нові категорії отримувачів:

Протягом двох років реалізації програми компенсації понад 2000 роботодавців отримали фінансову підтримку для створення більше 2400 робочих місць, серед яких більше 200 призначені для осіб з І групою інвалідності. Найбільше вакансій для людей з інвалідністю відкрито в Київській, Черкаській, Івано-Франківській областях, а також у столиці.

Кількість отриманих компенсацій свідчить про те, що наявність інвалідності не є перепоною для роботи в наймі чи навіть започаткування власного підприємства. Яскравим прикладом є колишній морський піхотинець Федір Самбурський, який втратив ногу, зір і пальці руки на фронті, але зміг відкрити кав'ярню "Tytanovi" у Києві. Інший приклад — Руслан Стаценко, колишній штурмовик, який, після травми та проходження реабілітації, відновив виробництво бюветів для питної води у Харкові.

У Кропивницькому на підприємстві "Технополь", яке спеціалізується на виробництві та продажу сільськогосподарської техніки, працює слюсар на ім'я Олександр Сіріков. Через проблеми зі здоров'ям йому важко багато рухатися. Завдяки програмі компенсації для нього придбали стелаж для запчастин, зручний стіл для роботи в сидячому положенні, а також акумуляторні інструменти, які зменшують навантаження на руки. У "Технополі" зазначають, що процес отримання компенсації від держави зайняв лише тиждень.

Компенсацію можна отримати як за верстат, так і за комп'ютерне обладнання, яке використовуватиме співробітник з інвалідністю. Навіть якщо цей працівник не вимагатиме специфічних умов на робочому місці, може виникнути необхідність у створенні доступного середовища. Тому роботодавці можуть звернутися за державною підтримкою, коли потрібно буде встановити пандус або адаптувати санвузол для нового співробітника.

В середньому в Україні вартість одного облаштованого робочого місця для працівника з інвалідністю складає 78 тис. грн. Максимум, який компенсує держава, 120 тис. грн за робоче місце для працівників з І групою інвалідності, 80 тис. грн -- для осіб, які мають ІІ групу інвалідності.

Для того щоб отримати компенсацію, роботодавцю, фізичній особі-підприємцю або самозайнятій особі слід:

Оформити компенсацію можна також офлайн у регіональних центрах зайнятості. Детальніше про програму компенсацій за облаштування робочого місця людини з інвалідністю можна дізнатися за посиланням.

Читайте також