Запуск "Земельного банку" забезпечив державі близько 600 мільйонів гривень | UACRISIS.ORG

Шість місяців тому в Україні було введено в дію прозорий ринок суборенди державних сільськогосподарських земель, а також розпочалися перші онлайн-аукціони в рамках ініціативи Фонду державного майна України "Земельний банк". У зв'язку з досягненнями за цей період відбулася публічна звітно-дискусійна зустріч під назвою "Півріччя "Земельного банку": основні результати та плани на майбутнє".
Учасники події наголосили, що результати піврічної діяльності "Земельного банку" свідчать про ефективне впровадження прозорої системи оренди державних сільськогосподарських земель. Завдяки зусиллям проєкту, державні сільгоспземлі поступово виходять з тіні, стаючи доступними для всіх, хто прагне їх ефективно обробляти на конкурентних умовах. Відкриті аукціони суборенди вже зарекомендували себе як важливий інструмент для розвитку аграрного сектору та стабільного поповнення бюджету.
"Механізм онлайн-аукціонів для суборенди державних земель показав свою дієвість: завдяки високій конкуренції ціна за гектар значно зросла, а процедура стала максимально прозорою та доступною. Середня вартість суборенди землі на сьогодні складає 28,5 тисяч гривень з ПДВ за гектар, що свідчить про довіру ринку до цього механізму. Протягом півроку функціонування "Земельного банку" держава отримала вигоду в розмірі майже 600 мільйонів гривень — це реальний результат, який демонструє, що реформа виводить державні землі з тіні та забезпечує чесні й рівні умови для всіх учасників аграрного сектору", - зазначив Ігор Тимошенко, заступник Голови Фонду державного майна України.
В період з 1 жовтня 2024 року у системі "Прозорро. Продажі" проведено 506 онлайн-аукціонів суборенди державних сільськогосподарських земель загальною площею 35 235 гектарів у 17 областях України. За результатами 271 -- укладено договори суборенди на земельні ділянки площею 20 521 га.
Уже протягом перших шести місяців діяльності в системі Земельний банк зайняв провідну позицію за обсягом залучених фінансових ресурсів серед усіх організаторів земельних аукціонів на платформі Прозорро.Продажі, починаючи з осені 2021 року, - зазначив Голова Правління АТ "Прозорро.Продажі" Сергій Бут. - Сьогодні ми спостерігаємо за високим попитом на державні сільськогосподарські землі, а вартість суборенди після проведення аукціонів зросла майже в сім разів. В той час як середня ціна на земельних торгах подвоюється. Значна конкуренція та підвищення цін підтверджують, що завдяки онлайн-аукціонам держава ефективно управляє своїми землями, зберігаючи їх у власності та забезпечуючи надходження до державного бюджету.
Станом на 3 квітня в електронній системі "Прозорро.Продажі" доступні 394 земельні ділянки для суборенди загальною площею майже 12 тис. га. Серед наразі доступних ділянок є найбільший лот першого пулу "Земельного банку" -- ділянка площею 3969 гектарів у Кіровоградській області. Її стартова ціна становить 13,7 мільйона гривень, а повторний аукціон заплановано на 22 квітня. Найменша ділянка -- площею 0,03 гектар -- розташована на Закарпатті. Загалом з початку проєкту було оголошено 966 аукціонів у 18 областях України щодо земель площею 42 223 гектарів.
У середньому за лоти "Земельного банку" змагаються 8 учасників на торги. В результаті конкуренції вартість суборенди в середньому зростає майже в 7 разів. Найактивніше учасники змагалися за ділянки у Вінницькій області (в середньому 22 учасники на лот), Полтавській та Черкаській областях (в середньому 14 учасників на лот).
За пів року торгів надійшло 3 463 пропозиції -- здебільшого від малих і середніх фермерських господарств та аграрних підприємств. Це демонструє, що механізм суборенди державних земель працює, а попит на ці можливості залишається стабільно високим.
"72,8% переможців торгів "Земельного банку" -- малий та середній агробізнес. Ми бачимо, що різні учасники ринку довіряють цьому механізму, пропонують конкуренту вартість та готові працювати на результат. Серед наших суборендарів є ті, хто уклали понад 20 договорів суборенди, і вже активно засіває ці землі. Це передусім про довіру, стабільність і прагнення ефективно використовувати кожен гектар. Земля має працювати на державу -- і вона працює", -- відмітив генеральний директор ТОВ "Державний земельний банк" Ярослав Ярославський.
Серед українських регіонів лідером за середньою вартістю гектара виступає Івано-Франківська область, де ціна становить 47,5 тисяч гривень з урахуванням ПДВ. В той же час, найбільша вартість за гектар за результатами першого півріччя зафіксована на земельній ділянці площею 191 гектар в Черкаській області, де ціна досягає 56 тисяч гривень з ПДВ.
Дохід від оренди, що отримується від компанії "Земельний банк", розподіляється між державним та місцевим бюджетами в співвідношенні 90 до 10. Зокрема, 90% цих коштів ідуть до державного бюджету, а 10% — до місцевих бюджетів.
Зі слів заступниці Міністра аграрної політики та продовольства України Людмили Шемелинець, у державному бюджеті кошти йдуть на спеціальний фонд. За підсумками року до нього очікується надходження мільярду гривень, які планується розподілити на підтримку тваринництва і переробки.