Новини Івано-Франківська та області

В Україні планують відновити видобуток солі на одному з найдавніших родовищ, повідомляє Delo.ua.

Невдовзі на Долинському родовищі в Івано-Франківській області планують відновити видобуток солі, який був призупинений протягом багатьох років.

Як пише Delo.ua, про це повідомив міський голова Долинської територіальної громади Іван Дирів.

"Наше родовище солі є одним із найстаріших в Україні - тут видобували сіль ще з десятого століття. До середини 20 століття Долинський солевиварювальний комбінат був одним із найбільших підприємств міста", - зауважив він.

Дирів розповів, що нарешті, після десятиліть занепаду, є надія на повернення колишньої слави Долинській солі.

За словами міського голови, в даний час тривають заходи щодо відновлення процесу видобутку солі, зокрема здійснюється розробка проекту для Долинського родовища та оцінка його впливу на навколишнє середовище.

Для створення проектного рішення майбутнього заводу з виробництва солі залучено експертів з Державного науково-дослідного та проектного інституту основної хімії "НІОХІМ". Дирів упевнений, що їхній професіоналізм і компетенція забезпечать розробку сучасного, ефективного й екологічно чистого виробництва.

Мер міста зазначив, що спеціальний дозвіл на видобуток кам'яної солі (галіту) у 2023 році отримало харківське товариство з обмеженою відповідальністю "Планета комфорт".

"Голова цієї компанії підійшов до справи з великою серйозністю та увагою до деталей, що вселяє впевненість у перспективи Долинської солі. Його бачення та відданість проекту виступають головними чинниками у цьому процесі відновлення," - підкреслив Дирів.

Він додав, що відновлення видобутку солі в Долині - це не просто економічний проєкт та символ відродження, а також шанс для регіону знову зайняти своє гідне місце на мапі соледобувної промисловості України.

У квітні 2022 року, внаслідок масштабного вторгнення Російської Федерації, в Донеччині зупинило свою діяльність одне з найбільших підприємств з видобутку солі в Європі – "Артемсіль". Це підприємство знаходиться в Соледарі, який наразі перебуває під контролем російських військових.

Внаслідок цих змін Україна перейшла від статусу експортера солі до імпортера. Як повідомляло агентство "Інтерфакс-Україна", посилаючись на дані Державної служби статистики, у 2021 році частка імпортованої солі становила всього 0,02%, що відповідало обсягу 142,8 тисяч тонн на суму 12,9 мільйона доларів. У той же час українські виробники експортували 710 тисяч тонн солі на загальну суму 28,3 мільйона доларів.

Наступного року частка солі в імпорті зросла до 0,15%. На зовнішніх ринках Україна закупила 438,1 тис. тонн солі на 92,1 млн доларів. Своєю чергою експорт упав у натуральному вираженні вп'ятеро - до 142 тис. тонн, а виторг - ще більше, до 3,8 млн доларів.

У серпні 2022-го голова Закарпатської ОВА Віктор Микита заявив, що на території Буштинської громади області розпочалися роботи з налагоджування видобутку солі. Тоді він зазначав, що перші партії солі високої якості Закарпаття отримає через шість місяців. Як передбачалося, спочатку будуть добувати технічну сіль, а після планового розвитку інфраструктури підприємство розпочне постачання столової солі для населення.

Читайте також