Новини Івано-Франківська та області

У Києві знову відбувається протест проти законодавчого акту, що підриває автономію НАБУ та САП.

В Києві другий день поспіль проходить акція проти закону, який обмежує незалежність Національного антикорупційного бюро (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП).

За інформацією кореспондента агентства "Інтерфакс-Україна", станом на 20:00 на площі Івана Франка поруч із Київським національним театром імені Івана Франка зібралися близько 1,5 тисячі осіб, і натовп продовжує зростати. У порівнянні з аналогічним часом минулого дня, коли акція тільки починалася, сьогодні людей значно більше (вівторок розпочався з приблизно 500 учасників).

Серед учасників акції можна зустріти ветеранів, громадських діячів і публічних осіб.

У руках учасників акції можна побачити плакати з різними написами, які містять вимоги скасувати ухвалені законодавчі норми та висловлюють оцінки дій влади.

Люди вигукують: "Корупція вбиває!", "Не мовчи!" та "Ганьба!"

Станом на 22:20 на площі можна спостерігати, що кількість учасників акції перевищує попередній день щонайменше у півтора рази. Люди починають поступово розходитися, але продовжують вигукувати гасло: "Скасовуємо закон", а також час від часу виконують гімн України. Один з учасників мітингу піднявся з прапором України на ялинку біля Театру імені Франка, а кілька інших осіб влаштувалися на балконі театру.

На даний момент не зафіксовано жодних випадків порушення громадського порядку або провокацій.

Безпеку заходу охороняють кілька десятків правоохоронців, зокрема представники Поліції діалогу Головного управління Національної поліції в Києві. Додатково, на сусідніх вулицях розташовані автомобілі поліції.

За даними місцевих ЗМІ та відкритих джерел, відомо, що акції також плануються в ряді інших міст, зокрема: Харкові, Львові, Дніпрі, Одесі, Івано-Франківську, Запоріжжі, Чернівцях, Вінниці, Луцьку, Кривому Розі, Тернополі, Житомирі, Рівному, Полтаві, Хмельницькому, Чернігові та Кременчуці.

Аналогічна акція відбулася також у вівторок, 22 липня. У піковий момент на ній зібралися не менш як 2-2,5 тисячі людей. Крім того, у цей день акції пройшли у Львові, Дніпрі та Рівному.

У свою чергу, у Головному управлінні розвідки Міністерства оборони підкреслюють, що Російська Федерація, зокрема її спецслужби та пропагандистські структури, детально аналізують обстановку в Україні. Метою цього є використання протестів, пов’язаних із прийняттям закону №12414, для ослаблення здатності України протистояти повномасштабній військовій агресії.

Як повідомлялось, 22 липня Верховна Рада обмежила незалежність НАБУ та САП, прийнявши законопроект №12414. Зокрема, правками до проєкту закону генпрокурора наділено повноваженнями: бути фактичним керівником САП та передоручати повноваження прокурора САП іншим прокурорам; надавати НАБУ обов'язкові письмові вказівки й витребовувати матеріали будь-яких справ; передоручати витребувані справи будь-яким прокурорам; передоручати розслідування справ, які належать до підслідності НАБУ, іншим органам. Президент Володимир Зеленський підписав закон ввечері 22 липня.

Єврокомісарка з питань розширення Марта Кос висловила занепокоєння з приводу голосування Ради щодо цього законопроєкту, зазначивши, що це може бути "серйозним регресом". Вона також акцентувала увагу на тому, що принцип верховенства права залишається ключовим елементом у переговорах про вступ України до Європейського Союзу. Після зустрічі з прем'єр-міністеркою Юлією Свириденко та віцепрем'єром з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Тарасом Качкою, Кос підкреслила, що ЄС продовжить співпрацювати з Україною, щоб реалізувати необхідні реформи у сфері верховенства права та забезпечити поступ на шляху до європейської інтеграції.

Віцепрем'єр Качка під час бесіди з Косом запевнив, що програма реформ в Україні та зобов'язання щодо євроінтеграції залишаються абсолютно актуальними.

Європейський комісар з питань оборони та космосу Андріс Кубілюс, коментуючи події в Україні, заявив, що довіра між країною, що воює, та її керівництвом на війні важливіша за сучасну зброю - її важко побудувати та зберегти, але легко втратити через одну суттєву помилку керівництва.

23 липня під час бесіди з генеральним директором Директорату Європейської Комісії з питань політики сусідства та переговорів з розширенням Гертом Яном Копманом, віцепремʼєр Качка зазначив, що Україна готова вжити додаткові законодавчі кроки для досягнення відповідності з європейськими стандартами. Він також підкреслив значний інтерес України до прозорого вирішення питання, що стосується НАБУ та САП.

23 липня президент України Володимир Зеленський заявив, що запропонує Верховній Раді законопроєкт, який забезпечить силу системі правопорядку, і відсутність російського втручання в діяльність органів правопорядку. Також він додав, що було почуто те, що кажуть люди в "соціальних мережах, один одному, на вулицях".

Читайте також