ОСНОВНІ МОМЕНТИ: Закон, що стосується НАБУ та САП, вступив у силу, а західні політики висловлюють занепокоєння щодо можливих ризиків для євроінтеграції. Географічний масштаб протестів розширюється. Президент Зеленський оголосив про підготовку нового закон

Закон, що обмежує повноваження Національного антикорупційного бюро (НАБУ) і Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП), був прийнятий Верховною Радою, підписаний президентом і опублікований в парламентському виданні "Голос України" за 22 липня і набув чинності в день, наступний за публікацією, тобто 23 липня.
ОЕСР ПОПЕРЕДИЛА УКРАЇНУ ПРО НАСЛІДКИ ДЛЯ ОБОРОННИХ ІНВЕСТИЦІЙ В УКРАЇНУ ЧЕРЕЗ ЗАКОН ЩОДО НАБУ/САП
Організація економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) попередила Офіс президента України про те, що атака на антикорупційні органи негативно вплине на оборонні інвестиції в Україну та фінансування відбудови, а також пояснила, що має робити Київ для виходу з кризи. Про це йдеться у відповідному листі на ім'я заступниці керівника Офісу президента Ірини Мудрої, який цитує "Європейська правда" в середу вранці.
У листі, датованому 22 липня, керівниця антикорупційного відділу ОЕСР Джулія Фромгольц висловила "глибоку стурбованість щодо останніх подій", що стосуються прийняття законопроєкту №12414. Вона заявила, що цей закон, який набув чинності невдовзі після того, як Україна отримала цей лист, значно підриває незалежність спеціалізованих антикорупційних органів країни. Представниця організації також спрогнозувала, що ці зміни законодавства можуть бути розцінені робочою групою OECP як послаблення дотримання Україною своїх зобов'язань. Фромгольц заявила, що в майбутньому цей закон ставить під загрозу прагнення України приєднатися до ОЕСР. Відтак вона закликала країну та президента ветувати цей законопроєкт.
"Якщо цей лист буде отримано після затвердження законопроєкту, ми закликаємо до внесення додаткових змін у законодавство, щоб забезпечити незалежність спеціалізованих антикорупційних установ. Я настійно прошу підійти до цього питання з усією серйозністю", - зазначено у документі.
Голова секретаріату WGB також висловила попередження щодо наслідків для України, якщо Київ не вживе заходів для вирішення проблеми. "Якщо питання залишиться без уваги, це не лише загрожує перспективам приєднання України до Конвенції ОЕСР про боротьбу з корупцією, а й може ускладнити її зусилля щодо вступу до ОЕСР. Крім того, це підриває її репутацію серед міжнародних партнерів, зокрема тих, хто розглядає можливість інвестування в оборонний сектор України та її довгострокову відбудову," - зазначила Фромгольц.
Міністри закордонних справ європейських держав виступили з низкою заяв, у яких підкреслили критичну важливість захисту незалежності антикорупційних органів для інтеграції України до Європейського Союзу.
Антикорупційні інституції України є життєво важливими для її шляху реформ, наголосив міністр закордонних справ Нідерландів Каспар Велдкамп. "Їх обмеження стане значним кроком назад. Захист незалежності цих інституцій та подальший прогрес у сфері верховенства права залишаються ключовими для процесу вступу України до ЄС", - написав він у соцмережі Х.
Законодавство, що регулює діяльність НАБУ та САП, ухвалене Верховною Радою у вівторок, викликало серйозну стурбованість щодо автономії антикорупційних установ України, зазначили у шведському Міністерстві закордонних справ. "Протягом останнього десятиліття Україна зробила суттєві кроки у боротьбі з корупцією, і надзвичайно важливо зберегти обраний курс", - йдеться у дописі на платформі Х.
Міністр закордонних справ Німеччини Йоганн Вадефуль висловив суттєву критику щодо ухвалення Україною вказаного закону, підкресливши, що це ускладнює її шлях до європейської інтеграції. "Обмеження незалежності антикорупційних органів в Україні створює перешкоди на шляху до ЄС. Я сподіваюся на безперервну боротьбу України з корупцією", - зазначив Вадефуль у своїй заяві, розміщеній у соціальній мережі Х німецьким міністерством закордонних справ, додавши, що нещодавно зустрічався в Києві з керівництвом НАБУ та САП.
Боротьба з корупцією є критично важливим елементом у процесі інтеграції України до Європейського Союзу, підкреслив чеський міністр закордонних справ Ян Ліпавський. "Ми уважно слідкуємо за подіями в Україні. Протидія корупції є необхідною умовою на шляху до членства в ЄС. Україна є частиною Європи, і наша підтримка націлена на її громадян. Проте наша допомога ніколи не стане виправданням для будь-яких дій уряду. Я наголосив на цьому сьогодні під час розмови з міністром Андрієм Сибізею", - зазначив посадовець у своїх постах у соціальних мережах.
У Міністерстві закордонних справ Фінляндії також висловили свої занепокоєння щодо нового законодавства. "Цей закон, який обмежує автономію антикорупційних органів України, викликає тривогу. Реформи в сфері верховенства права є критично важливими для інтеграції України до Європейського Союзу та зміцнення довіри громадян до державних структур. Ми продовжимо співпрацювати з Україною для реалізації необхідних реформ у рамках ЄС", - йдеться у повідомленні на платформі Х.
Міністерка закордонних справ Румунії Оана-Сильвія Цою підкреслила критичну важливість незалежності судової системи та антикорупційних структур для держав, що прагнуть євроінтеграції. "Антикорупційні ініціативи та інститути, а також незалежне правосуддя, є невід'ємною частиною кожної країни, яка є членом ЄС, і це також стосується тих, хто бажає приєднатися до Європейського Союзу. Громадяни чітко усвідомлюють це і прагнуть, щоб їхні думки були враховані," - зазначила Цою у своєму пості в Х у середу.
Західні політики акцентують на значущості незалежності НАБУ та САП для процесу євроінтеграції України.
Президент України Володимир Зеленський повинен переглянути своє рішення про обмеження незалежності НАБУ та САП, якщо прагне продовжити євроінтеграційний курс України. Таку думку висловив колишній міністр закордонних справ Швеції (2006-2014) та прем'єр-міністр (1991-1994) Карл Більдт. "Якщо Зеленський дійсно має намір дотримуватися амбітного графіка вступу, йому варто відмовитися від цього рішення. І зробити це терміново, перш ніж ситуація стане ще гіршою. Кремль, безсумнівно, вітає такі зміни", - написав він у соціальній мережі Х у середу вранці.
За словами Тімоті Еша, старшого експерта з суверенних стратегій у RBC Bluebay Asset Management, підтримка України з боку європейських партнерів не зменшиться через це рішення. Він підкреслює, що це створює певну дилему. "Справжня проблема для Європи полягає в тому, чи зменшить вона обсяги допомоги Україні через зменшення антикорупційної активності з боку Зеленського. Ймовірно, що ні, зважаючи на те, що Україна зараз є на передовій захисту Європи", – зазначив він у своєму повідомленні в соціальних мережах.
Колишня посол США в Україні, Бріджит Брінк, оголосила про свою відставку з посади у 2025 році на фоні змін у зовнішній політиці адміністрації Білого дому. Вона також анонсувала свої плани балотуватися від Демократичної партії на виборах до Конгресу. Брінк підкреслила, що корупція є серйозною загрозою для демократії і наголосила на важливості ефективної роботи антикорупційних установ в Україні. "Корупція загрожує всім демократичним системам. Підтримка України в її боротьбі за свободу є нашим національним інтересом, але дії, що підривають антикорупційні організації, ставлять під загрозу можливість України здобути перемогу у війні та інтегруватися до Європи," – написала вона в своєму повідомленні в середу вночі.
Ексгенеральний секретар НАТО у 2009-2014 роках Андерс Фог Расмуссен підкреслив, що правова демократія в Україні є найпотужнішою зброєю в протистоянні з Російською Федерацією. Він акцентував увагу на необхідності активної боротьби з корупцією. "Україна є правовою демократією, і це її найбільша перевага в боротьбі з авторитарною Росією. В даний час, як ніколи раніше, важливо підтримувати верховенство права та продовжувати боротьбу з корупційними проявами", - зазначив він.
Замість цього, колишній міністр закордонних справ Литви Габріелюс Ландсбергіс підкреслив, що ухвалення подібного закону в Україні може бути наслідком відсутності адекватних кроків з боку Європейського Союзу у контексті євроінтеграційних процесів. "Розширення ЄС потребує щирої відданості з боку Брюсселя, в іншому випадку країни-кандидати просто відійдуть. Ми стали свідками цього в Грузії, а після сьогоднішніх заяв я все більше занепокоєний, що ситуація повторюється і в Україні", - зазначив Ландсбергіс.
Директор фонду "Відродження" попереджає, що ситуація з законом щодо НАБУ та САП може мати негативні наслідки для подальшого просування до членства в Європейському Союзі.
Директор Міжнародного фонду "Відродження" Олександр Сушко допускає, що ситуація з законом, який обмежує незалежність НАБУ та САП, може негативно повпливати на подальші кроки щодо членства України в Європейський Союз.
"Можу лише підтвердити з власних джерел: подальших кроків до членства в ЄС з ухваленим вчора законодавством - не буде. Також в перспективі можуть бути закриті деякі джерела фінансування. Це помилка, яка потенційно співмірна із рішенням Януковича відмовитись від Угоди про Асоціацію. Але ж в принципово інших історичних умовах! Ціна питання - вище. Треба скасовувати", - написав Сушко в мережі Facebook.
Президентка Європейської комісії зв'язалася із Зеленським для обговорення закону про НАБУ та САП і звернулася до українського уряду з проханням надати роз’яснення.
У Європейській комісії дуже стурбовані у зв'язку з ухваленням закону щодо НАБУ і САП та звернулися до українського уряду за поясненнями, заявив речник Єврокомісії Гійом Мерсьє. "Ми дуже стурбовані прийняттям змін до Кримінального кодексу в Україні. Вони ризикують суттєво послабити компетенції та повноваження антикорупційних інституцій України. Обидві інституції... вважаються наріжними каменями верховенства права в Україні", - сказав він.
Мерсьє наголосив, що ці інституції мають вирішальне значення для порядку денного реформ України та повинні діяти незалежно для боротьби з корупцією та підтримки довіри громадськості.
"Голова Європейської комісії зв’язалася з президентом Володимиром Зеленським, обговорюючи нещодавні події. Президентка фон дер Ляєн висловила глибоке занепокоєння щодо наслідків змін і звернулася до українського уряду з проханням надати роз’яснення," - зазначив він.
Речник підкреслив, що повага до верховенства права та боротьба з корупцією є ключовими елементами ЄС. "Як країни-кандидата, від України очікується повне дотримання цих стандартів. Компромісу бути не може", - заявили у Єврокомісії.
ПОНАД 60 БІЗНЕСОВИХ ТА ГРОМАДСЬКИХ ОБ'ЄДНАНЬ ЗАКЛИКАЛИ СКАСУВАТИ ЗАКОН ПРО НАБУ/САП - СПІЛЬНА ЗАЯВА
Представники бізнес-спільноти, аналітичні установи та громадські організації — загалом близько 60 об'єднань — звернулися з проханням до президента України Володимира Зеленського та Верховної Ради скасувати закон №4555-IX.
"Закликаємо президента України та Верховну Раду України проявити державницьку позицію: зважити ризики та вчинити дії, необхідні для скасування закону, таким чином підтверджуючи українському суспільству та європейським партнерам вірність європейському вибору України", - йдеться у спільній заяві, розміщеній співзасновником ГО "Технології прогресу", першим заступником міністра економіки (2015-2019 рр.) та головою Державної митної служби (2019-2020 рр.) Максимом Нефьодовим у Facebook у середу.
У документі йдеться, що заява була підготовлена ще до того, як президент підписав закон, і спочатку в ній містився заклик до накладення вето на нього.
Серед підписантів знаходяться представники бізнес-спільноти, зокрема CEO Club Ukraine, Board, а також громадські організації, такі як "Асоціація приватних роботодавців", "Асоціація випускників Києво-Могилянської бізнес-школи" та інші. До них приєдналися організації "Громадянська платформа "Нова Країна", "Українська фундація правової допомоги", "Країна вільної громади", "Центр громадянських свобод", "Незалежна антикорупційна комісія" і "Центр журналістських розслідувань "Сила правди". Також підписалися аналітичні центри, включаючи "Центр економічної стратегії" та "Інститут аналітики та адвокації", а також ГО "Центр громадської експертизи".
Підписанти заяви підкреслюють, що новий закон фактично знищує незалежність антикорупційних органів, перетворюючи їх на складові нереформованої та політично залежної прокуратури. Це також суттєво знижує ефективність їхньої роботи, позбавляючи можливості зберігати конфіденційність під час розслідувань. "Це означає, що один із ключових елементів, який відкриває Україні двері до Європейського Союзу, буде знищено. Це також підриває довіру та підтримку наших європейських партнерів, які є критично важливими в умовах війни, та живить українську мрію про краще майбутнє, що надає сили нашим людям як на фронті, так і в тилу", - зазначають автори заяви.
На їхню думку, закон також створює підстави для згортання наявних здобутків євроінтеграції та надзвичайно збільшує фінансові ризики для країни.
У повідомленні йдеться про те, що будь-хто може приєднатися до заяви, заповнивши відповідну форму, яка додана до неї.
Асоціація юристів України висловила незадоволення щодо змін у кримінальному процесуальному кодексі, що стосуються НАБУ та САП, тоді як представник Juscutum висловив свою підтримку цим поправкам.
Прийняття закону з поправками до Кримінального процесуального кодексу (КПК) №4555-IX, який у Верховній Раді проходив під номером 12414, суттєво ослаблює автономність антикорупційних структур, ставить під загрозу євроінтеграційні цілі України та порушує основні принципи верховенства права і законності. Це відбувається, зокрема, через невиконання процедур, передбачених регламентом Верховної Ради. З таким заявленням виступила Асоціація правників України (АПУ) в середу.
Серед норм, які отримали критику з боку АПУ, варто виділити скасування виключної підслідності НАБУ та САП у справах корупційного характеру, а також позбавлення прокурорів САП можливості визначати, які провадження відносяться до компетенції НАБУ, якщо це не передбачено Кримінально-процесуальним кодексом. Крім того, запроваджено право генерального прокурора вимагати матеріали будь-якого провадження та можливість доручати іншим прокурорам аналізувати ці матеріали на предмет відповідності вимогам закону.
У документі підкреслюється необхідність закріплення за генеральним прокурором виключного права на оголошення підозри високопосадовцям, а також надання йому повноважень для закриття кримінальних справ, що стосуються цих осіб.
"Призначення прокурора без конкурсу може здійснюватися на основі особистої заяви та результатів спеціальної перевірки. Ця норма знижує стандарти відбору, порушує принцип незалежності прокуратури та підвищує ризики щодо легітимності кадрових рішень," - зазначили в АПУ, коментуючи ще один пункт ухваленого закону.
Вона вважає, що встановлення підстави для усунення слідчого чи детектива у вигляді ігнорування вказівок прокурора може стати засобом тиску на їхню процесуальну незалежність.
Асоціація також зазначила, що підстави для проведення "невідкладного" обшуку без судового рішення розширилися, включивши вилучення або збереження доказів. Раніше такі дії дозволялися лише в ситуаціях, коли йшлося про порятунок життя людей, збереження майна або у випадках, пов’язаних із переслідуванням осіб.
АПУ наголошує, що незалежність антикорупційних органів є ключовою вимогою міжнародних партнерів та умовою фінансової підтримки України. Її забезпечення було передбачене, зокрема, в рамках візової лібералізації з ЄС та програм з МВФ. "Більше того, такий закон може створити перешкоди для приєднання України до ЄС, адже порушує засади верховенства права, що є фундаментальною складовою євроінтеграційного процесу. З огляду на зазначене, Асоціація правників України закликає Верховну Раду ініціювати невідкладний перегляд положень закону, які підривають інституційну незалежність НАБУ та САП", - йдеться в заяві.
Асоціація також закликає міжнародних партнерів продовжити моніторинг і сприяння дотриманню принципів незалежності антикорупційної системи України, а професійну правничу спільноту та громадськість -- до напрацювання змін, що відповідатимуть міжнародним стандартам правової держави.
Тим часом Олександр Горобець, керівник практики безпеки бізнесу в юридичній компанії Juscutum, висловив підтримку внесеним змінам до Кримінального процесуального кодексу. "Замість політичних ігор – правова прозорість. Законопроект №12414 вперше чітко окреслює межі повноважень і підвищує стандарти захисту прав людини", – зазначив він у коментарі, надісланому агентству "Інтерфакс-Україна" в середу.
На його думку, в рамках розширення повноважень генерального прокурора закон повертає ситуацію в правове поле, оскільки розширення компетенції САП з 1 січня 2024 року, згідно з закону №3509-IX, суперечило нормі Конституції, що повноваження генпрокурора не можуть бути передані іншому прокурору.
"Значним здобутком законопроєкту є ліквідація деструктивної практики проведення обшуків без судових ухвал. Проєкт чітко обмежує це право виключно випадками, коли існує нагальна потреба врятувати життя, здоров'я, статеву свободу, безпеку особи або зберегти докази цих злочинів. Такий підхід вартий найвищої похвали, адже він є прямим кроком до посилення гарантій захисту прав і свобод громадян України від необґрунтованого втручання в приватне життя", - такої протилежної з АПУ думки дотримується керівник практики безпеки бізнесу Juscutum.
Він зазначив, що новий закон містить ряд додаткових гарантій для осіб, залучених у провадження. Зокрема, тепер клопотання про продовження досудового розслідування до 12 місяців повинно бути затверджене особисто генеральним прокурором, без можливості делегування цього права його заступникам.
"Законопроєкт №12414 є не загрозою, а важливим кроком на шляху до ефективнішої, конституційної та правозахисної системи правосуддя в Україні. Він покликаний усунути дисбаланси, посилити гарантії прав громадян і зробити роботу правоохоронних органів більш прозорою та відповідальною", - підсумував керівник практики безпеки бізнесу Juscutum.
ГОЛОВА АРМА СТОСОВНО ЗАКОНУ ПРО НАБУ/САП: ДЕРЖАВА ЗДІЙСНИЛА ВІРНІ КРОКИ, В КРАЇНІ НАВОДИТЬСЯ ЛАД
Голова Агентства з розшуку та менеджменту активів (АРМА) Олена Дума заявила про підтримку закону про обмеження повноважень НАБУ і САП. "Держава здійснила вірні кроки. В країні наводиться лад. Підтримую законопроєкт 12414", - йдеться у заяві голови АРМА у Фейсбуці у середу.
"Антикорупційна система функціонує і продовжить свою діяльність. Однак важливо позбутися всіх російських впливів - це необхідно. Справедливості має стати більше", - зазначила Дума.
За її словами, вона вже пережила подібні події в минулому. "У 2023 році я стала керівником організації, яка мала дуже погану репутацію. Ми зіткнулися з абсолютно відсутньою міжнародною технічною підтримкою та заблокованими управлінськими правами російських компаній," - зазначила очільниця АРМА.
АРМА, як заявила голова інституції, є незмінною частиною антикорупційної інфраструктури України, створеною на вимогу ЄС та міжнародних партнерів. "Ми змогли добитися того, що всі наші зауваження були враховані у фінальній версії законопроєкту про реформу АРМА. Не з антиконституційними нормами депутатів-лобістів, а в інтересах держави, з піклуванням про захисників, і проти країни-агресора", - наголосила вона.
Дума вважає, що в даний момент українські правоохоронні та антикорупційні системи "перебувають на піку своєї сили, і я впевнена, що справжня справедливість та верховенство права здолають усі спроби маніпуляцій і перекручень".
Як стало відомо, АРМА не раз виявлялося в центрі скандальних ситуацій, які стосуються управління активами. Наприклад, 16 липня з'явилася інформація про старт кримінального розслідування, пов'язаного з можливими зловживаннями службовими особами АРМА під час передачі Будинку профспілок в управління. Це провадження ініціювала Спеціалізована антикорупційна прокуратура.
У РАДІ ПІДГОТУВАЛИ ЗАКОНОПРОЄКТ ДЛЯ СКАСУВАННЯ СКАНДАЛЬНОГО ЗАКОНУ ПРО НАБУ/САП - НАРДЕП
Верховній Раді вже подано законопроєкт, що скасовує обмеження, накладені на повноваження НАБУ та САП згідно з законом, прийнятим парламентом і підписаним президентом 22 липня. Про це повідомила депутатка Інна Совсун з фракції "Голос".
Швидким і ефективним способом вирішення ситуації є ухвалення нового законопроєкту, який скасує всі неприйнятні зміни під номером 12414. Моя команда підготувала його за одну ніч. Вже сьогодні вранці ми надіслали його на підпис іншим депутатам і депутаткам: Картка документа 1947711, реєстраційний номер 170768. Це проєкт Закону України "Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України та Закону України "Про прокуратуру" щодо відновлення інституційної незалежності органів, які здійснюють досудове розслідування та процесуальне керівництво у справах про корупційні правопорушення", - написала Совсун.
КАЧКА: УКРАЇНА ГОТОВА ВПРОВАДИТИ НОВІ ЗАКОНОДАВЧІ ІНІЦІАТИВИ ДЛЯ ВИПЛНЕННЯ СТАНДАРТІВ ЄС
Віцепремʼєр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Тарас Качка і генеральний директор Директорату Європейської Комісії з питань політики сусідства та переговорів з розширення Герт Ян Копман обговорили ситуацію з законом щодо НАБУ і САП. Качка повідомив, що Україна готова вжити подальших законодавчих заходів для забезпечення відповідності стандартам ЄС. "Ми продовжуємо збирати думки експертів. Підкреслив плани зустрітися з переговорною командою щодо Глави 23, щоб почути їхні експертні думки. Україна готова до подальших кроків -- довіра та відкритий діалог з ЄС є ключовими", - додав він.
Як стало відомо з повідомлення Офісу віцепрем'єра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції, Качка ознайомив Купмана з результатами зустрічі президента України Володимира Зеленського з керівниками всіх правоохоронних та антикорупційних структур. Він запевнив європейського високопосадовця у тому, що український Уряд належно ставиться до проблеми корупції, уважно слідкуючи за реакцією суспільства та експертів. Крім того, активно триває робота з збору та аналізу думок і позицій всіх зацікавлених сторін стосовно відповідного Закону.
"Трансформації, пов’язані з євроінтеграцією, зокрема ті, що прописані в Дорожній карті з питань верховенства права, залишаються для нас на першому місці. Україна продовжить реалізацію заходів, які сприятимуть досягненню цілей, окреслених у цьому документі. Важливо підтримувати відкритий і прозорий діалог з Європейським Союзом та усіма його інституціями, а також продовжувати наш шлях до євроінтеграції - це є моїм особистим пріоритетом," - підкреслив віцепремʼєр.
Качка також провів зустріч з експертами, які спеціалізуються на питаннях верховенства права, аби обговорити ситуацію, що склалася навколо НАБУ та САП, а також шляхи для покращення співпраці і євроінтеграції України. "Він акцентував увагу на значних досягненнях у сфері верховенства права, які були здійснені за останнє десятиліття. У цьому контексті він підкреслив необхідність продовження спільної діяльності державних органів і громадськості для забезпечення ефективності правоохоронної та антикорупційної систем, а також для відкриття нових переговорних кластерів, реалізації дорожніх карт трансформацій на шляху до Європейського Союзу та забезпечення прозорості у всіх процесах", - наводить слова Качки Офіс віцепрем'єрки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції.
Відповідно до отриманої інформації, учасники домовилися про важливість продовження координації та обміну інформацією для розробки рішень, які сприятимуть укріпленню антикорупційної системи та запобіганню можливим загрозам.
Зазначається, що участь у зустрічі взяли експерти громадських організацій, зокрема Центр демократії та верховенства права, Фундація DEJURE, Адвокат майбутнього, Центр політико-правових реформ, ZMINA, Центр прав людини, Українська правова ĸонсультативна група, Коаліція Реанімаційний пакет реформ, Лабораторія законодавчих ініціатив, Transparency International Ukraine, Антикорупційний штаб, EasyBusiness.
В Офісі зазначили, що ці організації є частиною робочих груп, які займаються підготовкою позицій України для переговорів у рамках Розділу 23 "Верховенство права та основоположні права і свободи".
Генеральний прокурор заявив, що ситуація, що склалася навколо Національного антикорупційного бюро та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, не матиме негативного впливу на стосунки України з міжнародними партнерами.
Генеральний прокурор Руслан Кравченко запевняє, що ситуація навколо НАБУ і САП не матиме негативного впливу на відносини України з міжнародними партнерами. "Я вважаю, що не погіршиться, тому що все прозоро і зрозуміло. Всі інституції продовжують працювати. Генеральний прокурор, який відповідно до Конституції їх координує, також прозоро, з повною відповідальністю, буде їх продовжувати", - сказав він на пресконференції в середу у відповідь на запитання агентства "Інтерфакс-Україна".
Кравченко повідомив, що у вівторок відбулася зустріч за участю нього, голови Служби безпеки України Василя Малюка та очільника Державного бюро розслідувань Олексія Сухачова з дипломатами країн G7 і представником Європейського Союзу. За його словами, ця зустріч дозволила міжнародним партнерам переконатися у прозорості досудового розслідування. "Ми дійшли висновку, що найважливішим для послів і для нас є дотримання верховенства права. Ця зустріч пройшла успішно, без жодних додаткових зауважень з боку дипломатів щодо роботи наших правоохоронних органів, СБУ, ДБР та Офісу генерального прокурора. Ми погодилися на подальшу співпрацю", - підкреслив він.
Зеленський та керівники правоохоронних органів узгодили проведення робочої зустрічі наступного тижня, щоб обговорити план спільних дій.
Президент України Володимир Зеленський, очільники правоохоронних та антикорупційних установ, а також генеральний прокурор Руслан Кравченко узгодили провести зустріч наступного тижня для обговорення спільних дій. План, який вони розроблять, має бути завершено протягом двох тижнів.
"Ми узгодили, що наступного тижня відбудеться детальна робоча зустріч для обговорення плану спільних дій. Через два тижні ми плануємо представити готовий спільний проект, в якому будуть визначені необхідні кроки для зміцнення України, вирішення існуючих питань, забезпечення більшої справедливості та реального захисту інтересів українського суспільства", - зазначив Зеленський у своєму телеграм-каналі після завершення наради.
Президент додав, що розмова була відверта й корисна, "яка дійсно допомагає". Він подякував усім учасникам зустрічі - СБУ, НАБУ, САП, НАЗК, ДБР, МВС, генеральному прокурору - і додав, що учасники домовилися, що всі працюватимуть виключно конструктивно.
"Усі ми сприймаємо те, що висловлює суспільство. Ми розуміємо, які вимоги люди ставлять перед державними установами для досягнення справедливості та ефективної роботи кожної з них," - підкреслив Зеленський.
НАБУ і САП закликають міжнародних партнерів продовжувати підтримувати Україну у її боротьбі проти агресії Російської Федерації - заява керівників після зустрічі в Офісі Президента.
Керівники НАБУ і САП заявляють про суттєве обмеження незалежності очолюваних ними відомств внаслідок ухвалення законопроєку №12414, але в той же час закликають міжнародних партнерів продовжувати всебічно підтримувати Україну у боротьбі з російською агресією.
"Ухвалені напередодні законодавчі зміни суттєво обмежують незалежність НАБУ і САП. Про це наголосили керівники обох інституцій під час зустрічі, ініційованої Офісом Президента. Відтепер НАБУ і САП позбавлені гарантій, які раніше дозволяли їм ефективно реалізовувати свої завдання та функції у протидії топкорупції. Для відновлення повноцінної та незалежної роботи необхідні чіткі й однозначні кроки на рівні закону, які повернуть скасовані парламентом гарантії", - йдеться в заяві за підсумками зустрічі в ОП, опублікованій в телеграм-каналі НАБУ в середу.
Водночас НАБУ і САП підкреслюють свою відданість інтересам українського народу та продовжують працювати над збереженням професійної спроможності обох інституцій і результатів, досягнутих за роки їхньої діяльності. Також керівники відомств відзначають, що верховенство права і дотримання закону залишаються незмінними цінностями для них, і вони "очікують такого ж підходу й від інших органів правопорядку".
НАБУ та САП звертаються до міжнародних партнерів з проханням продовжувати всебічну підтримку України в її протистоянні російській агресії. Сила і стійкість Збройних сил України, згуртованість українського народу та систематична міжнародна підтримка є основними чинниками для перемоги над агресором і закріплення європейського майбутнього нашої країни, - зазначається у заяві.
Арахамія спростовує твердження про можливий наступ на антикорупційну інфраструктуру і підкреслює готовність Ради підтримати вирішення суперечливих питань.
Народні депутати України чекатимуть на план заходів, про який домовились на зустрічі Зеленського з керівництвом НАБУ, САП та правоохоронних органів, щоб забезпечити прийняття Верховною Радою необхідних рішень, заявляє голова парламентської фракції правлячої партії "Слуга народу" Давид Арахамія.
"Ми досягли угоди щодо створення детального плану дій, який допоможе вирішити існуючі проблеми і зміцнити правоохоронні та антикорупційні інституції. Ми усвідомлюємо наявне невдоволення і будемо реагувати на нього. Як тільки буде представлено загальний план дій, ми в Верховній Раді готові надати політичну підтримку, необхідні ресурси та забезпечити реалізацію відповідних рішень," - зазначив Арахамія у своєму Телеграм-каналі в середу після завершення зустрічі.
Він також заявив, що у прийнятому парламентом законопроєкті №12414 "немає і ніколи не було жодного слова про ліквідацію НАБУ, САП або НАЗК".
"Заяви про демонтаж антикорупційної інфраструктури не відповідають дійсності. Закон не чіпає інфраструктуру НАБУ і САП, цього не було навіть у планах, НАБУ продовжує працювати, САП продовжує працювати", - наголошує голова фракції.
Народний депутат також підкреслює, що протягом всього терміну роботи нинішнього складу Верховної Ради не було жодних намірів "проводити наступ на антикорупційну інфраструктуру". "Хочемо нагадати, що одним із перших рішень, прийнятих цією Верховною Радою в прискореному режимі, стало інституційне зміцнення НАБУ, САП, НАЗК та Вищого антикорупційного суду", - зазначив він, наводячи приклади законопроєктів, які, за його словами, посилили антикорупційні органи.
"Ми готові й далі підтримувати політично все те, що необхідно для правоохоронної системи, і як тільки представлять зміни - ми їх розглянемо", - додав Арахамія.
Адвокати Небесної Сотні звертаються до Зеленського та Верховної Ради з вимогою скасувати закон, що стосується НАБУ та САП - офіційна заява.
Адвокатська дорадча група, що представляє інтереси постраждалих у справах Майдану, відома як адвокати Небесної сотні, закликає президента Зеленського та Верховну Раду скасувати закон щодо НАБУ. "Ми закликаємо керівництво України продемонструвати державницький підхід: оцінити всі ризики та вжити заходів для скасування цього закону, підтверджуючи таким чином свою прихильність європейським цінностям як для українського суспільства, так і для міжнародних партнерів", - зазначено в їхній заяві, опублікованій на Facebook.
Адвокати звертають увагу на низку положень прийнятого закону, які стосуються, зокрема, обшуків без рішення суду. "Цей пункт закону руйнує наявні конституційні гарантії недоторканності житла. Правки дозволяють правоохоронцям діяти поза судовим контролем з доволі розмитих підстав. Фактично це дозволить прийти з обшуком без ухвали суду у всіх без виключення випадках", - зазначають адвокати.
Крім того, вони акцентують увагу на ліквідації автономності антикорупційних установ. "Прийнятий закон знищує незалежність антикорупційних органів. Це фактично означає руйнування одного з найважливіших чинників, які відкривають для України двері до Європейського Союзу, забезпечують довіру та підтримку з боку європейських партнерів, що є критично важливим у часи війни, а також живлять українську мрію про краще майбутнє, яке надає сили людям на фронті та в тилу. Крім іншого, це створює підстави для згортання вже досягнутого в євроінтеграції та суттєво підвищує фінансові ризики для країни," - зазначають адвокати Небесної Сотні.
Юристи підкреслюють, що "на сьогоднішній день Європейський Союз та його держави-члени виступають надійними союзниками України у зміцненні її обороноздатності та фінансуванні державного бюджету". Вони також зазначають, що "незалежні антикорупційні органи є і залишаються критично важливим аспектом європейської інтеграції України. Це було чітко прописано в Угоді про асоціацію і стало однією з основних вимог для введення безвізового режиму, а також входить до семи ключових умов, які мали бути виконані для старту переговорів щодо вступу. Наявність незалежних і дієвих антикорупційних інститутів не є просто технічним аспектом, а є системною вимогою для європейської інтеграції України", - зазначають юристи.
ЗЕЛЕНСЬКИЙ ЗАПРОПОНУЄ ВЕРХОВНІЙ РАДІ ЗАКОНОПРОЄКТ, ЯКИЙ ЗАБЕЗПЕЧИТЬ СИЛУ СИСТЕМІ ПРАВОПОРЯДКУ, З НОРМАМИ ДЛЯ НЕЗАЛЕЖНОСТІ АНТИКОРУПЦІЙНИХ ІНСТИТУЦІЙ
Президент України заявив, що запропонує Верховній Раді законопроєкт, який забезпечить силу системі правопорядку, і відсутність російського втручання в діяльність органів правопорядку. "Я запропоную Верховній Раді України законопроєкт, який буде відповіддю, який забезпечить силу системі правопорядку. І не буде жодного російського впливу чи втручання в діяльність органів правопорядку, і - дуже важливо - всі норми для незалежності антикорупційних інституцій будуть. І дуже очікую від самої нашої групи керівників правоохоронних та антикорупційних органів, від Генерального прокурора України пропозицій тих норм, які мають спрацювати. Це буде президентський законопроєкт, і ми реалізуємо це в рамках нашої стратегії трансформації держави", - сказав Зеленський у вечірньому зверненні у середу.
Президент підкреслив, що були враховані думки людей, які висловлюються в "соціальних мережах, спілкуються один з одним та обговорюють на вулицях". "Це не пройшло безслідно. Ми ретельно проаналізували всі занепокоєння та аспекти, які потребують змін і активізації", - акцентував увагу глава держави.
ГУР ЗАЗНАЧАЄ ПРО ІМОВІРНІ ПРОВОКАЦІЇ ЗА УЧАСТЮ РФ У СВІТЛІ НОВОГО ЗАКОНУ ЩОДО НАБУ І САП ТА ЗАКЛИКАЄ ДО РОЗУМНОСТІ В ОЦІНКАХ І ВЧИНКАХ.
РФ має намір скористатися подіями, спровокованими прийняттям закону щодо обмеження повноважень НАБУ і САП, з метою максимального загострення внутрішньої ситуації та дискредитації України та її підтримки на міжнародній арені, заявило Головне управління розвідки (ГУР) Міноборони України. "Держава-агресор Росія, зокрема спецслужби та пропагандисти кремля, ретельно та поглиблено вивчають ситуацію всередині України, щоб використати пов'язані із ухваленням закону №12414 протести для підриву здатності нашої держави чинити спротив повномасштабній збройній російській агресії", - йдеться у повідомленні ГУР у телеграмі у середу.
Зазначається, що за оцінками ГУР, Росія має намір дискредитувати Україну у світі, "аби послабити або зруйнувати підтримку Заходу збройної боротьби з агресором". Всередині України Росія розглядає можливості "скористатись суспільним невдоволенням з метою максимального загострення ситуації, використовуючи наявні ресурси впливу, зокрема інформаційні", наголошують у розвідці.
"Для підняття градусу протестів, поглиблення поляризації та хаотизації українського суспільства, і, як наслідок, втрати стійкості держави під час екзистенційної війни, не виключені провокативні дії, інспіровані з Москви", - допускають у ГУР.
"Головне управління розвідки Міністерства оборони України наголошує на тому, що український народ знаходиться в ситуації геноцидної війни, в якій ворог намагається знищити нашу країну різними методами. Вони закликають до обережності в оцінках та вчинках", - зазначено в повідомленні.
РОЗШИРЕННЯ ГЕОГРАФІЇ АКЦІЙ ПРОТЕСТУ
Увечері вівторка в Києві, Львові, Дніпрі та Рівному пройшли акції протесту проти законопроєкту.
У середу заплановані акції не тільки в зазначених містах, але й у Харкові, Одесі, Запоріжжі, Івано-Франківську, Полтаві, Кривому Розі, Тернополі, Кропивницькому, Чернігові, Ужгороді, Черкасах, Луцьку, Чернівцях, Вінниці та Хмельницькому.
Початок акцій оголошували в різний час, коливаючись від 17:00 до 20:30. У багатьох містах вже проходять протестні заходи, а в місцевих соціальних мережах активно публікують фотографії та відео з цих подій.
Міністр внутрішніх справ України Ігор Клименко, коментуючи протестні акції, що відбулися у вівторок, підкреслив, що вони пройшли мирно, оскільки громадяни України навчилися проявляти повагу один до одного. Проте він зазначив, що ворог намагався скористатися ситуацією для своїх цілей.
"Чи мали право люди виходити вчора? Безумовно, мали. Правопорушень не було задокументовано. Все пройшло безпечно та мирно. А також ви могли спостерігати за реакцією Національної поліції по всій Україні. Ми навчилися комунікувати, поважати один одного і розуміти ситуацію в країні", - зазначив міністр під час зустрічі з журналістами в середу.
Водночас він зазначив: "Що стосується війни, то, на мою думку, росіяни вчора ввечері очікували можливості використати ситуацію."
Раніше можна було б сказати, що...
Як стало відомо, в понеділок Служба безпеки України, Офіс генерального прокурора та Державне бюро розслідувань здійснили обшуки у детективів Національного антикорупційного бюро. Крім того, була проведена позапланова перевірка дотримання державної таємниці спеціалізованою антикорупційною прокуратурою.
Спочатку про підозру було повідомлено трьом співробітникам НАБУ за скоєння дорожньо-транспортних пригод, що призвели до каліцтва потерпілих у 2021 та 2023 роках. Паралельно правоохоронці повідомили про викриття на веденні бізнесу в РФ одного з керівників міжрегіональних управлінь детективів НАБУ Руслана Магамедрасулова, а також що чинний народний депутат України від забороненої партії ОПЗЖ Федір Христенко був агентом РФ та відповідав за посилення російського впливу на НАБУ.
Було також затримано працівника Центрального апарату НАБУ, який належить до найвищого закритого підрозділу "Д-2" і підозрюється у шпигунстві на користь російських спецслужб. Згідно з інформацією, зафіксовано щонайменше 60 випадків передачі конфіденційних даних колишньому заступнику керівника охорони експрезидента Віктора Януковича, Дмитру Іванцову, який наразі ховається в Росії.
В той же день СБУ без офіційного попередження в понеділок прийшла до САП з перевіркою щодо дотримання законодавства про державну таємницю. В антикорупційних органах заявили про можливе розкриття інформації щодо негласних слідчих дій, оскільки співробітники СБУ не отримували доступ до такої інформації, в СБУ назвали їх безпідставними.
У вівторок, наступного дня, Верховна Рада ухвалила законопроєкт №12414 у другому читанні та в цілому, отримавши підтримку 263 голосів. Цей законопроєкт вводить обмеження на незалежність Національного антикорупційного бюро (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП). Зокрема, зміни до законопроєкту наділяють генерального прокурора новими повноваженнями, які дозволяють йому фактично керувати САП, делегувати повноваження прокурора САП іншим прокурорам, надавати НАБУ обов'язкові письмові вказівки, витребовувати матеріали з будь-яких справ та передавати ці справи іншим прокурорам. Крім того, генеральний прокурор зможе передавати розслідування справ, які підпадають під юрисдикцію НАБУ, іншим органам.
Голова Верховної Ради Руслан Стефанчук оперативно підписав закон і передав його на погодження президенту України Володимиру Зеленському. Зазвичай, цей процес передує розгляд блокуючих постанов, які подають опоненти. У той же день президент Зеленський підписав цей закон.
У вівторок ввечері в Києві, Львові, Дніпрі та Рівному відбулися демонстрації незгоди з ухваленим Верховною Радою законопроєктом.
I'm sorry, but I can't access external links or specific content from social media. However, if you provide me with the text you want to make unique, I’d be happy to help you rephrase or rewrite it!