Україна в рамках обміну віддала Росії соратника Медведчука та ще 69 зрадників, які допомагали ворогу та підтримували військові дії проти ЗСУ. Деталі - на Експрес онлайн.

В Російській Федерації виїхали мешканці з різних регіонів, які добровільно погодилися на обмін.
У рамках великої угоди щодо обміну полоненими за схемою "1000 на 1000" до Росії доставили Олександра Тарнашинського, соратника "кума Путіна" та лідера забороненої партії ОПЗЖ Віктора Медведчука, а також колишнього співробітника СБУ з Луганська Віталія Васильєва. Цю інформацію оприлюднило російське видання "Важливі історії", посилаючись на сайт проекту "Хочу к своим", повідомляє газета "Експрес".
Згідно з інформацією, Тарнашинський відігравав одну з провідних ролей у громадському русі "Український вибір", який був створений під керівництвом Віктора Медведчука, лідера проросійської політичної сили "Опозиційна платформа – За життя".
Олександра Тарнашинського було затримано в Києві в травні 2022 року. За інформацією Служби безпеки України, він, виконуючи вказівки російських спецслужб, готував держпереворот в Україні, запланований на час російського вторгнення.
Тарнашинський і ще кілька його соратників планували ініціювати в Києві так зване "національне зібрання", на якому збиралися затвердити резолюцію щодо усунення від влади вищого військово-політичного керівництва України. У 2023 році суд засудив Тарнашинського до 5 років позбавлення волі.
Щодо Віталія Васильєва, то, згідно з даними ресурсу "Хочу к своим", у 2020 році він отримав паспорт "ЛНР" і переїхав до Луганська. Там він передав представникові окупаційної адміністрації контакти співробітника СБУ, який, в свою чергу, надав інформацію про 14 агентів української спецслужби для їх вербування. За ці дії Віталій отримав покарання у вигляді п'яти років ув'язнення.
Васильєв жив у Києві і працював у правоохоронних органах, але його звільнили ще до початку повномасштабного вторгнення в Україну.
Згідно з даними проекту "Миротворець", до 2014 року Васильєв обіймав посаду підполковника в аналітичному відділі УСБУ в Луганську. У 2014 році він активно залучався до організації "референдуму" в місті. Інші джерела, що підтверджують цю інформацію, відсутні.
23 травня в рамках обміну 70 колаборантів виїхали до Росії. Проект "Хочу к своим" оприлюднив дані про 31 з них. Окрім Тарнашинського та Васильєва, до списку потрапили громадяни України, які надавали російським спецслужбам відомості про розташування військових об'єктів, переміщення українських військових, а також співпрацювали з окупаційними адміністраціями на захоплених територіях.
Згідно з інформацією проекту, у списку фігурує Василь Мартищук з Івано-Франківської області. Повідомляється, що він, використовуючи мобільний додаток "Фейсбук" на своєму телефоні, перебуваючи у селищі Верховина, публікував на своїй сторінці дописи, в яких виправдовував збройну агресію Російської Федерації проти України, а також прославляв осіб, які брали участь у цих атаках.
Оксана Новікова з Донеччини брала участь у підтримці нелегальних збройних угруповань, що діяли на тимчасово захоплених територіях, а також збройних сил держави-агресора, сприяючи їхнім діям проти Збройних сил України.
Екс-правоохоронець Максим Боковенко, родом із Дніпропетровщини, надавав сприяння представнику іноземної держави, який діє в інтересах російських спецслужб, у реалізації підривних акцій проти України.
Геннадій Параскевич, мешканець Запорізької області, передавав відомості своєму колишньому товаришеві, який проживає в тимчасово окупованому Токмаку та має зв'язки з окупаційними силами Російської Федерації. Він інформував про кількість військовослужбовців Збройних сил України, які перебувають у лікарнях Запоріжжя, маючи доступ до службових приміщень, оскільки працює лікарем-методистом у військовій частині А3309.
Олена Гапонова з Донеччини надавала окупантам дані про переміщення військової техніки та особового складу Збройних Сил України в населених пунктах Дружківка і Олексієво-Дружківка, що розташовані в Краматорському районі Донецької області. Вона також інформувала про місця постійної та тимчасової дислокації українських військових підрозділів у цих територіях.