Новини Івано-Франківська та області

У Космачі пройшла виставка коней, де вдалося зібрати близько 45 тисяч гривень на підтримку ЗСУ - Стиль життя | Експрес онлайн.

На сьогоднішній день середня вартість якісного гривастого починається з 35 тисяч гривень. Породисті особини можуть досягати ціни до 100 тисяч гривень.

До села приїхали господарі не лише з Івано-Франківської області, а й з Чернівецької. Зібрання відбулося у присілку Завоєли, неподалік від відомої туристичної пам'ятки — каменя Довбуша.

За словами співорганізатора події, художника Миколи Яцурака, ініціатором заходу став молодий господар з Космача Микола Вардзарук, який прагне відновити традиції конярства в українських селах. Він поділився своєю ідеєю в соціальних мережах. "Я сподівався, що зберуться максимум 10 господарів із кількома конями, – розповідає пан Яцурак. – Однак на "з'їзді" з'явилося більше 100 коней. Було б великою помилкою не використати цю можливість для збору коштів на підтримку військових. Нам вдалося зібрати 44 900 гривень для ЗСУ." Серед учасників були не лише традиційні гуцульські коні, а й ваговози, а також гібридні породи.

27-річний Микола Вардзарук ділиться спогадами про своїх дідусів і батька, які займалися вирощуванням коней. Ще коли він був малим і тільки вчився ходити, батько вже садив його в сідло. Зараз у Миколи є кінь на ім'я Лисий, представник гуцульської породи. Разом вони виконують безліч завдань на подвір'ї, а також допомагають сусідам у перевезенні сіна, дров, врожаю з городів, будівельних матеріалів та продуктів. За свої послуги він практично не бере грошей, оскільки вважає, що згодом ці люди будуть готові підтримати його в скрутну хвилину. "Крім того, в Карпатах молодята часто використовують коней для поїздки на весілля, а родини – для святкувань, везучи на них померлих в останню путь," – додає він.

Щоправда, утримувати в господарстві хоча б одного коня -- справа недешева. За словами пана Вардзарука, свого гривастого він тричі на день годує. На добу кінь з'їдає до п'яти-восьми кілограмів вівса, два оберемки сіна й випиває до 30 літрів води. Смаколиками і своєрідною винагородою за добру роботу для коня є цукерки, печиво, шматочки цукру. А ще біля тварини постійно мусить бути спеціальний лизунець, який потрібен для поповнення солі в організмі. Господар пояснює: коли гривастий працює і пітніє, то з потом виходить і сіль. Чоловік щодня вичісує тварину "жгреблом" -- металевою щіткою, підстригає хвіст, аби не бруднився, ретельно розчісує гриву. Раз на два-три місяці господар міняє коневі підкови й чистить копита. Каже: у Космачі є місцевий коваль, який майстерно виконує цю роботу. Підкувати гривастого нині коштує півтори тисячі гривень.

Добра упряж може коштувати від 800 до 1500 доларів. Що стосується воза та саней, їхня ціна в середньому коливається від 15 до 25 тисяч гривень. Якщо ж власник тварини користується верховою їздою, йому знадобляться додаткові аксесуари: вуздечки, віжки, шори та сідло. "На свята коням плетуть гриви та прикрашають голови китицями з червоних або синьо-жовтих вовняних ниток, — розповідає Микола Яцурак. — Китиці розташовують з обох боків вуздечки, а іноді одну — біля основи хвоста. В Карпатах та й не тільки вважається, що ці прикраси служать оберегами від злого ока".

Ціна на дорослих коней і кобил варіюється в залежності від їхнього віку, здоров'я та породи. В середньому, вартість якісного коня починається від 35 тисяч гривень, тоді як породисті особини можуть досягати ціни до 100 тисяч гривень! Організатори заходу планують після завершення війни провести великий фестиваль коней у Космачі, щоб вшанувати цих прекрасних тварин. Адже в гірських районах без них просто не обійтися.

Читайте також