У Карпатах була встановлена нова станція для спостереження за рівнями радіаційного фону.

Цю інформацію надає Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника, згідно з повідомленням Укрінформу.
"В рамках партнерства між Карпатським національним університетом імені Василя Стефаника та організацією SaveDnipro була встановлена станція для моніторингу рівня радіації на горі Піп Іван Чорногірський в Міжнародному науковому центрі 'Обсерваторія' нашого університету," - зазначається в повідомленні.
Image source: pnu.edu.ua
Згідно з даними університету, функціонування станції сприятиме забезпеченню відкритого доступу до екологічних даних про рівень радіації в гірській екосистемі Карпат. Це дозволить проводити моніторинг навколишнього середовища відповідно до принципів відкритої науки, а також створить освітні можливості для студентів і молодих дослідників, зацікавлених у контролі за екологічною ситуацією. Крім того, проект поліпшить інформування місцевих органів влади, туристичного сектору та жителів регіону про актуальний стан радіаційного фону.
Image source: pnu.edu.ua
"Цей проєкт становить значущий етап у створенні прозорої, відповідальної та міжнародно інтегрованої наукової спільноти в Україні", - стверджують представники університету.
Згідно з інформацією, астрономічна та метеорологічна станція, розташована на вершині гори Піп Іван у Карпатах, відома під неофіційною назвою Білий Слон, є найвищою будівлею в Україні, де постійно проживали та працювали люди (на висоті 2028 метрів над рівнем моря). Її діяльність тривала з 1938 по 1941 роки.
Роботи з реконструкції обсерваторії стартували в 2011 році за активної участі Прикарпатського та Варшавського університетів.
Нині в приміщенні колишньої обсерваторії діє Явірницьке пошуково-рятувальне відділення ДСНС в Івано-Франківській області.