Новини Івано-Франківська та області

У Черкасах провели акцію протесту проти будівництва на Замковому узвозі.

У Черкасах тисячі людей вийшли на протест проти забудови історичного центру міста. Цей конфлікт триває вже більше шести років. Все почалося, коли кілька забудовників вирішили оточити Замкову гору на березі Дніпра висотними будівлями, а також знищити архітектурні пам'ятки. Міська влада затвердила відповідний план. Протягом багатьох років прокуратура намагається оскаржити це рішення, але поки тривають судові процеси, будівельні компанії продовжують руйнувати історичний вигляд Черкас. Додаткову інформацію можна знайти у сюжеті Станіслава Кухарчука.

У теплий весняний день у сквері на Замковій горі важко знайти вільне місце. Місцеві жителі та туристи з Черкас приходять сюди, щоб відпочити та насолодитися красивими краєвидами. Але незабаром замість величного Дніпра перед очима постануть вікна розкішних багатоповерхівок. Приватний забудовник має намір звести біля підніжжя гори цілий новий житловий комплекс. Саме так виглядає майбутнє цього району на проектних схемах. Однак разом із мальовничими пейзажами зникне й історичний шарм міста - старовинні споруди, що залишилися тут поодиноко.

Байди Вишневецького, 2. Поблизу історичного Замкового узвозу цей будинок 19 століття викупила приватна будівельна компанія і збирається замість нього звести висотку. Попри те, що це об'єкт культурної спадщини, міська влада проєкт погодила і навіть видала компанії так звані будівельні умови та обмеження. А це сам Замковий узвіз - тут так само той самий забудовник ПП "Надія" збирається звести висотки, і попри наявність на території пам'яток архітектури мерія зовсім не проти такої ідеї

Що під знос, що під самовільну реконструкцію. Будівельній компанії важливі квадратні метри, а не історична пам'ять. Ця історія із забудовою Замкового узвозу тягнеться вже понад 6 років. Але останні три, отримавши дозволи від міськвиконкому, забудовник почав діяти аж надто активно. Обласна прокуратура намагається у судах відбити в компанії щонайменше сім будівель з охоронними статусами. Натомість підприємці постійно це оскаржують, адже зносити й реконструювати пам'ятки архітектури законодавчо заборонено.

Станіслав Торопчин обіймає посаду заступника начальника прокуратури Черкаської області.

Якщо судова інстанція ухвалює рішення про відхилення заяви ПП "Надії" щодо скасування внесення об'єкта до списку пам'яток, то цей об'єкт вже набуває статусу пам'ятки. В такому випадку, роботи з його будівництва призупиняються на певний час. Під час цієї паузи, поки триває процес оскарження, суд може скасувати рішення, а підприємство, в свою чергу, може продовжити будівництво на деякий час...

Фактично, цей безперервний цикл судових процесів і апеляцій розпочала Черкаська міська рада, надавши приватним особам дозволи на будівництво та руйнування культурних пам'яток. Варто зазначити, що їхній реєстр діє вже з 2010 року.

Це офіс директора міського архітектурного департаменту, який надав підприємству умови та обмеження для забудови на Замковому узвозі. Після закінчення наради чиновник відокремився в своєму кабінеті і спілкувався з нами тільки по телефону. У розмові він пояснив, що під час видачі дозволів забудовнику жодного разу не бачив реєстр пам'яток архітектури, адже він формується лише зараз за ініціативи міської ради.

Артур Савін - керівник архітектурного департаменту Черкаської міської ради.

В даний час триває етап формування даного сектору, який був заснований у 2024 році. Як вам відомо, Черкаси віднесено до міст з особливим статусом охорони культурної спадщини. Ми цінуємо наші пам'ятки і розуміємо, наскільки важливо їх зберігати.

Мерія демонструє свою відданість принципам охорони культурної спадщини не лише словами, а й реальними вчинками. Проте, це не стосується Замкового узвозу і не має нічого спільного з приватними будівельними фірмами.

Ця будівля, розташована за адресою Праведниці Шулежко, 31, з 2010 року є частиною реєстру нововиявлених архітектурних пам'яток. Нещодавно один із співвласників цієї будівлі звернувся до міської ради з проханням отримати дозвіл на зведення другого поверху. Проте чиновники відмовили йому, аргументуючи це тим, що вона є об'єктом культурної спадщини.

Однак, надбудова на цьому історичному об'єкті існує вже більше п'яти років. Заявник самостійно збудував другий поверх і намагався легалізувати його в такому вигляді.

Пані Ольга також є співвласницею частини цього будинку. Її сусід не звинувачує її, оскільки ця будівля має історію півтора століття і поступово руйнується на очах. Протягом тривалого часу міська влада зовсім не звертала уваги на стан культурної спадщини, тож власники змушені були самостійно ремонтувати та підтримувати будинок у належному стані.

Пані Ольга є спільною власницею будівлі, що має статус культурної пам'ятки.

Навіть не так давно ходив молодий хлопець, і він сказав, що я уповноважений... Каже мені: давайте куплю вам тут квартиру або де хочете, бо це все іде під знос...

Аналогічні дії мали місце і з архітектурними пам'ятками на Замковому узвозі, зазначає журналіст-розслідувач Артур Чемерис. Розробник просто придбав квартири у власників, а міськвиконком дав згоду на подальше будівництво, ігноруючи охоронний статус цих об'єктів.

Артур Чемерис - журналіст-розслідувач:

Створюється примус для власників пам'яток для їх продажу. Приходить забудовник і каже: "Я можу допомогти з твоєю пам'яткою, тобі набридло з нею мучитись!?" Я в тебе її викуплю за три копійки, я її зруйную, і мені нічого не буде, а ти будеш жити без проблем, без клопоту.

Та без клопоту забудовник не зостався. Містяни вкрай обурені майбутньою забудовою Замкового узвозу. Тому попри воєнний стан сотні черкасців вийшли на акцію протесту. Люди хочуть, щоб історичне обличчя рідного міста не паплюжили.

Громадський активіст Іван Подолян впевнений, що акція на підтримку Замкового узвозу не стане останньою. За його словами, ці заходи організовуються не стільки для забудовника, скільки для міських властей.

Іван Подолян - активіст громадського сектору.

Вони нехтують реальними фактами, що свідчать про порушення законодавства; надання дозволів на цю забудову говорить саме за себе. Проблему спричинила міська рада, і лише вона може остаточно вирішити цю ситуацію – це відповідальність депутатів та міського голови.

Поки ж зібрання цілком мирне, та містяни готові діяти рішуче у майбутньому, аби привернути увагу до цієї проблеми.

Читайте також