Технологія прямого зв'язку з клієнтами від Starlink, європейські методи будівництва житла та формування регіональних центрів: як бізнес адаптується до відновлення України -- Delo.ua

Більше шести мільйонів українців покинули свою батьківщину і розпочали нове життя за кордоном, в той час як ще один мільйон перебуває на фронті. Основним завданням для бізнесу та держави є не лише зберегти тих, хто залишився, але й створити такі умови, щоб заохотити до повернення тих, хто виїхав. Ця тема була в центрі уваги Business Wisdom Summit 2025, організованого виданням Delo.ua.
Під час панельної дискусії Recovery: інвестиції у відновлення України представники бізнесу обговорювали, як впроваджувати технології, залучати інвестиції, формувати нові правила гри та попри кризу знайти економічні можливості.
Директор з розвитку нових бізнес-ініціатив компанії Київстар, Ілля Польшаков, висловив своє бачення значення інновацій у процесі відновлення. Він підкреслив, що в останні роки Київстар активно вкладає кошти у нові технологічні рішення. Зокрема, у співпраці з Microsoft компанія сприяє трансформації українського малого та середнього бізнесу. Минулого року Київстар став першим у Європі та одним із лідерів у світі, який уклав важливу угоду зі SpaceX для впровадження технології прямого зв'язку з мобільними телефонами в Україні.
Співпраця з Starlink відкриє можливість інтегрувати супутниковий зв'язок у вже функціонуючу мережу, що дозволить підтримувати зв'язок з близькими навіть у найскладніших ситуаціях, таких як повний блекаут або у зонах, де наземне покриття відсутнє, наприклад, у віддалених гірських регіонах.
В даний час компанія завершує впровадження нової технології в Україні та готується до етапу тестування. У найближчі місяці заплановано запуск перших сервісів, зокрема, месенджерів та OTT-послуг. На початку наступного року очікується запуск базового мобільного інтернету. Хоча це не є заміною традиційного інтернету, проте така технологія стане справжнім порятунком для банківських терміналів, медичних систем та забезпечення зв'язку в екстрених ситуаціях.
Польшаков підкреслив, що новітні технології повинні слугувати на благо тих, хто забезпечує життєдіяльність країни – аграріям, будівельникам, рятувальникам та представникам інших ключових професій. З цієї причини Київстар активно сприяє їхньому розвитку.
"Минулого року ми разом із американською компанією Trimble створили в Україні національну РТК-мережу -- систему високоточного позиціонування. Її першими почали застосовувати аграрії, які працюють на передовій техніці. Щоб забезпечити безперервну роботу в полі, система має бути стабільною щосекунди. Адже мова йде не лише про ефективність, а й про стратегічне майбутнє країни", -- говорить Польшаков.
Сьогодні РТК використовується не тільки в аграрному секторі, але й у геодезії, будівельних проектах та для гуманітарного розмінування. Серед партнерів Київстару можна знайти Державну службу з надзвичайних ситуацій та охоронну фірму "Шеріф".
Окрім цього, компанія активно підтримує цифрову трансформацію малих і середніх підприємств. Завдяки співпраці з Microsoft, Київстар сприяє підприємцям у впровадженні хмарних технологій, сучасних засобів для командної роботи та підвищенні їхньої ефективності. На даний момент вже сотні компаній успішно використовують ці новітні можливості.
Директор М4U і співзасновник MAXIFY.AI Володимир Даниленко звернув увагу ще на один важливий фактор для повернення українців - наявність житла. За даними Київської школи економіки, тільки прямі збитки в цій сфері сягнули понад 60 мільярдів доларів.
Даниленко підкреслив, що ринок нерухомості відзначається високою інерційністю, тому швидка реакція на зміни в попиті є малоймовірною.
Одночасно він надає й варіанти вирішення проблем. Під час роботи в Європі його команда мала нагоду спостерігати за успішними методами швидкого зведення будівель – каркасні технології, які дають змогу будувати 7-8 поверхові споруди всього за 3-4 місяці.
Комерційна директорка компанії "Інтергал-Буд" Анна Лаєвська вважає, що для повернення українців на батьківщину необхідно створити дві основні умови: забезпечити їх житлом і робочими місцями.
Одним із можливих шляхів вирішення проблеми може стати впровадження моделі соціального житла орендного типу або оренди з подальшим викупом. Наразі вже розроблено відповідний законопроєкт, який активно обговорюється серед фахівців. Основна ідея полягає у формуванні державного-приватного партнерства, в рамках якого забудовники створюватимуть комплекс орендних квартир за зниженими цінами для соціально вразливих груп населення.
"Ця програма реалізується на території Європи. Зокрема, у Німеччині уряд має можливість покривати частину витрат на будівництво, надавати землю на пільгових умовах або ж пропонувати кредити з відсотковою ставкою лише 0,01% на термін 30-40 років", - зазначає Лаєвська.
Вона додає, що українські девелопери також можуть бути зацікавлені у подібному партнерстві, якщо отримають преференції, наприклад, спрощення підключення мереж чи зміни цільового призначення земель.
Однак відновлення України - це не лише справа матеріалів, таких як цегла і бетон. Генеральний директор "Промприлад" Юрій Филюк акцентує увагу на тому, що найголовніше - усвідомити, чи буде після війни потреба у відновленні.
На думку Филюка, критично важливо створювати центри розвитку й підвищення кваліфікації. Особливо - міжсекторальні хаби, які можуть генерувати рішення для відбудови не просто "як було", а краще, ніж було. Наприклад, руйнування енергосистеми - це шанс не лише її відновити, а й побудувати нову, сучасну й стійку інфраструктуру, що покращить інвестиційний потенціал країни.
Він підкреслює, що рішення повинні формуватися не лише в Києві, Брюсселі чи Вашингтоні, а також на місцевому рівні — в містах та громадах, які найкраще усвідомлюють свої потреби. Саме тому приклад Промприладу в Івано-Франківську є наочним свідченням того, як можна об'єднати бізнес, культуру, активістів громадянського суспільства та державу для спільного створення сучасних рішень.
Євген Ріяко, адвокат і керуючий партнер юридичної компанії RIYAKO & PARTNERS, говорить про важливі зрушення, які відбуваються в законодавстві - і які можуть реально змінити правила гри для бізнесу в Україні.
"Один із таких - законопроєкт, що проходить друге читання, і покликаний зупинити "маски-шоу" та практику, коли арешти майна накладаються безстроково після обшуків. Якщо закон ухвалять - суд накладатиме арешт лише на чітко визначений термін, наприклад, на 2 місяці".
Серед ключових загроз для бізнесу Ріяко виокремив репутаційні збитки, що виникають внаслідок "фактових проваджень", які заважають компанії брати участь у тендерах.
Що сьогодні дійсно ефективно? Дисциплінарна відповідальність. Юрист рекомендує підприємствам активно залучатися до роботи дисциплінарних палат та комісій, оскільки саме в цих інстанціях є можливість впливати на представників правоохоронних органів, судових експертів, прокурорів і слідчих.