Служба за контрактом та дезертирство: способи уникнення кримінальних наслідків

Як відновитися після СЗЧ без наслідків
Щодня Збройні сили України зустрічають труднощі не лише на фронті, але й всередині своїх рядів.
На жаль, в українських збройних силах не є незвичним явищем самовільне залишення частин (СЗЧ) та відкрите дезертирство.
Самі військові пояснюють це страхом перед війною та психологічним тиском, однак така позиція не звільняє їх від покарання за скоєне.
Що відомо про випадки СЗЧ та дезертирства в українській армії та як уникнути покарання -- читайте у матеріалі ТСН.ua.
У січні 2025 року військовослужбовець не виконав наказ свого командира і не прибув у зазначений термін до нового місця служби в місто Слов'янськ, розташоване в Донецькій області. Цю інформацію містить вирок Івано-Франківського міського суду.
На судовому засіданні чоловік визнав свою провину і висловив жаль. Він розповів, що був мобілізований у серпні 2023 року, і під час служби брав участь у бойових діях на Запорізькому фронті, де зазнав поранення.
У травні 2024 року він залишив службу в Збройних силах України, а в листопаді того ж року співробітники військової служби правопорядку виявили його вдома, затримали та відправили до військової частини Національної гвардії.
Свої вчинки він обґрунтував тим, що не зміг витримати емоційного навантаження.
"Протягом двох місяців я перебував у військовій частині, а потім прибули солдати зі Слов'янська. Начальство віддало наказ вирушити в місто Слов'янськ (цей наказ стосувався всіх, включаючи мене), де ми мали стати штурмовиками на найгарячішому фронті. Я усвідомлював, що більшість із нас може загинути, тому 9 січня 2025 року я відкрито відмовився виконувати наказ перед строєм. Я провів у зоні бойових дій чотири з половиною місяці і більше не міг витримувати психологічного тиску, спостерігаючи, як гинуть мої побратими," – зазначив мобілізований у своїй свідченнях.
Суд вивчив матеріали справи та визнав чоловіка винним за частиною 4 статті 402 Кримінального кодексу України. Його засудили до одного року та шести місяців позбавлення волі.
У Сумській області до п'яти років позбавлення волі засудили військового, якого звинуватили у дезертирстві.
У документах справи Білопільського районного суду зазначається, що він залишив частину та рішуче відмовився продовжувати військову службу.
Зокрема, 10 січня 2025 року його призначили на посаду навідника 2-го механізованого відділення 1-го механізованого взводу 7-ї механізованої роти. Крім того, військовослужбовець активно брав участь в операціях УВ "Курськ".
За кілька днів солдат залишив місце своєї тимчасової служби і повернувся до рідного міста Конотоп, де проживав до 1 лютого 2025 року.
Після арешту чоловік чітко висловив своє бажання не продовжувати військову службу і подав офіційну письмову заяву (рапорт) з цього приводу.
Згідно з документами справи, з 12:00 26 січня 2025 року до 13:00 1 лютого 2025 року обвинувачений не здійснював виконання своїх службових обов'язків, а займався власними справами.
На засіданні суду військовослужбовець визнали свою відповідальність і висловив жаль, але відмовився від надання свідчень.
У Запоріжжі призваного на службу засудили до шести років тюремного ув'язнення за дезертирство. У грудні 2023 року він залишив свою військову частину і не повернувся назад.
На судовому засіданні він частково визнав свою провину, зазначивши, що після мобілізації в січні 2023 року спочатку проходив службу, але згодом відмовився виконувати бойові завдання.
У грудні, під час проходження медичного огляду, він свідомо вживав енергетичні напої, сподіваючись підвищити артеріальний тиск, проте результати виявилися в межах нормальних значень.
Тоді чоловік вирішив втекти з лікарні та повернутися додому.
Його затримали у червні 2024 року. Суд визнав його винним за ч. 4 ст. 408 КК України (дезертирство) та виніс вирок.
Дивовижний інцидент трапився з військовим з Дніпропетровщини. Внаслідок технічної помилки у військовій частині чоловіку було перераховано 2,4 мільйона гривень, замість запланованих 24 тисяч.
Замість того, щоб сповістити про цю помилку, військовослужбовець зняв 1,1 мільйона гривень за допомогою мобільного застосунку та покинув місце служби 7 січня 2025 року.
Через два місяці після здійснення СЗЧ його взяли під варту.
На судовому засіданні військовослужбовець визнав свою провину і повернув лише 1,5 мільйона гривень, оскільки решту коштів встиг витратити.
Суд визнав чоловіка винними та призначив його сім років позбавлення волі з конфіскацією майна.
За даними слідства, чоловік у 2019 році уже самовільно покидав службу, однак тоді отримав умовний термін.
В Україні існує кілька алгоритмів повернення військовослужбовців на службу після СЗЧ чи дезертирства.
Військовослужбовець, який вперше пропустив службу на більше ніж три дні, має шанс офіційно повернутися. У такій ситуації кримінальне провадження не ініціюється, і військовий може без труднощів повернутися до своєї частини. При цьому також відновлюються виплати та матеріальне забезпечення.
Проте спочатку слід за допомогою мобільного додатку "Армія+" отримати письмове підтвердження від свого командира. Після цього потрібно звернутися з відповідним запитом до Державного бюро розслідувань, Національної поліції або суду, прикріпивши отримане дозволення.
На завершальному етапі слід очікувати судове рішення.
У випадку, якщо військовослужбовець перебуває у СЗЧ більше трьох днів, йому рекомендується дотримуватися наступного порядку дій:
У цьому разі також відновлюються всі виплати та матеріальне забезпечення.
Також, після повернення після СЗЧ військовий може змінити місце служби.
У Міноборони зазначають, що після поновлення на службі у застосунку "Армія+" військовохобов'язані можуть подати відповідний рапорт.
"Для цього на екрані з запитом 'Чому ви хочете змінити частину?' слід обрати опцію 'Повертаюсь на службу після СЗЧ'. У рекомендаційному листі вказується актуальна посада у резервному батальйоні. Якщо буде потрібно, Кадровий центр Збройних Сил України, що займається розглядом заяв на зміну місця служби, додатково перевірить інформацію безпосередньо в батальйоні", -- зазначає Міністерство оборони.
Однак і тут є нюанс, така функція доступна лише тим бійцям, які здійснили СЗЧ до 10 травня.
Якщо військовослужбовець повторно самовільно залишає свою частину або свідомо відмовляється повернутися до служби, це призводить до порушення кримінальної справи. В такому випадку його оголошують у розшук, а після затримання справа передається до суду для подальшого розгляду.
У пресслужбі ДБР зазначають, що для військових, які вперше вчинили СЗЧ чи дезертирство до 10 травня 2025 року, діє спрощений алгоритм повернення, який діє до 30 серпня 2025 року.
Якщо СЗЧ було після 10 травня 2025 року, застосовується загальна процедура повернення, без спрощень.
Повторні випадки СЗЧ або дезертирства не підпадають під спрощені процедури звільнення від кримінальної відповідальності та караються відповідно до Кримінального кодексу.
Якщо СЗЧ повторне або військовий не має бажання повертатися на службу, тоді порушується кримінальне провадження, а самого військовозобовязаного оголошують у розшук.
Наступними кроками є його арешт, судовий процес, визначення запобіжного заходу та складання обвинувального акту. Цьому військовослужбовцю може загрожувати ув'язнення терміном від 5 до 10 років.
Начальник штабу першого корпусу Національної гвардії України "Азов" Арсен Дмитрик "Лемко" заявив, що в "Азові" не засуджують людей, які пішли в СЗЧ, якщо вони виявили бажання повернутися на службу. Він зауважив, що найчастіше в СЗЧ бійці тікають від неадекватних командирів.
"Я ставлюсь до СЗЧ із певною філософською дистанцією... Сьогодні люди приймають рішення про переведення з одного підрозділу в інший саме через СЗЧ, це факт. Вступ до СЗЧ відбувається за ініціативою командира. У минулій кампанії ми спостерігали, як кілька сотень військових перейшли з ЗСУ до нас, і це були найкращі з кращих. Я не закликаю приєднуватись до СЗЧ, а лише озвучую факти та результати. Наразі майже сто осіб вже перейшли до "Азову", - поділився думками Дмитрик.