Путін дав вказівку підготувати заходи щодо обмеження використання іноземних месенджерів в Росії: які терміни і кого це може стосуватися?
У Росії планують ввести обмеження на використання месенджерів, створених у "недружніх державах". Таку вказівку дав російський лідер Володимир Путін своїм підлеглим.
Ватажок Кремля доручив виконання завдання голові російського уряду Михайлу Мішустіну. Він зобов'язаний представити звіт до 1 вересня.
У документі, що стосується доручення, чітко вказані терміни "обмеження" та "недружні країни". Уряд держави-агресора зобов'язаний "надіслати пропозиції щодо впровадження нових обмежень на використання в Росії програмного забезпечення (включаючи комунікаційні сервіси), виготовленого в недружніх іноземних країнах", як зазначено в офіційній інформації.
У травні цього року президент Путін провів зустріч з представниками російського бізнесу. У рамках цієї зустрічі, в традиційному для Росії стилі, один із учасників, який виявився генеральним директором компанії IVA Technologies, що має іноземну назву, Станіслав Йодковський, висловився проти іноземних месенджерів, які, на його думку, все ще залишаються в Росії. Він запропонував Путіну "внести певні обмеження" на їх використання, щоб підтримати місцеві російські платформи.
Але у IVA Technologies, хоча вона і спеціалізується на наданні софту та інфраструктури для корпоративних комунікацій, свого месенджера немає.
Тому наприкінці червня Путін підписав закон про створення національного месенджера. До цього Держдума ухвалила законопроект про створення національної цифрової платформи MAX з відповідним месенджером.
Пошуки національних технологічних рішень у Росії не викликані патріотичними переконаннями. Насамперед, усі наявні месенджери забезпечують своїм користувачам високий рівень конфіденційності. Проте нова російська платформа МАХ у своїй політиці конфіденційності прямо вказує на те, що інформація користувачів може бути надана державним органам за їхнім запитом. Таким чином, створюється продукт, який, перш за все, призначений для моніторингу користувачів, а вже потім для спілкування.
У Держдумі ведуть активні дискусії про посилення контролю над популярними закордонними платформами. Голова комітету з інформаційної політики Сергій Боярський відзначає, що після запуску нової системи МАХ месенджери Telegram та WhatsApp можуть підпасти під "жорсткіші санкції" через ймовірні "порушення російського законодавства".
Зазначимо, що чиновники Кремля свідомо роблять ставку на цензуру з метою просування неформальної державної ідеології російської верхівки.
Як зазначав OBOZ.UA, 17 липня в Російській Федерації були введені нові санкції за пошук "екстремістських матеріалів" в мережі Інтернет.
До речі, варто згадати, що американська компанія Apple тихо вилучила з App Store 60 VPN-додатків для російських користувачів. Ці програми використовуються для забезпечення приватності в інтернеті, зокрема для доступу до сайтів, які заблоковані в окремих країнах.